Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak dbać o żelazko, by służyło jak najdłużej? Te zasady są kluczowe

Żelazko to nieodłączny element wyposażenia domu — zawsze jest coś do wyprasowania i chociaż to żmudne i czasochłonne zajęcie, z konieczności mu się oddajemy. Chcąc jednak uniknąć przypalonych i zabrudzonych ubrań, nasze żelazko musi być w dobrej kondycji. Sprawdźcie, jak właściwie o nie dbać.

Jak dbać o żelazko, by służyło jak najdłużej? Te zasady są kluczowe
Czyszczenie żelazka to podstawowy zabieg, który przedłuża jego żywotność. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Żelazko jest tak samo wymagającym w konserwacji sprzętem, jak pralka, czy zmywarka. Rzadko poświęcamy mu jednak należyte zainteresowanie. Uruchamiamy je, prasujemy ubrania, wyłączamy i odstawiamy w kąt — i tak do kolejnego użycia. Aż w końcu przychodzi czas, kiedy urządzenie zaczyna zawodzić – pozostawia na tkaninach brzydkie smugi, nie prasuje, nie wypuszcza pary. A można było tego uniknąć. Odpowiednio pielęgnowane żelazko posłuży nam przez lata.

Przyczyny kamienia w żelazku

W wielu regionach w Polsce woda płynąca w rurach jest bardzo twarda. Występuje w niej duże stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. To powoduje, że wewnątrz urządzeń, w których się ją podgrzewa (np. w czajniku, żelazku, pralce), wytrąca się biały osad – kamień. W przypadku żelazek znacząco utrudnia on produkcję i uwalnianie pary, przyczynia się również do plamienia prasowanych tkanin, pozostawiania na nich coś w rodzaju piasku, drobnego białego proszku lub brązowych smug.

Nieczyszczony kamień w żelazku pozostawia nieestetyczne plamy. Fot. 123RF.com

Jak odkamienić żelazko?

Unikniemy tych problemów, regularnie czyszcząc żelazko od wewnątrz. Właściciele urządzeń z opcją samooczyszczenia mają to zadanie ułatwione, wystarczy, że będą postępować zgodnie z instrukcją producenta i uruchomią odpowiedni tryb pracy urządzenia.

W przypadku sprzętów bez tej opcji możemy skorzystać ze środków odkamieniających. Do wyboru mamy gotowe produkty sklepowe oraz domowe specyfiki: ocet lub kwasek cytrynowy. Ręczne czyszczenie babcinymi metodami jest bardzo proste – kilka miarek octu lub kwasku rozpuszczamy w szklance wody i przelewamy do zbiornika na wodę. Włączamy żelazko, nastawiamy najwyższą temperaturę prasowania i uruchamiamy tryb parowania. Do czasu, kiedy roztwór całkiem nie odparuje, prasujemy jakąś niepotrzebną tkaninę – stare ręczniki lub ścierki. Zabieg ten powtarzamy do skutku, dopóki całkiem nie pozbędziemy się osadu. Jego resztki, które zebrały się u wylotu dyszy, oczyścimy z pomocą wykałaczki. By oczyścić "wnętrzności" żelazka z nadmiaru kwaśnej substancji, po skończeniu odkamieniania powtarzamy cały proces, tym razem zamiast octu używając samej wody.

Jak dbać o żelazko parowe?

Nowoczesne urządzenia coraz częściej są wyposażone w funkcję samooczyszczania z kamienia, co rozwiązuje kłopotliwy problem odkamieniania. Jeśli jednak jesteś właścicielem mniej zaawansowanego urządzenia, czyszczenie żelazka na parę zacznij od wypłukania zbiornika. Ponieważ kamień zbiera się nie tylko tam, ale także w przewodach, po oczyszczeniu zbiornika nalej do niego wodę i ustaw najwyższą temperaturę. Następnie włącz opcję parowania.

Przeczytaj również: Jak usunąć kamień w łazience domowymi sposobami? Bateria, prysznic, wanna i toaleta będą lśnić!

Domowe środki czystości są w stanie skutecznie poradzić sobie z kamieniem w łazience. Fot.123RF/PICSEL/Pexels

Jaką wodę wlewać do żelazka?

W codziennym użytkowaniu powinniśmy zwrócić uwagę, by wlewać do niego właściwe substancje – takie, które nie spowodują uszkodzeń i nie doprowadzą do osadzenia się kamienia. Zawsze dobrze jest sprawdzić, co w tej kwestii zaleca producent. Nowsze urządzenia prasujące często wyposażane są w system antywapienny, który umożliwia stosowanie do prasowania nawet wody z kranu.

W przypadku modeli bez tej funkcji, aby zapobiec gromadzeniu się kamienia, do zbiornika wlewajmy wodę demineralizowaną, destylowaną lub roztwór jednej z nich, powstały przez zmieszanie z przegotowaną „karnówką”. Unikajmy stosowania wód perfumowanych – nie znając ich składu, możemy nieumyślnie uszkodzić wnętrze żelazka.

Kolejną ważną kwestią jest to, czy trzeba wylewać wodę z żelazka? Otóż lepiej nie zostawiać wody w zbiorniku. Po każdym użyciu żelazka i wyłączeniu go z gniazdka warto opróżnić zbiornik na wodę i napełnić go dopiero przed kolejnym prasowaniem.

Konsekwencją niewylewania wody z żelazka może być pojawienie się w zbiorniku na wodę zielonego osadu, co świadczy o obecności glonów.

Do żelazka najlepiej wlewać wodę destylowaną. Fot. 123RF.com

Powłoka żelazka — rodzaje

Najważniejszym elementem żelazka jest jego stopa. Ma ona bezpośredni kontakt z prasowanymi materiałami, dlatego powinna być trwała, nieprzywierająca i odporna na zarysowania. Bazą dla stopy żelazka jest aluminiowa płyta, która szybko się nagrzewa i bardzo dobrze przewodzi ciepło, ale jednak nie jest odporna na zarysowania i może przypalać ubrania. Dlatego zwykle pokryta jest warstwą innego materiału.

Obecnie w żelazkach najczęściej stosowana jest:

  • stopa stalowa - zazwyczaj wykorzystywana jest w tanich modelach żelazek. Szybko się nagrzewa, jednak ma nieco gorszy poślizg i może przypalać delikatne ubrania

  • stopa ceramiczna - to rozwiązanie najczęściej stosowane i dostępne w żelazkach o różnej półce cenowej. Ceramiczna powłoka jest odporna na zarysowania, ułatwia rozprasowywanie zagnieceń, ma doskonały poślizg i umożliwia szybkie i przyjemne prasowanie

  • stopa teflonowa - to również popularne rozwiązanie, którego zaletą jest nieprzywieranie ubrań do żelazka. Dodatkowo powłoka teflonowa nie wyświeca ubrań i jest łatwa w czyszczeniu

Brudna stopa żelazka — jak ją wyczyścić?

Od stopy żelazka w głównej mierze zależy jakość naszego prasowania i uzyskany stopień wygładzenia tkaniny. Ponieważ płyta styka się z nią bezpośrednio, jeśli uleganie zabrudzeniu czy zardzewieniu, pozostawi na materiale smugi. Jak ją zatem czyścić?

W sklepach kupić możemy specjalne sztyfty do tego przeznaczone. Ze środków „domowych” dobrze sprawdzą się płyn do mycia naczyń, ocet i amoniak. Po dwie ostatnie substancje warto sięgać, gdy do płyty przywarła stopiona tkanina. Metalową część urządzenia należy przecierać roztworem wody i jednego z wymienionych środków. Po wyczyszczeniu nalotu przecieramy ją zwilżoną ściereczką, już bez dodatkowych detergentów. Stopę czyścimy co 15-20 użyć. Uwaga: Pod żadnym pozorem nie czyścić żelazka włączonego i podłączonego do prądu.

Stopę żelazka można wyczyścić domowymi sposobami. Fot. 123RF.com

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

W zależności od powłoki stopy żelazka, przypalone ślady wyczyścimy na kilka sposobów:

  • Stopa stalowa – na wilgotną ścierkę wysypujemy niedużą ilość soli kuchennej i prasujemy na niskiej temperaturze, kolistymi ruchami sunąc żelazkiem.
  • Stopa ceramiczna – jest najdelikatniejsza ze wszystkich oferowanych na rynku – nie możemy więc szorować jej ani solą, ani sodą oczyszczoną. Aby usunąć resztki spalenizny, przecieramy ją ręcznikiem frotte nasączonym roztworem wody i octu lub sokiem z cytryny.
  • Stopa teflonowa – łatwo ją zarysować, więc do jej czyszczenia stosujemy wacik lub tampon nasączony octem.

Co robić, jeśli żelazko straci poślizg? W takiej sytuacji gładkość powierzchni prasującej przywrócimy, przesuwając lekko rozgrzanym żelazkiem po niezbyt wygniecionej folii aluminiowej.

Czyszczenie obudowy żelazka

Mycie górna części żelazka, jego obudowy i rączki to pestka w porównaniu do wcześniej opisanych zabiegów. Wszystko, co trzeba zrobić to przetarcie jej ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń — i gotowe.

Przeczytaj również: Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.