Rośliny domowe

Jak dbać o skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej roślina doniczkowa o lancetowatych, intensywnie zielonych i błyszczących liściach, z charakterystycznymi kwiatami o wydatnych kolbach, kształtem przypominających skrzydła. Wydzielają one delikatny zapach i utrzymują się długo, zdobiąc roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza w okresie letnim, a przekwitając zmieniają kolor na zielony.

Jak dbać o skrzydłokwiat

W naturalnym środowisku skrzydłokwiat wchodzi w skład runa lasów tropikalnych, a w naszych domach i mieszkaniach nie tylko walory dekoracyjne przemawiają za jego hodowlą. Roślina ta, dzięki zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych  wydzielanych np. przez wykładziny, meble czy plastikowe obudowy sprzętów domowych  korzystnie wpływa na zdrowie domowników, tworząc w pomieszczeniu dobry mikroklimat. Przypisuje się mu również absorbowanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez komputery, a niektóre jego odmiany wykorzystywane są jako rośliny akwariowe.

Warunki uprawy, nawożenie i pielęgnacja
W lasach tropikalnych z których pochodzi, skrzydłokwiat zajmuje najniższe piętro, gdzie trafia niewiele światła, lubi więc półcień i niezbyt intensywne, rozproszone światło, które będzie preferował również w mieszkaniu. Jego pochodzenie decyduje także o upodobaniu do wilgoci, wymaga więc obfitego podlewania oraz zraszania powietrza i liści, które trzeba od czasu do czasu również przetrzeć z kurzu wilgotną ściereczką.                      

Nawadniamy go utrzymując żyzne i przepuszczalne podłoże, 3-5 razy w tygodniu, zimą wystarczy 2 razy na tydzień. W utrzymaniu  odpowiedniej wilgotności pomoże ustawienie doniczki na kamykach, na podstawce z wodą lub pojemniku z wilgotnym torfem. Skrzydłokwiat musi rosnąć w ziemi próchniczej, żyznej, wilgotnej i luźnej, gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Nie toleruje natomiast ziemi zbitej, nieprzepuszczalnej i jest wrażliwy na duże zasolenie.

Roślina ta nie lubi również zbyt wysokiej temperatury, optymalna temperatura latem to 18-21 stopni Celsjusza, zimą nie więcej niż 19 stopni Celsjusza, trzeba jednak pamiętać o tym by temperatura nie była niższa niż 10-12 stopni Cejsjusza.

Zapewniając mu  te optymalne  warunki roślina  odwdzięczy się kwitnieniem, także w zimie. Skrzydłokwiat jest umiarkowanie wymagający  jeśli chodzi o nawożenie, potrzebuje go latem gdy kwitnie, kiedy to wystarczy co dwa tygodnie dodać płynny nawóz do  kwitnących roślin doniczkowych. W pielęgnacji jest prosty w utrzymaniu, nie wymaga cięcia, gdyż ma naturalnie  ładny i  gęsty pokrój, trzeba jedynie usuwać zaschnięte liście i kwiaty oraz regularnie przecierać  liście z kurzu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Przesadzanie i rozmnażanie  skrzydłokwiatu
Przesadzania wymagają co roku, najlepiej dokonywać go na wiosnę do doniczki nieco większej niż ta w której rosła. Przy tej okazji można rozmnożyć ją przez podział kłączy, które następnie sadzimy do małych doniczek i przykrywamy foliowym czepkiem. Po podziale stanowisko powinno być półcieniste o temperaturze około 21 stopni Celsjusza, aż do wydania przez roślinę nowych liści.

Gdy coś mu  dolega
Skrzydłokwiat nie należy do roślin chorowitych i bardzo wrażliwych, ale jeśli ma jakieś problemy sam szybko da nam o nich znać, poprzez zmianę w swoim wyglądzie. Łatwo im jednak zaradzić, o ile wiemy czego roślinie potrzeba lub czego nie lubi. Niedobór wilgoci sygnalizuje smętnie zwisającymi liśćmi, nadmiar wilgoci uwidacznia się w usychających końcówkach liści, brak kwitnienia sygnalizuje potrzebę nawożenia, większej wilgotności, przesadzenia lub podziału. Żółknące i blednące liście to znak, że roślina ma za dużo słońca i wymaga zmiany stanowiska na półcieniste. Pamiętajmy również, że skrzydłokwiaty bardzo nie lubią przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych, nadmiernego nasłonecznienia, wysokiej temperatury oraz przesuszenia. Jeśli doprowadzimy u nich do niedoboru wilgoci, wstawmy jak najszybciej doniczkę do większego pojemnika z wodą, pozwalając by nasyciła podłoże, a następnie zwiększmy intensywność podlewania.

Roślinę mogą też zaatakować przędziorki i mszyce, które  trzeba zwalczyć, dodatkowo izolując ją od reszty naszych roślin w domu.

 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Odmiany skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat posiada wiele odmian różniących się barwą kwiatów oraz liści, większość to rośliny z gatunku gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Wśród odmian znajdziemy te miniaturowe o wysokości około 30 centymetrów jak np. wyjątkowo mała o zwartym pokroju odmiana ‘Mini” oraz takie dorastające do 1 metra jak ‘Mauna Loa’. Taka rozpiętość rozmiarów pozwoli nam wybrać odpowiedni do danej przestrzeni egzemplarz.
Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo i ładnie wyglądają w sąsiedztwie roślin o ozdobnych liściach i innym pokroju, stanowiąc wdzięczny element większej kompozycji, ale doskonale zaprezentują się również posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Rewelacyjnie nadadzą się do sadzenia w oranżeriach, wśród innych tropikalnych roślin o podobnych wymaganiach siedliskowych oraz nadają się na kwiaty cięte, długo zachowując świeżość w wazonie.  Ze względu zarówno na swoje walory dekoracyjne jak i te oczyszczające powietrze warto więc wygospodarować dla niego przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:


Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie    

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Przeczytaj również:

Poisencja, czyli gwiazda betlejemska

Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Rośliny, które nie boją się kaloryfera



Dlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.