Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Data publikacji: 2017-04-23 08:00:00

Zamiokulkas zamiolistny szturmem pobił europejski rynek roślin domowych. Szykowny, reprezentacyjny pokrój i niezbyt wygórowane wymagania pielęgnacyjne przyczyniły się do znacznej popularności tego gatunku. Coraz częściej ozdabia on nie tylko nasze mieszkania, ale również biura i miejsca użyteczności publicznej.

Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Zamiokulkas zamiolistny jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny obrazkowatych (Araceae). W warunkach naturalnych występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce (szczególnie w rejonach Tanzanii i Zanzibaru). Jest sukulentem, ma umiejętność gromadzenia wody w mięsistych liściach i bulwiastym kłączu. Rośnie na terenach górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Dobrze radzi sobie w cieniu, do którego spychają go wyższe gatunki roślin. Z powodu charakterystycznych liści, zamiokulkas często bywa mylony z zamią, z rodziny sagowców.

W warunkach naturalnych zamiokulkas osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Jego liście są jajowe lub podłużno-eliptyczne, zgrubiałe, połyskujące, lekko zaostrzone u wierzchołków. Wyrastają naprzemianlegle z krótkich ogonków (czasem błędnie uznawanych za łodygi), ułożonych na pędach, które rozwijają się z bulwiastych kłączy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Warunki uprawy
Pochodzenie wiele zdradza na temat warunków uprawy zamiokulkasa. Preferuje on pół-cieniste, cieniste miejsca, w których temperatura waha się w okolicach 22-25 st. C. Kiedy roślina znajduje się w fazie spoczynku, może zostać przeniesiona w chłodniejsze miejsce, o temperaturze nie niższej niż 15 st. C. Jego domowe stanowisko powinno znajdować się z dala od przeciągów, które mu szkodzą i powodują zrzucanie liści. Warto zaznaczyć, że nie nadaje się on do ozdabiania ogrodów, gdyż w zimnie szybko zamiera.

Nie przeszkadza mu niedostatek wody — ładny wygląd zachowa przez ok. 2-3 miesiące od ostatniego podlewania. Co więcej, to właśnie przelanie rośliny, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych, doprowadzających do żółknięcia liści, brązowienia kłącza, a w skrajnych przypadkach — gnicia całego egzemplarza. Podłoże zwilżamy dopiero wtedy, kiedy nieco podeschnie. Starajmy się nie polewać liści, ponieważ mogą pokryć się brzydkimi plamami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podłoże
Ziemia w doniczce zamiokulkasa powinna być żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Nie zapominajmy o dobrym drenażu.

Nawożenie
W fazie wzrostu i rozwoju rośliny wystarczy dokarmiać ją raz na 2-3 tygodnie, rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

Przesadzanie
Stosujemy ogólne zasady przesadzania roślin doniczkowych, tj. młode okazy przenosimy co roku na przełomie marca i kwietnia, starsze — co 2-3 lata.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rozmnażanie
Nie sprawi ono trudności nawet początkującym domowym ogrodnikom. Można wykonać je dwoma metodami:
- przez ukorzenianie się liści z ogonkiem lub samych liści (w przypadku pojedynczych listków, odtworzenie rośliny zajmie znacznie więcej czasu). Sadzonki pobiera się od kwietnia do czerwca. Proces wytwarzania korzeni przyśpieszy umieszczenie ich w specjalnym preparacie ukorzeniającym;
- przez podział kłącza podczas przesadzania.

Zamiokulkas uprawiony w domu kwitnie niezmiernie rzadko, z tego względu mocno utrudnione jest rozmnażanie przez zawiązywanie nasion.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Choroby i szkodniki
Większość chorób rośliny wynika z nieprawidłowej pielęgnacji — zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu lub przelania. Część chorób (zgnilizny, fytoftoza) można jednak przenieść z podłoża lub innych zainfekowanych egzemplarzy. Dobrą informacją jest, że zamiokulkas w zasadzie rzadko pada ofiarą szkodników. Zagrożeniem mogą być jedynie nicienie, atakujące system korzeniowy rośliny.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
motoogrodnik

Autor: motoogrodnik
Data: 2017-04-23 11:47:49
Prosty sposób na duże plony pomidora
https://www.youtube.com/watch?v=VXPp2fEhV5g