Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Skąd się biorą i jak wywabić żółte plamy na ubraniach?

Żółte plamy na koszulach i bluzkach to zmora wielu z nas. Nieważne jak długo i z dodatkiem jakiego proszku zrobimy pranie, one uparcie nie schodzą i szpecą jasnokolorowe ubrania. W jaki sposób skutecznie usunąć je z ubrań?

Skąd się biorą i jak wywabić żółte plamy na ubraniach?

Żółte plamy w miejscu pach na bluzkach i koszulach to zmora wielu z nas. Bardzo trudno je sprać i wyglądają nieestetycznie, zarówno na białej, jak i kolorowej odzieży. Co ciekawe, zabrudzenia te często uwidaczniają się dopiero po praniu – jak to możliwe? Błędnie uważa się, że głównym winowajcą uciążliwych zabrudzeń jest pot. Aby, jak nam się wydaje, zniwelować jego oddziaływanie na tkaniny i zmniejszyć jego wydzielanie, powszechnie sięgamy po silne antyperspiranty, w których składzie najczęściej znajdują się sole glinu. Te, choć bardzo skuteczne, osadzają się na materiałach i wchodzą w reakcje ze związkami chemicznymi zawartymi w proszkach do prania.

Dzieje się to podczas prania, jak również wtedy, kiedy nosimy dane ubranie – śladowe ilości detergentów czyszczących zawsze zostają na włóknach tkanin. Efektem reakcji tych substancji są właśnie nieznośne żółte plamy. Co więcej, im dłużej takie zabrudzenie pozostaje na odzieży, nietraktowane żadnym przeciwdziałającym mu środkiem, tym bardziej się na nim utrwala, przez co jeszcze trudniej się go pozbyć. Próby wybawienia takich plam chlorowymi wybielaczami również nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wręcz przeciwnie – te reagują z potem, zamiast więc wywabić zaciek, powodują, że staje się on ciemniejszy.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak zapobiec powstawaniu plam i jak je usuwać? »

REKLAMA

Jak zapobiec powstawaniu plam?
Aby zapobiec powstawaniu żółtych zabrudzeń na ubraniach, warto zrezygnować z używania silnych antyperspirantów, w których składzie są związki glinu oraz z silnych proszków piorących, np. na rzecz tych hipoalergicznych. Preparaty blokujące wydzielanie potu można zastąpić dezodorantami, także tymi wykonywanymi samodzielnie.

Jak pozbyć się żółtych plam spod pach?
Aby pozbyć się żółtych plam, trzeba działać szybko. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej: inaczej zabrudzenie weżre się w strukturę tkaniny, co sprawi, że zamiast do noszenia, będzie nadawała się do wyrzucenia. Dobrze też unikać konwencjonalnych proszków do prania, bo one są źródłem tego problemu. W jaki sposób usunąć żółte plamy z potu i po antyperspirantach? Do dyspozycji mamy szereg domowych preparatów, które dobrze radzą sobie z tego typu zabrudzeniami. Są to:

fot. 123RF/PICSELL

Soda oczyszczona: Proszek łączymy z wodą, tak aby powstała gęsta pasta. Papkę nanosimy na zabrudzone miejsca i delikatnie w nie wcieramy, z użyciem miękkiej szczoteczki do zębów lub pocierając jednym fragmentem tkaniny o drugi. Tak potraktowaną odzież odkładamy na około godzinę, by preparat miał okazję „popracować”.

Ocet: Przygotujmy z niego środek do namaczania tkanin przed praniem – do litra wody dodajmy pół szklanki przyprawy. Namaczajmy w nim ubrania przez ok. 30 minut. Po tym czasie upierzmy je jak zwykle. W occie znajduje się kwas octowy, który skutecznie usuwa nieestetyczne ślady. Ma on też działanie podobne do płynu zmiękczającego – ożywia kolory odzieży, zapobiega ich farbowaniu i sprawia, że pozostaje miękka, jak nowa.

Sok z cytryny: W soku z cytryny również zawarte są kwasy przeciwdziałające żółtym plamom. Stosujmy go miejscowo – łączymy ½ szklanki soku z ½ szklanki z wodą i wcieramy w zabrudzenie.

Szare mydło: Z kostki mydła ostrym narzędziem ścieramy kilka płatków i z dodatkiem niedużej ilości wody wcieramy je w zabrudzenia, po czym wypłukujemy w wodzie.

Amoniak: Łyżkę amoniaku rozpuszczamy w dwóch litrach letniej wody. Namaczamy w nim odzież na ok. 20 min, po czym delikatnie pocieramy żółte ślady. Na końcu pierzemy ją jak zwykle.

Aspiryna: Rozkruszamy parę tabletek preparatu i rozpuszczamy w niedużej ilości letniej wody. Powstałą gęstą papkę nanosimy na plamę i pozostawiamy na ok. pół godziny.

Woda utleniona: Woda utleniona świetnie wywabia wiele zabrudzeń! Przed zastosowaniem na przepoconym, zżółkniętym ubraniu rozpuśćmy ją w ciepłej wodzie. Namaczamy w niej odzież przez ok. 30 min.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.