Wody używamy codziennie. Do mycia, prania, sprzątania, podlewania kwiatów w domu i ogrodzie. Gotujemy, zmywamy, myjemy samochód i kostkę wokół domu. Spłukujemy toaletę, myjemy nasze zwierzaki. Do wykonania wszystkich tych czynności zużywamy litry wody, które sumują się na nasz rachunek. Nie kwestionuję konieczności wykonania tych czynności i nie namawiam do zaprzestania ich wykonywania. Chcę wam jedynie pokazać, jak na własnym przykładzie ograniczyłam jej zużycie w moim domu.
Top 100 – zobacz najpiękniejsze mieszkania Polaków!
Świadomość i wspólne działanie
Początki - jak to w życiu - bywają trudne. Nawyki nabywamy latami i ciężko z dnia na dzień się ich pozbyć. Najważniejsza jest jednak motywacja (ta finansowa jest często bardzo silnym bodźcem) i wspólne działanie wszystkich mieszkańców domu. Tylko wówczas będziemy w stanie osiągnąć zamierzony efekt.
Bezkosztowo
1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia.
2. Nie spłukuj toalety po wyrzuceniu np. chusteczki higienicznej.
3. Krótko spłukuj toaletę po skorzystaniu. Umożliwią to dwuprzyciskowe spłuczki – z mniejszą lub większą ilością wody, a także opcja zatrzymująca wypływ wody.
4. Bierz prysznic zamiast długich kąpieli. Zakręcaj wodę podczas mydlenia się czy mycia głowy.
5. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Zastosuj taktykę zmywania ich w jednej komorze, a spłukiwania w drugiej.
6. Unikaj ręcznego prania, a jeżeli musisz je zrobić, napełniaj miskę niewielką ilością wody.
7. Zbieraj deszczówkę! Jeżeli masz ogród i miejsce napełniaj wiadra wodą opadową. Doskonale sprawdzi się do podlewania kwiatów, trawnika, czy umycia samochodu.
8. Napraw zepsute krany. Przez ten drobiazg tracisz kilkadziesiąt złotych rocznie!
9. Używaj programów oszczędnościowych w pralce.
10. Zmywarkę włączaj tylko wtedy, gdy jest ona w całości napełniona. Jeżeli jest ona tylko w połowie pełna użyj programu oszczędnościowego.
Zainwestuj w oszczędzanie
Jeżeli jesteś na etapie remontu i aranżacji domu lub mieszkania, rozważ zainwestowanie w specjalne baterie i wodooszczędne urządzenia. W ten sposób realnie zmniejszysz zużycie wody. Jakie rozwiązania sprawdzą się w twoim domu?
1. Wymień kran. Bateria jednouchwytowa sprawi, że szybko ustawisz odpowiedni strumień i temperaturę wody, dzięki czemu także ją zaoszczędzisz
2. Bateria bezdotykowa - sterowana fotokomórką, spotykana często w toaletach publicznych świetnie sprawdzi się także w domu. Uruchomi wodę tylko wtedy, gdy przysuniemy do niej ręce. Nigdy nie będzie także mowy o niedokręceniu kranu i kapaniu.
3. Ekologiczny prysznic. Jedną z jego opcji jest przycisk ograniczający zużycie wody o połowę, a przy tym nie zmniejszający strumienia i jednocześnie komfortu kąpieli.
4. Termostat - błyskawicznie nagrzewa wodę do poziomu, który ustawiliśmy. Dzięki temu nie musimy już z nadzieją patrzeć na chłodny strumień o poranku.
Ciekawostki
1. Metr sześcienny zimnej wody to dzisiaj ok. 8 -10 złotych. Ciepłej - 18 - 20 zł. Miesięcznie, czteroosobowa rodzina musi przeznaczyć na wodę nawet 250 zł!
2. Na spłukiwanie sedesu jedna osoba zużywa ok. 35 litrów
3. Na mycie rąk jedna osoba zużywa ok. 2 litrów wody dziennie
4. Pranie w pralce to - w zależności od częstotliwości - ok. 50 litrów
Pierwsze efekty oszczędzania pojawią się wraz z kolejnym rachunkiem. Nawet, jeżeli nie zawsze uda się wam pamiętać o wszystkich zasadach ograniczania zużycia wody, ale działacie zespołowo to odniesiecie zamierzony cel.
A Wy, jakie macie sposoby na oszczędzanie?
Ewa Krzempek/ Deccoria.pl
Zobacz także:
Skuteczne sposoby na porządek w łazience