Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Data publikacji: 2017-04-27 10:00:00

Pszczoły od zawsze były i będą niezbędną częścią ekosystemu, uzależniając istnienie roślin owadopylnych od swojej kondycji i obecności w przyrodzie. Ponad 80% roślin zapylanych jest przez owady, najczęściej właśnie przez pszczołowate. Na swoim ciele przenoszą one ziarna pyłku z pylników na znamiona słupków roślin, w ten sposób je zapylając. W zamian wykorzystują ich zasoby, czerpiąc od nich pokarm białkowy w postaci pyłku kwiatowego oraz energetyczny, czyli nektar.

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Ta harmonijna symbioza jest przede wszystkim bardzo ważnym czynnikiem plonotwórczym w rolnictwie i sadownictwie, ale poza oczywistą ekonomiczną wartością zapylania, warto podkreślić także jego znaczenie w zachowaniu bioróżnorodności środowiska. Praca doskonale do tego przystosowanych pszczół ma bowiem niebagatelny wpływ na zachowanie w przyrodzie ogromnej liczby gatunków roślin owadopylnych oraz zwierząt żywiących się nasionami i owocami, które powstały dzięki udziałowi tych owadów. Pszczoły spośród owadów zapylających są niezastąpione w zachowaniu gatunkowej różnorodności, która to zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, obecnie mocno zaburzonego coraz bardziej inwazyjnym działaniem człowieka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Z ich pracy czerpiemy ogromne korzyści. Swoją działalnością kształtują i upiększają nasze otoczenie, dlatego warto stworzyć im przyjazną przestrzeń, sadząc w naszych ogrodach, na rabatkach czy balkonach atrakcyjne dla nich rośliny miododajne. Istotne, by przy ich wyborze, wziąć pod uwagę nie tylko to, co nam się podoba i jest efektowne, ale również to, co zapewni tym owadom doskonałe warunki przez cały sezon ogrodniczy. Do własnych upraw wybierajmy więc roślin kwitnące w różnych okresach sezonu ogrodniczego. Oto przegląd tych najpopularniejszych i szczególnie lubianych przez owady pszczołowate.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wrzośce (Erica L.)
Są to bardzo dekoracyjne, głównie małe, zimozielone krzewy i krzewinki, które sadzone są głównie do gruntu, ale można je również stosować do pojemników na tarasach i balkonach. Kwitną wcześnie (jeśli jest ciepło to już w lutym), do tego kwitnienie jest długie, trwa do kwietnia i obfite, co powoduje, że są masowo odwiedzane przez owady. Uprawa jest łatwa, nie są one wymagające, a stanowią prawdziwą ozdobę wiosennych ogrodów. Najpopularniejsze wrzośce proponowane do naszych, przyjaznych owadom pszczołowatym ogrodów to: wrzosiec czerwony, wrzosiec popielaty, wrzosiec darlejski, bagienny i rozpierzchły.


1 2 3 4 5 6

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy