Porady domowe

Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie

Wiadomo, że mycie okien w zimie nie jest najlepszym pomysłem. Czyste powierzchnie bardzo szybko się zabrudzą od zimowej chlapy, a słońce i mróz skutecznie utrudnią nam zadanie. Na drugiej szali leży jednak tradycja. Chcemy, by w czasie Świąt Bożego Narodzenia wszystko lśniło. Czy można myć okna w zimie i jak to zrobić, żeby efekt był spektakularny? Są na to sprawdzone od lat sposoby.  

Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie
Jak wodą należy myć okna w ziemie? Pamiętaj o ważnej zasadzie, unikniesz oblodzonych na szybach. Fot.123RF/Piscel

Spis treści: 

Czy można myć okna zimą? 

Zima nie jest idealną porą na mycie okien. Zdarzające się wtedy częste deszcze, szybko obrócą naszą pracę w niwecz. Dodatkowo cienka warstwa wody, jaka pozostaje po myciu, szybko zamarza i powoduje powstawanie brzydkich smug. Z kolei odbijające się od śniegu słońce sprawi, że trudno nam będzie zauważyć powstające smugi. Szybko zamarzająca na mrozie woda i płyny mogą uszkodzić powierzchnię okien i uszczelki.  

Najlepsza pogoda na mycie okien to ciepły, ale pochmurny dzień. Smugi łatwo wtedy usunąć, a słońce nie będzie nam przeszkadzało w ich zauważeniu. Promienie słoneczne sprawiają, że woda i płyn szybko parują, tworząc trudne do usunięcia ślady. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody i nie myć okien przed opadami deszczu. Jest wtedy szansa, że dłużej będziemy się cieszyć efektem lśniących okien.  

Jeśli musisz umyć okna zimą, zrób to w dzień, w którym temperatura będzie dodatnia. Lepiej wybrać na to pochmurny dzień. Jeśli świeci słońce, zacznij od okien, na które nie padają jego promienie. Temperatury powyżej zera często zdarzają się w zimie, więc z myciem łatwo się będzie wstrzelić w odpowiednie "okno pogodowe”.  

Cieplejszy dzień to również szansa na mniejsze wychłodzenie mieszkania, co pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu. Okna myj zimą zawsze w odpowiednim stroju - ciepła bluza, czapka i szalik to konieczne akcesoria.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pleśni z parapetu i ram okiennych? Sprawdź, jak to zrobić tanio i skutecznie 

Jaką wodą myć okna w zimie? 

Czyszyczenie szyb w niższych temperaturach wymaga, aby zapomnieć o wszelkich dotychczas stosowanych regułach. Przede wszystkim woda do mycia okien w zimie powinna być chłodna, a nawet zimna. Powody są dwa: 

  • gorąca woda szybciej paruje i zostawia smugi;  
  • zimna tafla szyby w kontakcie z gorącą wodą może skończyć się jej uszkodzeniem.  

Mycie szyb ciepłą wodą powoduje tak zwany "efekt Mpemby”. To zjawisko, które przeczy zdrowemu rozsądkowi. Polega ono na tym, że ciepła woda zamarza w pewnych warunkach szybciej, niż zimna. 

Do mycia okien zimą możesz wykorzystać zimowy płyn do spryskiwaczy. Fot. 123RF/Piscel

Jak i czym myć okna w zimie? 

Do mycia okien w zimie warto przygotować sobie miękkie ściereczki z mikrofibry, ściągaczkę do wody z gumową końcówką oraz ręczniki papierowe do usuwania smug. Parapet i ramy możesz umyć zwykłą myjką.  

Woda do mycia okien w zimie oprócz tego, że chłodna, powinna zawierać detergenty na bazie spirytusu. To pozwoli jej nie zamarznąć w trakcie mycia. Wiele osób dolewa do wody łyżkę spirytusu.  

Sprawdzi się tu również zimowy płyn do spryskiwaczy. Ma od dokładnie te cechy, których potrzebujemy do umycia okien zimą: czyści, nie zamarza i nie uszkodzi szyb. Dodatkowo po umyciu zostawi na powierzchni szyb film, który zapobiegnie osadzaniu się zabrudzeń.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak myć okna, żeby nie było smug i zacieków? Wykorzystaj stary sposób naszych babć

Czyszczenie deski sedesowej. Przepisy na dwie mieszanki, które wybielają żółte plamy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.