Porady domowe

Skrzypiące drzwi. Niezawodne patenty na pozbycie się denerwującego problemu

Skrzypiące drzwi wyprowadzają cię z równowagi? Możesz temu zaradzić! Polecamy kilka sprawdzonych sposobów na to, aby pozbyć się nieprzyjemnego dla ucha dźwięku podczas otwierania i zamykania drzwi. Są niezwykle proste, dzięki czemu możesz poradzić sobie samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Skrzypiące drzwi. Niezawodne patenty na pozbycie się denerwującego problemu
Denerwuje cię dźwięk skrzypiących drzwi? Sprawdź, jak w łatwy sposób można uporać się z tym problemem. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego drzwi skrzypią?

Skrzypiące drzwi to prawdziwa zmora każdego z nas, zwłaszcza gdy potrzebujemy zupełnej ciszy. Skąd się biorą te nieprzyjemne dźwięki, które przyprawiają nas o dreszcze? Okazuje się, że skrzypiące drzwi to skutek intensywnej codziennej eksploatacji. Problem ten dotyczy przede wszystkim drzwi wejściowych, bo to właśnie z nich korzystamy najczęściej.

Główna przyczyna charakterystycznego skrzypienia drzwi tkwi w zawiasach, które odpowiadają za płynne otwieranie się i zamykanie skrzydeł drzwiowych. Zawiasy w nowych drzwiach są zazwyczaj odpowiednio nasmarowane. Zdarza się jednak, że w miarę użytkowania smar traci swoje właściwości, a zawiasy drzwi zaczynają się wycierać. Ponadto, do ich wnętrza dostaje się kurz i wilgoć z otoczenia, co również wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. To zaś powoduje wzrost tarcia w zawiasach podczas otwierania lub zamykania drzwi, co przekłada się na irytujące dźwięki, które nazywamy skrzypieniem.   

Domowe sposoby na skrzypiące drzwi       

Aby drzwi przestały skrzypieć, należy nasmarować ich zawiasy. Większość osób przeważnie sięga po różne profesjonalne specyfiki do smarowania zawiasów, które są dostępne w sklepach budowlanych. Mogą one mieć postać smaru, być płynne lub w sprayu. Jeżeli jednak nie mamy ich pod ręką, warto wypróbować domowe sposoby, które równie dobrze radzą sobie z tego typu problemem. Poznaj najskuteczniejsze z nich.

  • Pianka do golenia

Skutecznym sposobem na skrzypiące drzwi jest użycie pianki do golenia. Wystarczy nanieść jej niewielką ilość wzdłuż zawiasów i wetrzeć we wszystkie ich szczeliny. Ewentualny nadmiar kosmetyku należy usunąć chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym. Na koniec kilkakrotnie otwieramy i zamykamy drzwi, aby porządnie rozprowadzić piankę do golenia wewnątrz zawiasów. W razie potrzeby powtarzaj czynność do momentu uzyskania zadowalającego efektu.     

  • Olej roślinny

Denerwuje cię dźwięk skrzypiących drzwi? Zaaplikuj kilka kropli oleju spożywczego (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy etc.) na zawiasy, podkładając pod nie w tym czasie ściereczkę lub ręcznik papierowy, aby przez przypadek nie ubrudzić powierzchni drzwi. Następnie otwórz i zamknij drzwi kilka razy, żeby olej równomiernie się rozprowadził. Gotowe – drzwi już nie będą więcej skrzypiały.   

skrzypiące drzwi Aby zawiasy drzwiowe przestały skrzypieć, musimy odpowiednio je naoliwić. Fot.123RF.com

  • Świeca

Ten sposób wymaga wyjęcia sworznia znajdującego się pomiędzy płaskimi płytkami zawiasu. W niektórych zawiasach można użyć palców, ale prawdopodobnie trzeba będzie użyć długich szczypiec. Aby wyjąć sworzeń, wystarczy przesunąć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po wyjęciu nasmaruj sworzeń stopionym woskiem i bezpiecznie włóż go z powrotem w zawias.   

  • Wazelina  

Ze względu na oleiste właściwości wazelina jest doskonałym środkiem smarnym do zawiasów drzwiowych. Wystarczy wetrzeć w zewnętrzną część zawiasu niewielką ilość wazeliny, a następnie poczekać, aż zostanie wtopiona w jego elementy.

Jeśli chcesz przeprowadzić ten proces jeszcze dokładniej, zdejmij sworzeń i pokryj go wazeliną przed ponownym umieszczeniem go w zawiasie. Po takim zabiegu drzwi przez dłuższy czas nie powinny skrzypieć.    

Jak naprawić skrzypiące zawiasy w drzwiach?

Aby skutecznie nasmarować zawiasy należy:

  1. Unieść lekko drzwi, by rozsunąć zawiasy.

  2. Dokładnie wyczyścić mechanizm ze wszelkich zabrudzeń, kurzu i starego smaru.

  3. Zabezpieczyć podłogę folią, aby nie uległa zatłuszczeniu.

  4. Wprowadzić środek smarujący w odpowiednie szczeliny w obu częściach zawiasów.

  5. Wytrzeć nadmiar smaru suchą szmatką, by nie zabrudził innych części drzwi.

  6. Opuścić drzwi i wykonać nimi kilka ruchów (otwierając i zamykając) – tylko w ten sposób odpowiednio rozprowadzimy smar w zawiasach.

Warto również zaznaczyć, że smarowanie zawiasów można też wykonać bez podnoszenia drzwi lub ich demontażu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się preparat o dobrych właściwościach penetrujących, który znacznie lepiej wnika w szczeliny, wypiera wilgoć, a po odparowaniu tworzy cienką warstwę smarującą. Do opakowania preparatu zwykle dołączona jest rurka, która ułatwi nam aplikowanie go do zawiasów.    

Przeczytaj również: 

Skrzypiące panele to zmora w wielu domach. Zastosuj prosty trik i nastanie cisza

Czym umyć brudny sufit, żeby nie było na nim plam i zacieków?

Jak usunąć rysy na meblach lakierowanych? Nie potrzebujesz stolarza, sprawdź nasze patenty

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.