Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Ta metoda prania bije rekordy popularności. Na czym polega stripowanie?

Pranie nie jest zbyt męczącą czynnością. Wystarczy załadować pralkę, dodać proszek lub płyn do prania i uruchomić urządzenie. Schody pojawiają się, gdy na ubraniach są plamy, które nie chcą zejść. W internecie pojawił się ciekawy trend - nowa metoda czyszczenia ubrań, która ma gwarantować spektakularne efekty i dokładne usuwać wszystkie zabrudzenia z tkanin - nawet te, których nie widać gołym okiem. 

Ta metoda prania bije rekordy popularności. Na czym polega stripowanie?
Stripowanie to rodzaj prania, który stosowały już nasze prababki, teraz w nieco zmienionej formie po prostu wraca do łask. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest stripowanie

Większość z nas na obowiązki domowe przeznacza niezbędne minimum swojego czasu i energii. Pralka, zmywarka, automatyczny odkurzacz – ciężko sobie wyobrazić domowe porządki bez udziału tych urządzeń. Sytuacje, gdy myjemy naczynia czy pierzemy ubrania ręcznie, są rzadkie i dotyczą przede wszystkim delikatnych przedmiotów, które mogą się uszkodzić. To zaczyna się zmieniać, a wszystko za sprawą jednego tik-toka! Mycie ręczne i namaczanie tkanin „powróciło do łask”. Tzw. laundry stripping, w wolnym tłumaczeniu „zdzieranie brudu” z prania szturmem podbija domy młodych ludzi. O co chodzi?

Laundry stripping, w wolnym tłumaczeniu oznacza „zdzieranie brudu”. Fot.123RF.com

Na czym polega stripowanie?

Stripowanie polega na wielogodzinnym namaczaniu tkanin w wodzie, celem wypłukania z nich plam, zabrudzeń, resztek detergentów, kamienia z twardej wody i kosmetyków do ciała, które się na nich gromadzą. 

Modę na taki sposób prania, jeszcze w pierwszej fazie pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 zapoczątkowała tiktokerka MrsLaurenElms, która na krótkim wideo pokazywała, jak zaskakujące efekty, daje ta metoda. Od tamtego czasu w mediach społecznościowych hashtagu "#laundry stripping" użyto prawie 20 mln razy - to pokazuje skalę popularności zjawiska. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rachel Funk (@rwallis95)

Jak skutecznie stripować?

Wielu internautów zaczęło pokazywać na własnych nagraniach wideo, jak u nich sprawdza się pranie tkanin w ten sposób. Namaczają czyste, wcześniej wyprane i wysuszone ubrania w gorącej wodzie z dodatkiem:

  • miarki boraksu,
  • sody oczyszczonej,
  • tradycyjnego proszku lub kapsułki do prania.

Już po kilku chwilach widać, jak woda zabarwia się na brunatny, mętny kolor. To z powodu zabrudzeń wydostających się spomiędzy włókien tkanin - resztek deterengów, kosmetyków. Tradycyjne pranie w pralce nie dało im rady.

@omfgitsbree Brb while I do everything in my house now #laundrystrip #laundrystriping #laundryhack #cleaningtiktok #fyp #tide #armandhammer #borax #justlikenew ♬ original sound - Bryanne Duffy

Vlogerzy radzą, by namaczać brudne tekstylia przez cztery-pięć godzin. Po tym czasie brudne rzeczy przekładamy do pralki i pierzemy w urządzeniu jeszcze raz, tak jak zwykle.

W ten sposób najlepiej czyścić:

  • ręczniki,
  • pościel,
  • ścierki kuchenne,
  • pieluchy wielorazowe,
  • odzież roboczą czy wielorazowe maseczki na twarz.

Metoda ta najlepiej sprawdzi się na jasnych rzeczach, szczególnie  jeśli borykamy się z problemem pożółkłych pod pachami koszulek.  Kolorowe materiały mogą zacząć blaknąć, jeśli będą zbyt często namaczane w ten sposób – jeśli jednak zależy nam na częstym, dogłębnym czyszczeniu, można eksperymentować z mniejszą ilością boraksu lub pominąć go w ogóle. Z pewnością nie należy namaczać w ten sposób tkanin przed każdym praniem – to może osłabić włókna.

Przeczytaj również: Jak przywrócić biel skarpetkom? Pomoże ci domowy wybielacz, radzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jess (@jess3369)

Inne domowe sposoby odplamiania 

  • Soda oczyszczona: należy złączyć ją z wodą w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Wcieramy ją w plamę miękką ściereczką i zostawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie pierzemy ubranie jak zwykle.

  • Ocet: woda zmieszana z octem (w proporcji pół szklanki octu na litr wody) to doskonała alternatywa dla środków odplamiających. Namaczamy w nim odzież przed praniem przez ok. 30 minut.

  • Sok z cytryny: podobnie jak ocet zawiera kwasy, które niwelują żółty osad. Wystarczy rozpuścić sok z cytryny w wodzie (2 łyżki na 1/2 szklanki wody) i nanieść miejscowo na zabrudzenia.

  • Woda utleniona: usuwa wiele zabrudzeń, nie tylko plamy na ubraniach po antyperspirancie. Łączymy kilkanaście kropli nadtlenku wodoru z ciepłą wodą i namaczamy w roztworze przepocone ubrania. Po upływie 30 minut pierzemy je jak zwykle.

  • Aspiryna:  w 2 łyżeczkach wody rozpuszczamy 3 tabletki aspiryny, tak by powstała gęsta papka.  Rozsmarowujemy ją na całym zabrudzeniu i zostawiamy na godzinę. 

Do usuwania smaru z ubrań najlepiej sprawdzą się:

  • Szare mydło — nanosimy je na zabrudzenie i energicznie pocieramy zwilżoną gąbką.
  • Pasta BHP w żelu — grubą warstwę pasty nakładamy na zabrudzenie, odczekujemy 20 minut i pierzemy ubranie jak zwykle.
  • Benzyna ekstrakcyjna — wacikiem nasączonym benzyną pocieramy zabrudzone miejsca.

Przeczytaj również: 

Wsyp trochę do pralki i zobacz, co się stanie. Nie pożałujesz! Domowe sposoby na plamy na ubraniach

Pranie i suszenie kołdry. Zrób to, zanim wsypiesz proszek do pralki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.