Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszają inwestorów do poszukiwania tańszych rozwiązań. Na rynku wyrasta nowy konkurent dla pompy ciepła. Mowa o piecu indukcyjnym, który jest znacznie tańszy niż pompa. Co nie oznacza, że tanim. Co więc wybrać? Pompa ciepła czy piec indukcyjny – sprawdzamy koszty oraz wady i zalety obu rozwiązań.

Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu
Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie pod warunkiem, że prąd wykorzystywany do uruchomienia pompy pochodzi z odnawialnych źródeł. Fot. Adam Wysocki/East News

Spis treści:

Pompa ciepła: jak działa?

Jak działa pompa ciepła? Zainteresowani poszukiwaniem źródła ogrzewania swojego budynku zapewne wiedzą, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie wykorzystuje energię nagromadzoną na przykład w powietrzu. Następnie oddaje ją w wodzie do budynku w krążącej instalacji grzewczej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów, czyli powietrzna pompa ciepła typu split oraz typu monoblok. W pompach ciepła typu monoblok układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie. Z kolei w typu split jest rozdzielony na dwie części w osobnych jednostkach – zewnętrznej i wewnętrznej.

CZYTAJ TAKŻE: Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł.Fot.123RF.com

Jak działa pompa ciepła? Nie jest tajemnicą, że obok powietrznej pompy, na rynku są dostępne również urządzania, które energię pobierają z gruntu, a nawet wody. Wszystkie mają podobną zasadę działania. Jednak biorąc pod uwagę sposób montażu i wydajność, najtańsza jest powietrzna pompa ciepła.

Pompa ciepła: koszt instalacji

Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Odpowiadając na to pytanie, nie sposób pominąć kwestii finansowych. Ile kosztuje pompa ciepła? Ta gruntowa z kolektorem pionowym to wydatek minimum 50 tysięcy zł. Jeszcze droższe i bardziej skomplikowane jest wykorzystanie wodnej pompy ciepła, która czerpię energię z wody z pobliskiego zbiornika wodnego lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. 

Ile kosztuje pompa ciepła? Najtańszy wybór, czyli powietrzna pompa, to obecnie wydatek zaczynający się w okolicach 40 tysięcy zł, jeżeli myślimy o modernizacji istniejącej kotłowni. Koszt pompy ciepła dla nowych budynków jest nieznacznie niższy. Chociaż w Internecie znajdują się oferty części całego układu od 10 tysięcy zł, to realny koszt pompy ciepła w nowym budownictwie to minimum 30 tysięcy zł.

Pompa ciepła: zużycie prądu

Chcąc odpowiedź na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła, należy oszacować współczynnik SCOP. Ten to nic innego jak średnia efektywność roczna urządzenia. Znając go, wystarczy podzielić zapotrzebowanie przez wartość współczynnika SCOP. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Nowoczesne powietrzne pompy ciepła mają współczynnik SCOP wynoszący od 3,5 do 5,5.

Aby poznać orientacyjne zużycie prądu przez pompę ciepła, należy pomnożyć otrzymany wynik przez cenę 1 kWh energii. Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2022 roku wynosi 77 gr. Szacuje się, że w typowym gospodarstwie domowym pompa ciepła może zużyć w ciągu roku nawet 3000 kWh energii na każde 100 m2.

Przeczytaj również: Wypełnij i złóż wniosek o dodatek węglowy. WZÓR WNIOSKU

Zalety i wady pompy ciepła

Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Być może znając zalety i wady obu rozwiązań, łatwiej będzie zdecydować. Zalety pomp ciepła to, jeżeli decyzję podejmuje na etapie projektowania budynku, oszczędność na budowie komina i pomieszczenia na kotłownię. Samo urządzenie ma rozmiar średniej wielkości lodówki i bez problemu można je wstawić do garażu. Tak samo z urządzeniem na zewnątrz.

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie pod warunkiem, że prąd wykorzystywany do uruchomienia pompy pochodzi z odnawialnych źródeł. W przeciwnym razie pompa pobiera energię elektryczną z węgla, co zwiększa udział emisji szkodliwego dwutlenku węgla w atmosferze. Kolejne zalety pom ciepła to żywotność obliczana na około 30 lat. Charakteryzuje ją niskie koszty eksploatacji, a bezobsługowe urządzenie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wybuchu.

CZYTAJ TAKŻE: Czy urzędnik może wejść do domu i sprawdzić, czym ogrzewasz? Kontrole deklaracji CEEB

Kolektor słoneczny zamontowany na dachu budynku. Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z; 123RF.com

Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Wady pierwszego to wysoki koszt instalacji, nawet przy najtańszych rozwiązaniach. Ich wybór wiąże się jednak z ryzykiem, że pompy ciepła niższej klasy będą ulegały awarii, w szczególności sprężarki. Niektórym będzie przeszkadzał hałas, a do wysokiej wydajności pompy wymagane jest ogrzewanie podłogowe lub specjalne grzejniki. Do kosztów należy doliczyć cykliczny serwis urządzenia, które przy bardzo niskich temperaturach mają obniżoną sprawność.

Piec indukcyjny: jak działa?

Obecnie bardzo modną omawianą na forach budowlanych alternatywą dla pomp ciepła jest piec indukcyjny. Trudno się dziwić – inwestorzy szukają oszczędności, gdzie tylko się da, a tego rodzaju kocioł to niższe, początkowe koszty inwestycji.

Jak działa piec indukcyjny? Piec indukcyjny to rodzaj pieca elektrycznego, którego wsad kotła ogrzewany jest dzięki przepływom prądów. Te odpowiedzialne są z kolei za wywołanie zjawiska indukcji elektromagnetycznej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza, a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd.Fot. 123RF/PICSEL

Najczęściej do ogrzewania budynków mieszkalnych wykorzystywane są rdzeniowe piece indukcyjne. Wyposażone w magnetyczny rdzeń, zasilane są prądem przemiennym o małej częstotliwości. Znacznie większą częstotliwość mają piece indukcyjne bezrdzeniowe. Energia pola elektromagnetycznego przekształcana jest w energię cieplną, a następnie przekazywana na wymiennik ciepła. Później odbierana jest przez nośnik ciepła, który krąży w układzie grzewczym.

Zużycie prądu przez piec indukcyjny

Chcąc obliczyć zużycie prądu przez piec indukcyjny, podobnie jak w przypadku pompy, niezbędne są informacje na temat wielkości budynku oraz rocznego zapotrzebowania energetycznego. Zużycie prądu przez piec indukcyjny powinno uwzględniać również fakt , że koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. Do celów grzewczych najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w, czyli weekendową.

Ile wynosi zużycie prądu przez piec indukcyjny? Jeżeli inwestor wykorzystuje taryfę G11, a jego dom ma powierzchnię około 100 metrów, a do tego zapotrzebowanie energetyczne wynosi 70kW, to dostępne kalkulatory kosztów ogrzewania podpowiadają, że piec indukcyjny w ciągu roku wymaga 8400 kWh. Choć przy takim wyniku cena ogrzewania CO w ujęciu rocznym to ponad 4 tysiące zł, to koszty te maleją i to znacznie przy wyborze taryfy G12.

Czytaj także: Chłód ze ściskania, czyli lodówki czeka rewolucja. Pompy ciepła również. Ale kiedy?

Ile kosztuje piec indukcyjny?

Jeżeli inwestor stoi przed decyzją - pompa ciepła czy piec indukcyjny, to zdecydowanym zwycięzcą pod względem kosztów zakupy jest piec. Szacuje się, że wydatki na ten rodzaj ogrzewania są średnio o 1/4 mniejsze od pompy ciepła.

Średnia cena pieca indukcyjnego to koszt około 10 tysięcy zł w górę, natomiast pompa ciepła o mocy będzie nas kilka tysięcy zł więcej. Dlatego to, ile kosztuje piec indukcyjny, wpływa na decyzję inwestorów, którzy coraz częściej odkładają w czasie ewentualne wydatki w wyższych rachunkach. Dlaczego?  

Wynika to z faktu, że choć piec indukcyjny jest znacznie tańszy od pompy, to koszty eksploatacji przemawiają na korzyść pompy. Zaoszczędzone teraz pieniądze, trzeba będzie wydać na mimo wszystko wyższe rachunki niż przy pompie ciepła, nawet jeśli ta działa bez instalacji fotowoltaicznej.

Piec indukcyjny: zalety i wady

Do zalet takiego rozwiązania zalicza się między innymi brak konieczności magazynowania paliwa, ochrona środowiska i brak konieczności obsługi. Producenci takich pieców gwarantują również dużą wydajność obiecując, że możemy ogrzać praktycznie każdy budynek o dowolnej powierzchni oraz kubaturze.

Do największych wad przy wyborze pieca indukcyjnego to nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej. Wciąż nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będzie taniej. Dlatego rozważając wątpliwość pompa ciepła czy piec indukcyjny, trzeba niemal codziennie aktualizować informacje związane z cenami. Co więcej, przed ostatecznym wyborem warto obliczyć, po ilu latach zwróci się konkretna inwestycja oraz ubiegać się o dostępne dofinansowania.

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.