Porady ogrodnicze

5 najczęstszych chorób skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiaty to rośliny, które pojawiają się w wielu polskich domach. Mają bujne liście oraz białe kwiaty, które pięknie prezentują się na parapetach. Szczególnie ceni się je ze względu na to, że oczyszczają powietrze. Poznaj choroby, z jakimi najczęściej zmagają się te okazy i sposoby, by im zapobiegać.

Żółte liście skrzydłokwiatu mogą świadczyć o przesuszeniu rośliny. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Skrzydłokwiat ma brązowe i żółte liście — przesuszenie rośliny

Skrzydłokwiat należy do grona roślin, które są odporne na choroby. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, będzie się prawidłowo rozwijał. Najczęstsze problemy z tą rośliną wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać, że skrzydłokwiat lubi słońce, ale nie rozwija się prawidłowo, gdy promienie padają bezpośrednio na liście oraz kwiaty.

Ważna jest także odpowiednia wilgotność. Skrzydłokwiat powinien być regularnie podlewany oraz zraszany. Możesz sprawdzić stan gleby, wsuwając palec do podłoża. Powinno być stale lekko wilgotne. Codzienne zraszanie skrzydłokwiatu za pomocą odstanej wody sprawi, że jego liście będą miały zdrową, intensywną barwę.

Jeśli twój skrzydłokwiat ma brązowe liście, to najpewniej jest przesuszony. Gdy skrzydłokwiat ma żółte liście, to również sygnalizuje problemy ze zbyt małą ilością wody. Wówczas warto zacząć zraszać roślinę, a na podstawce doniczki umieścić nieco drobnych kamyczków i wody.

Pamiętaj jednak, by z powodu przesuszenia nie zacząć nadmiernie podlewać rośliny. Nawadnianie powinno mieć stopniowy charakter, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Skrzydłokwiat — choroby grzybowe

Choroby grzybowe atakują skrzydłokwiat, gdy ten nie jest właściwie pielęgnowany. Rozwojowi niepożądanego stanu sprzyjają przeciągi, niskie temperatury oraz niewłaściwa cyrkulacja powietrza w otoczeniu rośliny.

Jeśli chodzi o choroby grzybowe skrzydłokwiatu to wyróżnia się:

 • plamistość liści skrzydłokwiatu,
 • pierścieniową plamistość skrzydłokwiatu.

Plamistość liści skrzydłokwiatu objawia się ciemnobrązowymi plamami, które pojawiają się na liściach. Wokół przebarwień powstaje charakterystyczna, jasna obwódka. Choroba znacznie osłabia roślinę i powoduje, że liście zaczynają więdnąć.

Zdarza się, że na powierzchni liści pojawiają się również wodniste, jasnobrązowe plamy o okrągłym kształcie. Wówczas skrzydłokwiat jest zarażony pierścieniową plamistością liści. Obie choroby są znacznie poważniejsze niż przesuszenie rośliny i wymagają podjęcia skutecznych działań. Należą do nich:

 • odizolowanie skrzydłokwiatu od pozostałych roślin, aby choroba nie była przenoszona;
 • pozbycie się liści, które zostały zainfekowane — nieważne czy plama jest niewielkich rozmiarów, jeśli ją pozostawisz, narazisz roślinę na dalszy rozwój choroby;
 • zastosowanie preparatu o przeciwgrzybiczym działaniu.

Jeśli szybko zaobserwujesz objawy choroby i podejmiesz stosowne działania, na pewno uda się ocalić okaz. Pamiętaj jednak, by nie zwlekać ze wdrożeniem leczenia.

Skrzydłokwiat i brązowe lub zielone kwiaty — niedobór składników odżywczych

Zasadniczo ten gatunek kwitnie na biało. Zdarza się jednak, że skrzydłokwiat ma brązowe kwiaty. Niekiedy są one również zielone. Co oznacza zmiana zabarwienia? Jest to objaw choroby. W przypadku brązowego kwiatu najpewniej chodzi o zbyt suche powietrze i nieregularne podlewanie. Przyczyną nieestetycznego kwitnienia może być także wystawienie rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli jednak kwiat jest zielony, to problem jest zupełnie inny. Nie dostarczasz swojej roślinie wystarczającej ilości składników odżywczych. Podłoże w doniczce jest wyjałowione i nie pozwala na prawidłowy proces kwitnienia. Zdarza się, że z powodu niewystarczającej ilości substancji odżywczych skrzydłokwiat po prostu nie kwitnie.

W takiej sytuacji należy dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych oraz zadbać o to, by nawożenie miało regularny charakter. Kwiaty o zmienionej barwie (szczególnie te brązowe) należy obciąć. W miejscu ich usunięcia posyp roślinę cynamonem. Ten ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, więc ochroni okaz przed potencjalnymi szkodnikami.

Przędziorki na liściach skrzydłokwiatu

Mimo że skrzydłokwiat należy do roślin raczej odpornych na choroby, to i jego atakują szkodniki. Najczęściej spotykanymi są przędziorki, które pojawiają się, gdy powietrze wokół rośliny jest zbyt suche.

Do objawów sugerujących pojawienie się szkodliwych roztoczy należą:

 • pajęczyna sięgająca od jednego fragmentu rośliny do drugiego,
 • mozaikowate plamy przypominająca pajęczynę na spodniej części liścia,
 • pojawiające się żółte bądź lekko brązowe plamy na powierzchni rośliny,
 • drobne punkciki czerwonej lub brązowej barwy na spodniej części liścia (są to przędziorki).

Aby pozbyć się szkodników, musisz podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz zastosować środek przeciwko pasożytom. Warto również regularnie zraszać roślinę. Możesz nawet zabrać ją pod prysznic. Pamiętaj jednak, by osłonić bryłę korzeniową przed nadmiarem wody. Oczywiście bardzo ważne jest również pozbycie się liści, które już zostały zaatakowane przez szkodniki. Nie uda się ich uratować, a będą jedynie osłabiały roślinę w walce z chorobą.

Skrzydłokwiat a mszyce — niebezpieczne szkodniki

Zdarza się, że roślinę atakują również mszyce. Ich inwazja objawia się lepką wydzieliną na powierzchni liści, która jest wydzielana przez niewielkie owady oraz spowolnionym wzrostem liści. Czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników, jest zbyt niska wilgotność powietrza wokół okazu.

Skrzydłokwiat choroby — zapobieganie

Aby zapobiegać chorobom skrzydłokwiatu, należy przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację rośliny. Najważniejsze kwestie to dostęp do rozproszonego światła słonecznego oraz wystarczająca ilość wody. Tam, gdzie przebywa skrzydłokwiat, powietrze powinno być wilgotne.

Nie należy doprowadzać ani do przesuszenia, ani do przelania kwiatów. Zapobiegawczo można również stosować kilka razy w roku środki przeciw szkodnikom. Należy również izolować skrzydłokwiat od nowych roślin, które po przyniesieniu do domu powinny trafiać na kwarantannę.  Wówczas zyskasz pewność, że na roślinę nie przejdą żadne szkodniki.

suche liście skrzydłokwiatu Chory kwiat należy izolować od pozosatłcyh roślin. Fot.123RF.com

Nie należy również narażać skrzydłokwiatu na przemarznięcie, ponieważ jego skutki będą widoczne w pogarszającej się kondycji rośliny. Jeśli zależy ci na intensywnie zielonej barwie liści, to zadbaj o nawożenie okazu azotem.

Skrzydłokwiat choroby — domowe sposoby

Jeśli chodzi o domowe sposoby na walkę z chorobami tego okazu, to musisz pamiętać, że wszystko jest uzależnione od źródła problemu. Oto proste domowe sposoby, które pomogą ci się uporać z najczęstszymi chorobami tego gatunku.

 • Gdy twój kwiat nie jest w najlepszej kondycji z powodu zbyt suchego powietrza, zatroszcz się o odpowiednią wilgotność. Regularnie zraszaj roślinę.
 • Jeśli chcesz zwalczyć chorobę grzybową, to przygotuj 10 g rozgniecionego czosnku oraz 1 l wody. Czosnek zalej wodą i odstaw na dobę. W ten sposób uzyskasz oprysk, którym należy spryskać obie strony liści. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu przez co najmniej dwa miesiące.
 • Aby odżywić roślinę, zastosuj nawóz z żelatyny, który jest bogaty w azot. Łyżkę żelatyny rozpuść w 250 ml dobrze ciepłej wody. Następnie roztwór połącz z 750 ml zimnej wody i podlej nim kwiat.
 • By pozbyć się mszyc, wykonaj domowy oprysk z wody i mydła. 20 g szarego mydła rozpuść w ciepłej wodzie, a następnie roztworem spryskaj roślinę.
 • Aby pozbyć się przędziorków, warto posmarować liście skrzydłokwiatu olejem roślinnym oraz stosować raz w tygodniu mydlany lub czosnkowy oprysk.

Skrzydłokwiat to roślina, która jest odporna na choroby. Zdarza się jednak, że zostanie przez nie zaatakowana. W takiej sytuacji należy jak najszybciej podjąć kroki, które pomogą ocalić okaz. Dzięki temu po czasie ponownie będziesz cieszył się zdrowym i zadbanym kwiatem. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "5 najczęstszych chorób skrzydłokwiatów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.