Porady domowe

Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy

Pojawienie się pleśni na ścianach i suficie to nie tylko problem estetyczny, ale także niosący za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Toksyczne zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu mogą powodować mnóstwo chorób skóry, układu oddechowego i narządów wewnętrznych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie odgrzybianie ścian, by nie narażać siebie i bliskich na niebezpieczeństwo. W jaki sposób powstaje pleśń? Jak najlepiej usunąć grzyba ze ściany – chemią czy domowymi sposobami? Oto kilka trików, które pomogą skutecznie pozbyć się pleśni w domu!

Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy
Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com/East News: Teresa Wrzosek

Spis treści:

Pleśń na ścianach i suficie – jak powstaje?

Pojawienie się pleśni w pomieszczeniach to problem niezwykle uciążliwy. Zanim przejdziemy do przyczyn jej powstania, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest pleśń. Okazuje się, że jest to grupa kilku rodzajów grzybów, które mają podobne cechy morfologiczne. Charakteryzują się nitkowatymi strzępkami i szarym bądź zielonkawym zabarwieniem. Ich cykl rozwojowy rozpoczyna się od zarodników, które unoszą się w powietrzu. W momencie, kiedy trafią na miejsce, gdzie panują odpowiednie warunki (właściwa temperatura i wysoka wilgotność), przekształcają się w grzybnię składającą się z posplatanych ze sobą strzępek.  

Pleśń lubi wilgoć, a powodów jej powstania jest bardzo dużo. Przyczyną może być:

  • brak cyrkulacji powietrza

  • niesprawna wentylacja

  • zbyt szczelne okna

  • zła izolacja budynku

Najbardziej narażone pomieszczenia na pojawienie się pleśni na ścianach i suficie to kuchnia i łazienka, ponieważ zazwyczaj w tych miejscach mamy do czynienia z dużą wilgotnością. Nie oznacza to jednak, że problem nie pojawi się w innych pomieszczeniach. Grzyby mogą również zadomowić się w korytarzu, salonie czy też sypialni. Ponadto charakteryzują się specyficznym zapachem stęchlizny.

Wartym uwagi jest również fakt, że chociaż pojęcia „pleśń” i „grzyb” stosowane są zamiennie, oznaczają co innego. Pleśń atakuje wyłącznie wierzchnią warstwę powierzchni, z kolei grzyb nie tylko niszczy wierzchnią warstwę, ale wnika też w głąb murów i stropów.

pleśń na ścianach Pierwszą przyczyną rozwoju pleśni na ścianie jest wilgoć, która bardzo często jest wynikiem nieprawidłowego działania wentylacji. Fot.123RF.com

Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu krok po kroku

Walka z pleśnią nie jest prosta, niemniej warto się jej podjąć. Z naszymi wskazówkami, krok po kroku pozbędziesz się zarodników grzybów w pomieszczeniu.

Krok 1. Odnalezienie i usunięcie przyczyny

Zanim rozpocząć walkę z pleśnią, należy odkryć i usunąć jej źródło. Jest to kluczowy etap skutecznego rozwiązania problemu. Osusz dany obiekt, usprawnij system wentylacji i regularnie wietrz pomieszczenia. W tym celu dobrze jest zamontować nawiewniki ścienne lub okienne. Świetnym sposobem na usunięcie nadmiaru wilgoci powietrza będzie również elektryczny osuszać powietrza, które może pomóc w walce z pleśnią, grzybami i nieprzyjemnym zapachem stęchlizny.        

Krok 2. Usunięcie grzyba

Aby pozbyć się pleśni na ścianach i suficie, należy przede wszystkim usunąć wszystkie uszkodzone warstwy. W przypadku, gdy grzyb doprowadził do łuszczenia farby, można ją łatwo oderwać zwykłą szpachelką, a czasami wystarczy tylko dotknąć, a wszystko samo spada. Jeśli nie powstały żadne dodatkowe uszkodzenia, warstwę pleśni należy zlikwidować wilgotną szczotką i preparatami grzybobójczymi.

W związku z tym, że przebywanie w toksycznym środowisku jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, odgrzybianie ścian i sufitu należy przeprowadzać w maseczce ochronnej, która zabezpieczy drogi oddechowe przed wdychaniem zarówno zarodników grzybów, jak i preparatów chemicznych. Po usunięciu grzyba ze ścian i sufitu powierzchnię należy wysuszyć.

jak usunąć pleśń ze ścian i sufitu Z pleśnią na ścianach i suficie można uporać się na własną rękę. Fot.123RF.com

Krok 3. Wykańczanie odgrzybionych powierzchni i profilaktyka

Aby procedura była bardziej skuteczna, zaleca się poddanie ścian gruntowaniu i specjalnej obróbce środkami przeciw nalotom. Następnie należy pokryć ścianę lub sufit farbą. Specjaliści zalecają sięgnąć po produkty zawierające substancje pleśniobójcze lub właściwości hydrofobowe, które z łatwością można znaleźć w sklepach budowlanych. Posiadają w swoim składzie jony srebra, które przeciwdziałają wystąpieniu takich zmian na powierzchni. Do odnawiania ścian i sufitu można również wykorzystać farbę silikatową o zasadowym odczynie, który nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Aby nie doprowadzić do ponownego powstania pleśni w przyszłości, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę.   

Chemiczne usuwanie pleśni ze ścian i sufitu

W przypadku pleśni na ścianach i suficie najbardziej popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest użycie specjalnych środków, które są powszechnie dostępne. Prace należy rozpocząć od pozbycia się zainfekowanej powierzchni za pomocą szczotki z twardym włoskiem lub szpachelki.

Następnie na tak oczyszczoną ścianę lub sufit należy rozpylić preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Czynność tę należy wykonać trzykrotnie, w odstępach 12 lub 24-godzinnych. Po tym czasie powierzchnia powinna być już wolna od pleśni i można przystąpić do jej odnowienia, m.in. tynkowania czy farbowania. Środki grzybobójcze i pleśniobójcze są najczęściej mieszane z wodą. Warto zaznaczyć, że wszystkie prace należy wykonywać za pomocą szczotek i wałków.    

Przeczytaj również: Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni

Czarne plamy na silikonie w łazience Grzyby oraz pleśnie są bardzo szkodliwe dla zdrowia.Fot.123RF.com

Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu – domowe sposoby

Na początkowym etapie rozwoju pleśni, środki chemiczne z powodzeniem można zastąpić kilkoma skutecznymi domowymi preparatami. Oto kilka z nich!

  • Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu za pomocą octu

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z pleśnią jest ocet, który oprócz swoich kulinarnych zastosowań posiada również właściwości grzybobójcze. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1, a następnie spryskać płynem zainfekowaną powierzchnię. Pozostaw na około 30 minut, po czym umyj powierzchnię ciepłą wodą. W przypadku dużych wykwitów zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.  

  • Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu za pomocą olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek dezynfekujący, który może pomóc w walce z pleśnią we wczesnych stadiach infekcji. W tym celu wymieszaj łyżkę olejku w szklance wody i zaaplikuj za pomocą pędzla na zainfekowaną powierzchnię. Pozostaw na 2-3 doby, a następnie umyj ciepłą wodą i osusz. Olejek herbaciany można kupić w sklepie zielarskim za około 8-10 zł, a więc za niewielkie pieniądze będziemy w stanie pozbyć się grzyba.

  • Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu za pomocą wody utlenionej

Woda utleniona to kolejny skuteczny preparat na pleśń na ścianach i suficie. Wymieszaj ją ze zwykłą wodą w proporcji 1:1 i pozostaw na powierzchni przez kilka godzin, a następnie zmyj ciepłą wodą.  

proszek do prania na pleśń Skutecznym sposobem na usunięcie pleśni ze ścian i sufitu jest proszek do prania. Fot.123RF.com

  • Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu za pomocą wybielacza i proszku do prania

Aby uzyskać silny preparat antygrzybiczny, zmieszaj pół szklanki wybielacza z jedną trzecią szklanki proszku do prania i czterema litrami wody. Tak przygotowaną substancję należy nanieść na powierzchnię i wyczyścić plamę pleśniową za pomocą szorstkiej szczotki. Na koniec należy przemyć ścianę ciepłą wodą.

  • Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu za pomocą soli kuchennej

Sól działa dezynfekująco i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Aby pozbyć się plamy pleśniowej ze ścian i sufitu, najlepiej zrobić specjalną pastę. Wystarczy, że do trzech łyżek soli dodamy dwie łyżki wody i dokładnie wymieszamy tak, by powstała gęsta pasta. Następnie nałóż ją na zagrzybioną powierzchnię i wyszoruj, po czym umyj ścianę ciepłą wodą.   

Jak zapobiegać powstawaniu grzyba i pleśni w mieszkaniu?

W celu zminimalizowania powrotu pleśni do naszego mieszkania warto pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim należy zadbać o skuteczną wentylację. Trzeba więc wietrzyć wszystkie pomieszczenia, zwłaszcza kuchnie oraz łazienki, które najbardziej narażone są na wilgoć. Poza tym należy dbać o czystość kratek wentylacyjnych. Można też zastanowić się nad instalacją klimatyzatora. Pamiętaj, że w walce z pleśnią i grzybem na ścianach i suficie ważna jest także szybka reakcja.    

Przeczytaj również: Czym i jak czyścić mosiądz? 8 domowych sposobów, które sprawią, że mosiężne przedmioty znów będą lśnić

Jak czyścić mosiądz Jak wyczyścić mosiężne przedmioty domowym sposobem? Podpowiadamy! Fot.123RF.com

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.