Skąd plamy na ubraniach po praniu?
Każdemu z nas zdarzyło się wyjąć z pralki ubrania pokryte nieestetycznymi zabrudzeniami. Żółte zacieki są szczególnie widoczne na jasnych tkaninach, w miejscach pod pachami. Dlaczego pralka nie dopiera niektórych plam? Odpowiedź na te pytania jest prosta.
Plamy na ubraniach pod pachami
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, żółte plamy pod pachami to nie wina potu, lecz antyperspirantów, których używamy, by zmniejszyć jego wydzielanie. W popularnych kosmetykach znajdują się sole glinu, które osadzają się na tkaninach i podczas prania wchodzą w reakcje z detergentami i innymi związkami chemicznymi zawartymi w proszkach. Aby dziwne plamy na ubraniach po praniu więcej się nie pojawiały, warto zrezygnować z używania silnych antyperspirantów z glinem na rzecz naturalnych odpowiedników (można je przygotować samodzielnie) lub dezodorantów. Pomoże również zastąpienie mocnych detergentów hipoalergicznymi proszkami i płynami do prania.
Plamy na ubraniach po antyperspirancie — jak usuwać?
Im dłużej nieestetyczne ślady pozostają na odzieży, tym trudniej się ich pozbyć, ponieważ zabrudzenie wżera się w strukturę tkanin. Kolejne prania tylko utrwalają żółte plamy pod pachami na ubraniach.
Jak usuwać plamy? Domowe sposoby
W przypadku tego typu zabrudzeń świetnie sprawdzają się domowe metody, takie jak:
- Soda oczyszczona: należy złączyć ją z wodą w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Wcieramy ją w plamę miękką ściereczką i zostawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie pierzemy ubranie jak zwykle.
- Ocet: woda zmieszana z octem (w proporcji pół szklanki octu na litr wody) to doskonała alternatywa dla środków odplamiających. Namaczamy w nim odzież przed praniem przez ok. 30 minut.
- Sok z cytryny: podobnie jak ocet zawiera kwasy, które niwelują żółty osad. Wystarczy rozpuścić sok z cytryny w wodzie (2 łyżki na 1/2 szklanki wody) i nanieść miejscowo na zabrudzenia.
- Woda utleniona: usuwa wiele zabrudzeń, nie tylko plamy na ubraniach po antyperspirancie. Łączymy kilkanaście kropli nadtlenku wodoru z ciepłą wodą i namaczamy w roztworze przepocone ubrania. Po upływie 30 minut pierzemy je jak zwykle.
- Aspiryna: w 2 łyżeczkach wody rozpuszczamy 3 tabletki aspiryny, tak by powstała gęsta papka. Rozsmarowujemy ją na całym zabrudzeniu i zostawiamy na godzinę.
Nigdy nie próbujmy wywabiać żółtych plam pod pachami wybielaczami, w których zawarty jest chlor! Wchodzi on w reakcję z resztkami potu, powodując, że zabrudzenia ciemnieją jeszcze bardziej.
Dlaczego pralki brudzą ubrania? To wina błędnego używania kapsułek do prania. Fot. 123RF/PICSEL
Plamy na ubraniach po kapsułkach do prania — jak się ich pozbyć?
Inną przyczyną pojawiania się plam na ubraniach po praniu jest nieumiejętne stosowanie kapsułek z detergentami. Często popełniane błędy powodujące powstawanie zacieków na odzieży to:
- Zła temperatura prania — jeśli temperatura prania będzie zbyt niska, kapsułka nie rozpuści się całkowicie. Informacje o zalecanej temperaturze znajdują się na opakowaniu detergentu.
- Niedopasowanie kapsułek do koloru prania — podobnie jak w przypadku tradycyjnych proszków, na rynku dostępne są kapsułki do białych, czarnych i kolorowych tkanin.
- Przeładowanie bębna — jeśli w pralce umieścimy zbyt wiele ubrań, kapsułka nie będzie miała ani miejsca, ani wystarczającej ilości wody, by się rozpuścić. Poza tym takie praktyki skracają żywotność urządzenia.
- Używanie zbyt wielu detergentów piorących — łączenie kilku środków, np. proszku, płynu do prania lub kapsułek to nie najlepszy pomysł. Pomimo wirowania nadmiar detergentów nie wypłucze się z ubrań. Pojawią się na nich zacieki i lepki osad.
Do usunięcia plamy na ubraniach po kapsułkach do prania zastosować można pastę z sody oczyszczonej i wody lub roztwór octu z wodą (pół szklanki octu na litr wody). Po krótkim namaczaniu po zacieku nie powinno być śladu.
Plamy na ubraniach po domestosie
Wybielacze i inne detergenty z wysoką zawartością chloru nie zabrudzają ubrań, tylko je odbarwiają. Tego typu plam nie da się usunąć — można co najwyżej próbować je wyrównać. Czarne oraz kolorowe tkaniny można ponownie zafarbować używając farbek do tkanin. Odzież w jasnych i pastelowych dobrze namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem octu.
Plamy na ubraniach z wosku
Kiedy rozlany wosk zaschnie na ubraniu, nie należy zdrapywać go na siłę. Najpierw przykładamy do niego lód, by zapobiec wniknięciu zabrudzenia w strukturę tkaniny na skutek mechanicznego pocierania. Następnie poplamiony materiał wkładamy między dwa arkusze papieru do pieczenia lub papierowe ręczniki. Nagrzanym żelazkiem zaprasowujemy zabrudzone miejsce.
Przeczytaj również: Jak usunąć wosk z różnych powierzchni?
Aby usunąć plamę wosku na ubraniu, używamy ręczników papierowych i żelazka Fot. 123RF/PICSEL
Sposoby na tłuste plamy na ubraniach
Tłuste plamy najłatwiej wyczyścić, gdy są jeszcze świeże. Można się ich pozbyć, wcierając w nie niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub zasypując je grubą warstwą mąki ziemniaczanej, która wchłonie tłuszcz. Na starsze zabrudzenia lepiej zadziała roztwór wody i octu — dla wzmocnienia efektu można dolać do niego niedużą ilość spirytusu. Właściwości odtłuszczające mają także WD-40 oraz benzyna ekstrakcyjna. Pamiętajmy jednak, by nie stosować ich na delikatnych tkaninach. Przed ich użyciem wykonajmy próbę na niewidocznym fragmencie ubrania.
Plamy na ubraniach po smarze
Do usuwania smaru z ubrań najlepiej sprawdzą się:
- Szare mydło — nanosimy je na zabrudzenie i energicznie pocieramy zwilżoną gąbką.
- Pasta BHP w żelu — grubą warstwę pasty nakładamy na zabrudzenie, odczekujemy 20 minut i pierzemy ubranie jak zwykle.
- Benzyna ekstrakcyjna — wacikiem nasączonym benzyną pocieramy zabrudzone miejsca.
Plamy na ubraniach z wina
Czerwone wino to nieodłączny element wystawnych posiłków i towarzyskich spotkań. Łatwo zachlapać nim odświętne ubranie lub obrus. Jak usuwać zabrudzenia po alkoholu? Jeśli plama to „świeża sprawa” czym prędzej zalejmy ją wodą gazowaną (zwykła też się sprawdzi) i porządnie wypłuczmy tkaninę. Następnie w zabrudzenie wcieramy dużą ilość soli lub sody oczyszczonej, które wchłoną czerwony barwnik. Zamiast nich można użyć octu zmieszanego z płynem do mycia naczyń.
Starszy kleks, który zdążył już zaschnąć, łatwo wywabić przy pomocy gorącej wody. Naciągamy zabrudzony materiał na miskę i polewamy plamę wrzątkiem. Po takim zabiegu odzież wrzucamy do pralki zaprogramowanej na standardowe pranie.
Plamy na ubraniach z lakieru do paznokci
Pomalowane paznokcie to trend, który nie wychodzi z mody. Czasami podczas domowego manicure może dojść do wypadku i emulsja zamiast na płytkę paznokcia, trafia na ulubioną bluzkę lub spodnie. Nie ma co płakać nad rozlanym lakierem — takie wpadki zdarzają się każdemu. Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci? Oto sprawdzone metody:
- Zmywacz do paznokci: zanim nałożymy go na zabrudzenie, sprawdźmy w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi tkaniny.
- Spirytus: wcieramy go plamę wacikiem kosmetycznym.
- Soda oczyszczona i woda: oba składniki łączymy tak, by powstała gęsta pasta. Nakładamy grubą warstwę na plamę i odczekujemy ok. 15 minut.
Domowe sposoby na usunięcie plam to używanie octu, sody oczyszczonej lub wody utlenionej Fot. 123RF/PICSEL
Plamy na ubraniach — domowe sposoby na usunięcie keczupu
Niezależnie od tego, czy maczamy w keczupie po jednej frytce, czy polewamy sosem całą porcję potrawy, kilka jego kropel na pewno wyląduje na koszulce. Bez paniki — takie zabrudzenia łatwo usunąć. Zanurzamy ubranie w zimnej wodzie i pocieramy plamę gąbką. Jeśli to nie pomoże, sięgnijmy po niezastąpiony ocet.
Plamy na ubraniach po czekoladzie
Czekoladę uwielbia chyba każdy, jednak bardziej pasuje ona do brownie niż do naszych ubrań... Jeśli zabrudzimy nią bluzkę lub spodnie, nie zmywajmy jej ciepłą wodą. Plama jeszcze bardziej wtopi się w materiał, a wtedy na pewno jej nie dopierzemy.
Aby usunąć plamę z czekolady, szklankę wody łączymy z miarką płynu do naczyń i łyżeczką amoniaku. Taką mieszanką zalewamy zabrudzone miejsce i przecieramy je miękką ściereczką. Gdyby czekolada okazała się bardziej uparta, użyjmy wody utlenionej.
Plamy na ubraniach po szmince
Czerwone usta odbite na kołnierzyku koszuli mogą znaczyć wiele. Między innymi to, że niestety, pora zrobić pranie. Jak usunąć plamy ze szminki? Smugi po kosmetyku znikną po spryskaniu ich lakierem do włosów. Po odczekaniu 15 minut zabrudzenie wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką. Spray do włosów można zastąpić spirytusem.
Jak pozbyć się plam i zapachu moczu?
Niektórym zwierzakom zdarza się załatwić swoje potrzeby w niestosownych miejscach, np. w szafie, butach lub na środku dywanu. Nieprzyjemnie pachnące zabrudzenia usunie roztwór wykonany z dwóch szklanek ciepłej wody, dwóch szklanek octu oraz 4 łyżeczek sody oczyszczonej. Ubrania należy namoczyć przed praniem, a dywan porządnie wyszorować szczotką typu żelazko.
Plamy na ubraniach z trawy — jak usuwać?
Zielone zabrudzenia po trawie są piekielnie trudne do doprania, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim, należy zająć się nimi jak najszybciej. Najpierw zalewamy je spirytusem – alkohol rozpuści zielony chlorofil. Zabrudzone miejsce przecieramy wilgotną gąbką. Po przeschnięciu tkaniny, czynność powtarzamy, używając tym razem płynu do mycia naczyń.
Plamy na ubraniach z atramentu usunie mleko Fot. 123RF/PICSEL
Plamy na ubraniach z atramentu
Wieczne pióra i niektóre długopisy mogą przeciekać, pozostawiając po sobie niezbyt ładną pamiątkę w postaci ogromnego, granatowego kleksa. Plamy z atramentu wcale nie są uciążliwe do usunięcia. Przed właściwym praniem wystarczy namoczyć je w mleku lub przetrzeć niedużą ilością spirytusu.
Plamy z krwi — jak usuwać?
W przypadku plam z krwi należy działać szybko — łatwiej usunąć niezaschnięte zabrudzenia. Poplamioną tkaninę najpierw namaczamy w zimnej wodzie; później można dodać do niej niedużą ilość octu lub soku z cytryny. Po kilku godzinach ubranie pierzemy jak zwykle. Ze starszymi plamami poradzi sobie delikatny wybielacz.