Porady domowe

Czy odzież roboczą można prać w domu? Uważaj, bo w pralce mogą zostać groźne bakterie

Pranie odzieży roboczej w pralce to dość powszechna praktyka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. W pralce, pomimo najlepszych starań, po praniu roboczych ubrań mogą pozostać groźne bakterie. Warto więc uświadomić sobie, czy odzież roboczą można prać w domu, a jeśli tak, to w jaki sposób robić to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa. Rozwiewamy te wątpliwości i sprawdzamy, kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w domu. 

Czy odzież roboczą można prać w domu? Uważaj, bo w pralce mogą zostać groźne bakterie
Czy pracodawca może zmusić do prania odzieży roboczej w domu? Nie każdy wie, że pracownikowi należy się ekwiwalent za pranie w domu. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Czy odzież roboczą można prać w pralce?

Pranie odzieży roboczej w pralce nie jest zakazane. Zgodnie z polskim prawem jest to możliwe, o ile wcześniej ten obowiązek zostanie przeniesiony przez pracodawcę na pracownika. Tak jest w sytuacji, kiedy firma nie dysponuje odpowiednim do tego miejscem. Jednak w wielu zakładach pracy do dyspozycji pracowników pozostają specjalne pralnie. Tak zazwyczaj jest w zakładach, w których uniformy narażone są na działanie smarów, olejów czy środków chemicznych. Kiedy firma posiada pralnię, pracodawca nie może poprosić pracownika o pranie odzieży roboczej we własnym zakresie.

Pranie odzieży roboczej w domu zakłada jednocześnie ustalenia między pracodawcą a pracownikiem co do ekwiwalentu. Jego kwota to suma kosztów poniesionych przez pracownika, a wlicza się w nią między innymi koszt wody, prądu, środków piorących oraz pracy osoby piorącej. Wypłata ekwiwalentu jest warunkiem koniecznym, by pracodawca mógł przenieść odpowiedzialność za pranie odzieży roboczej w pralce na pracownika. Kiedy jest to formalnie zakazane? Pranie odzieży roboczej w domowych warunkach jest zakazane, kiedy ta ulega w trakcie pracy skażeniu chemicznemu, biologicznemu lub promieniotwórczemu. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek przechować ją w dedykowanym do tego miejscu, a praniem odzieży roboczej zajmują się wówczas wyspecjalizowane pralnie.

Czy odzież roboczą powinniśmy prać w domu? Fot.123RF/Piscel

Pranie odzieży roboczej w pralce: czy jest bezpieczne?

Pranie odzieży roboczej w domu niesie za sobą negatywne konsekwencjePotwierdzają to wyniki badań, które zostały przeprowadzone w 2018 roku przez Centrum Badań Technologii Tekstyliów, Badań i Zarządzania Jakością w Hochschule Niederrhein na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Mönchengladbach w Niemczech. Mikrobiolog prof. Lutz Vossebein stwierdził, że pranie odzieży roboczej w pralce wiąże się z tym, że zabrudzone tekstylia prane w warunkach domowych potrafią być źródłem zakażeń i infekcji.

Badania potwierdziły, że domowe pralki nie mają odpowiednich możliwości technicznych, aby zapewnić właściwy standard serwisu odzieży roboczej. Jak się okazało, nie wytwarzają wystarczającej ilości ciepła w trakcie prania. Co więcej, nie są również przystosowane do używania skoncentrowanych środków chemicznych, które są niezbędne do zapewnienia higienicznej czystości odzieży. W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Przeczytaj równieżJak suszyć pranie w chłodne i deszczowe dni? Wypróbuj prostą sztuczkę

Podczas badań monitorowano temperaturę wody w pralkach domowych i jak się okazało, w żadnym z badanych przypadków temperatura nie osiągnęła zaprogramowanych 60 stopni. W jednym z przypadków najwyższą osiągniętą temperaturą było 45 stopni Celsjusza i to jedynie przez 20 minut podczas półtoragodzinnego prania. To oznacza, że domowe pralki nie są przystosowane do profesjonalnego prania ubrań roboczych. Brak odpowiedniej temperatury sprawia, że wiele drobnoustrojów jak gronkowiec złocisty i salmonella czy szereg innych groźnych dla organizmu powodujących zatrucia i stany zapalane bakterii, może przetrwać domowe pranie.

Jak najlepiej prać odzież roboczą?

Wiele determinuje profesja, bo inaczej należy podejść do prania ubrań osób z lokali gastronomicznych, stołówek czy przetwórni żywności, a inaczej z domów opieki nad osobami starszymi, małymi dziećmi czy placówek służby zdrowia. Jak najlepiej prać odzież roboczą? Tuż po powrocie do domu warto potraktować plamy płynem do naczyń lub żelem do prania. Po tym ubrania od razu muszą trafić do pralki - na początek wybieramy pranie w ciepłej wodzie bez płukania przez min. 30 minut. Następnie należy ustawić temperaturę wody na najwyższą możliwą. Warto wcześniej sprawdzić symbole na metce ubrań i stosować sie do wytycznych. Najlepiej prać odzież roboczą stosując środek do prania z enzymami w celu zapewnienia najlepszej skuteczności.

Jak najlepiej prać odzież roboczą? Na plamy z krwi pomoże natychmiastowa reakcja i, o ile to możliwe, jeszcze w pracy przyłożenie kostki lodu na kilka minut. Do plam z krwi nada się również płyn do mycia okien. Jak prać odzież roboczą z tłustych plam? Mechanicy dobrze wiedzą, że z różnego rodzaju olejami i smarami dobrze radzi sobie dziecięcy puder oraz skrobia kukurydziana. Te w dużej ilości muszą trafić na plamy, a w pralce warto przed praniem zasadniczym uruchomić pranie wstępne.

Przeczytaj równieżTa metoda prania bije rekordy popularności. Na czym polega stripowanie?

Jak prać odzież roboczą? Można również namoczyć ubrania przez 15 minut, a następnie wyszorować je kostką mydła. Następnie należy pozostawić je na dwie godziny w wannie z gorącą wodą, łagodnym płynem do naczyń oraz szklanką octu. Ten ostatni składnik dodatkowo zwalczy nieprzyjemne zapachy. Po dwóch godzinach można wypłukać robocze ubrania. Warto jeszcze na koniec zaznaczyć, aby pod żadnym pozorem nie prać codziennych ubrań z roboczymi. Te ostatnie wymagają innych warunków prania.

Pranie odzieży roboczej w domu: ekwiwalent i ryczałt

Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Ten w zależności od profesji czy rodzaju stroju roboczego może się nieco różnić, nie ma więc jednej stawki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ekwiwalent za pranie to koszty prądu, wody i środków piorących wykorzystanych podczas jednego prania pomnożone przez liczbę prań w miesiącu i podwyższone o koszty pracy własnej.

Jak wygląda ryczałt za pranie odzieży roboczej? Ten to uśredniona kwota, która zawiera te same zmienne koszty co ekwiwalent. Niemniej, z uwagi na uśrednienie, ryczałt nie jest kwotą wolną od podatku. Różnica polega na tym, że ekwiwalent jest równy kosztom poniesionym przez pracownika, w związku z czym nie jest dochodem. Ryczałt nie musi odpowiadać kosztom poniesionym przez pracownika.

Źródła: Deccoria.pl/Państwowa Inspekcja Pracy/biznes.gov.pl

Przeczytaj również:

Czy na praniu można oszczędzić? Wystarczy zmienić jeden nawyk

Pranie i suszenie kołdry. Zrób to, zanim wsypiesz proszek do pralki

Jak uratować zafarbowane białe pranie? Trzy domowe triki za grosze działają lepiej niż wybielacz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.