Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Soleirolia rozesłana - wyjątkowa roślina na ciemne parapety i do łazienki

Soleirolia rozesłana to atrakcyjna roślina o maleńkich i gęsto ułożonych na łodygach listkach, która świetnie nadaje się do nowoczesnych kompozycji w donicach. Jak ją uprawiać, by zdrowo rosła i zdobiła dom? Sprawdźcie.

Soleirolia rozesłana - wyjątkowa roślina na ciemne parapety i do łazienki
Wyjaśniamy, jak uprawiać roślinę nazywaną chłopięcą główką. Fot. 123RF,com

Spis treści:

Soleirolia rozesłana (chłopięca główka) - charakterystyka

Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) wywodzi się z rodziny pokrzywowatych. Ta urocza roślina występuje pod wieloma różnymi nazwami. Ze względu na swój pokrój i wygląd listków nazywana jest też m.in. chłopięcą główką, łzami dziecka czy mchem. Można pomylić ją też z wielkanocną rzeżuchą.

Soleirolia rozesłana pochodzi z północnych wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego. Jej oficjalna nazwa pochodzi od odkrywcy Józefa-Francoisa Soleirola, który odnalazł roślinę na Kostaryce w XIX wieku i rozpowszechnił jej uprawę.

Soleirolia wyróżnia się delikatnymi, ale gęstymi jasnozielonymi listkami, które osadzone są na krótkich nitkowatych łodygach w kolorze różowym. Młode rośliny mają zwykle tylko kilka centymetrów wysokości, jednak szybko się rozrastają i "wylewają" z doniczek. Ze względu na swój zwisający pokrój soleirolia świetnie prezentuje się w modnych ostatnimi czasy doniczkach, imitujących kształt głowy. Z biegiem czasu pędy mogą dorosnąć nawet do 20-40 cm długości, dlatego zaleca się ich przycinanie, aby roślina miała zwarty i gęsty pokrój. W okresie letnim soleirolia zakwita. Jej kwiaty są białe, maleńkie i szybko przekwitają, dlatego nie dodają większego uroku roślinie.

Przeczytaj również: Niepozorny "łańcuch serc" podbija serca ludzi na całym świecie! Łatwo o niego zadbasz

Soleirolia przypomina rzeżuchę, dlatego może być wykorzystywana w wielkanocnych dekoracjach. Fot. 123RF.com

Soleirolia rozesłana — uprawa

Soleirolia to łatwa w uprawie roślina, która nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak regularnie poświęcać jej uwagę, by prezentowała się w domu jak najlepiej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady uprawy chłopięcej główki:

  • Stanowisko

Soleirolia preferuje miejsca o średnim nasłonecznieniu. Lepiej poradzi sobie na stanowiskach częściowo zacienionych niż słonecznych. Ustawiona na parapecie od strony północnej może ulec poparzeniu przez ostre promienie słońca. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie miejsce przy północnym oknie. Chłopięca główka dobrze znosi również sztuczne oświetlenie, dlatego z powodzeniem można uprawiać ten kwiat w łazience bez okna.

  • Podłoże

Soleirolia dobrze rośnie w standardowym podłożu do roślin zielonych. Podczas przesadzania kwiatka na dno doniczki warto wysypać warstwę keramzytu, drobnych kamyczków lub piasku, co uchroni korzenie przed zaleganiem w wodzie. Raz na 2-3 lata roślinę warto przesadzić do większej doniczki, by umożliwić jej swobodny rozrost.

Soleirolia ze względu na kształt liści i pokrój nazywana jest chłopięcą główką. Fot. 123RF.com

  • Podlewanie

Chłopięca główka jest wrażliwa na brak wody. Aby uchronić ją przed przesuszeniem, należy regularnie podlewać ziemię w doniczce. Inaczej delikatne listki zaczną więdnąć. Nie wolno jednak przesadzać z nawadnianiem, bo nadmiar wody może zaszkodzić. Dlatego przed każdym kolejnym podlaniem warto sprawdzić stan podłoża palcem.

  • Nawożenie

Regularne nawożenie sprawi, że soleirolia będzie gęsta, a listki przybiorą intensywnie zielony odcień. W okresie wiosenno-letnim zaleca się dokarmianie rośliny co dwa tygodnie płynnym nawozem do roślin zielonych.

  • Przycinanie

Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że pędy rośliny szybko się rozrastają. Aby utrzymać zwarty i gęsty pokrój chłopięcej główki, należy regularnie przycinać łodygi, które są nadmiernie przerośnięte i sprawiają, że roślina traci swój kulisty pokrój. Przycinanie pozwoli utrzymać roślinę w ryzach, poprawi jej wygląd, a dodatkowo będzie stymulować wytwarzanie nowych pędów.

  • Rozmnażanie

Najłatwiejszą formą rozmnażania tej rośliny jest podział bryły korzeniowej. Najlepiej zabieg ten wykonać wiosną, podczas przesadzania kwiatka do większej doniczki.

  • Choroby i szkodniki

Soleirolia rzadko pada ofiarą chorób i szkodników. Największe zagrożenie stanowi dla rośliny nadmierne podlewanie oraz zaleganie korzeni w mokrym podłożu. To może doprowadzić do zgnicia kwiatka. Ustawienie rośliny w pełnym słońcu może z kolei spowodować poparzenie i brązowienie liści. Kluczem do sukcesu w uprawie tej rośliny jest umiarkowane podlewanie i zapewnienie jej częściowo zacienionego stanowiska.

Soleirolia rozesłana — co trzeba wiedzieć?

Soleirolia to roślina, która idealnie nadaje się do posadzenia w wiszących pojemnikach czy makramach. Świetnie wpisuje się też w trend urban jungle, dlatego warto wzbogacić o ten kwiat swoją domową kolekcję. Ze względu na "puszysty" pokrój pięknie prezentuje się w doniczkach imitujących głowę.

Kwiat ten jest bardzo łatwy w uprawie i można trzymać go w ciemniejszych pomieszczeniach, gdzie inne gatunki roślin ze względu na brak wystarczającej ilości słońca nie dają sobie rady.

W okresie letnim soleirolia może byś wystawiana na balkony lub tarasy o północnej ekspozycji.

Przeczytaj również: Jakie wiszące rośliny warto mieć w domu? Najlepsze odmiany do jasnych i ciemnych wnętrz

Zobaczcie, jakie wiszące kwiaty doniczkowe sprawdzą się w każdym wnętrzu. Fot. 123RF.com/Unsplash

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.