Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czy na praniu można oszczędzić? Wystarczy zmienić jeden nawyk

Pierzesz ubrania w 40 stopniach? Popełniasz błąd! Okazuje się, że zmiana temperatury nawet o 10 stopni ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zużycie energii. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim uruchomisz następnym razem pralkę.    

Czy na praniu można oszczędzić? Wystarczy zmienić jeden nawyk
Dlaczego nie powinno się prać ubrań w 40 stopniach? Sprawdź!

Spis treści:

Pranie w 40 stopniach

Pranie do dość powszechna i codzienna czynność, należąca do naszej codzienności. Okazuje się, że większość osób pierze ubrania w temperaturze 40 stopni. Wynika to z przyzwyczajenia lub błędnego przekonania, że niższa temperatura oznacza nieusunięcie zabrudzeń i nieodpowiednie odświeżenie odzieży.  

Wydawać by się mogło, że różnica między 30 a 40 stopniami jest znikoma. Natomiast badania przeprowadzone przez niemiecką organizację ochrony konsumenta Stiftung Warentest wykazały, że wystarczy zaledwie 10 stopni różnicy, by zaoszczędzić na praniu w pralce. Dlaczego? Przy praniu w 40 stopniach pralka potrzebuje nawet dwa razy więcej energii, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Dlatego, zamiast 40 stopni warto ustawić temperaturę prania na 30 stopni.   

Ile kosztuje pranie w 40 stopniach?

Jak się okazuje, ten sam cykl prania w 40 i 30 stopniach ma zupełnie inny pobór mocy. W przypadku programu na 30 stopni jest to 0,3 kWh, z kolei dla 40 stopni – 0,5 kWh. Jak widać, pralka potrzebuje prawie dwa razy więcej energii, aby ogrzać wodę.

Przypominamy, że średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi około 1 zł. Jeszcze rok temu wynosiła ona 77 gr, natomiast w 2019 roku – 61 gr.

pranie w 40 stopniach Różnica między 30 a 40 stopniami jest niewielka, ale te 10 stopni wpływa na zużycie energii. Fot.123RF.com

Czy pranie w niskiej temperaturze jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się, że pranie w temperaturze 30 stopni jest nieskuteczne i niehigieniczne. Warto jednak zaznaczyć, że współczesne technologie prania oraz skuteczność detergentów pozwalają na wypranie nawet w temperaturze 20 stopni. Ponadto niższa temperatura prania jest łagodniejsza dla ubrań, co pozwoli zachować ich wygląd i kolor.

Nie można też pominąć faktu, że pranie w niższej temperaturze jest bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób zmniejszamy emisję CO2 nawet o 35 proc. Wynika to z danych niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska.

Warto też pamiętać, że choć pranie w niskiej temperaturze jest skuteczne, istnieją przypadki, kiedy należy podkręcić temperaturę do 60, a nawet do 90 stopni. Dotyczyć to może zabrudzonych tłuszczem ścierek kuchennych, a także ręczników czy pościeli osób chorych na choroby zakaźne.      

Przeczytaj również: 

Sztuczka z ręką i pieniądze zostają w kieszeni. Podczas prania zastosuj metodę palm trick

Jak wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? 5 niezawodnych sposobów, jeden przebija wszystkie

Czy warto wyłączać kaloryfer na noc? Przeczytaj to zanim stracisz pieniądze

Awaryjne prasowanie bez żelazka na INTERIA.TV.

    

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.