Porady ogrodnicze

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

W kilku krokach podpowiadamy, jak rozpocząć sezon w naszych ogrodach, aby móc cieszyć się ich pięknem w nadchodzących miesiącach.

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon
Fot. 123RF/PICSEL

Krok 1

Na początek wiosennego liftingu wielkie sprzątanie: czyszczenie otoczenia ze śmieci i ewentualnych resztek po zeszłorocznym sezonie, mycie i konserwacja mebli ogrodowych, zmywanie chodników i tarasów, mycie, oczyszczanie i wymiana wody w oczkach wodnych, a także wycinanie zeschniętych liści bylin nadwodnych z naturalnych stawów.

Krok 2

Pod koniec marca, gdy stopnieje śnieg, a temperatura ustabilizuje się powyżej 0 st. C, pora na staranne porządkowanie trawników i rabat. Delikatnie grabiąc, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, stare liście, patyki i suchą trawę. Wyczesanie trawnika napowietrzy darń i pobudzi źdźbła do wzrostu, możemy w tym celu również przyciąć trawę, aż przy samej ziemi. Po inauguracyjnym koszeniu przeprowadzamy pierwsze w sezonie nawożenie trawnika, pamiętając o jego obfitym podlaniu po tym zabiegu.

Przeczytaj również: Wiosenna regeneracja trawnika w 7 krokach. Kliknij!

Kwiaty.

Krok 3

W pochmurne dni, w celu uniknięcia gwałtownych skoków temperatury, stopniowo zdejmujemy osłony z drzew, krzewów ozdobnych i owocowych oraz iglaków. Rozpoczynamy cięcie żywopłotów posadzonych w latach poprzednich oraz drzew i krzewów kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Te kwitnące wiosną, tniemy dopiero po zakończeniu kwitnienia. Tnąc drzewa liściaste, usuwamy stare, chore, uschnięte i uszkodzone gałęzie oraz te krzywo lub zbyt gęsto rosnące, co nie tylko poprawi kształt korony drzewa, ale i pobudzi je do wytwarzania młodych i zdrowych pędów. Tak samo prześwietlamy krzewy, dodatkowo usuwając pędy rosnące do środka koron. Tym zabiegiem dostarczymy więcej światła do wnętrza rośliny, dzięki czemu będą obficiej kwitły i się zagęszczą.

Dużo nowych, młodych pędów wypuszczą krzewy kwitnące na pędach jednorocznych, jeśli je skrócimy o 3/4 długości. Na wiosnę warto prześwietlić między innymi: derenie, pigwowce, jaśminowce, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, porzeczki ozdobne. Poza wyżej wymienionym cięciem sanitarnym i prześwietlającym przeprowadzamy, także cięcie formujące, pozwalające otrzymać planowany kształt danej rośliny. Następnie drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem, a pod roślinami iglastymi, można rozrzucić korę, co ograniczy rozwój chwastów.

Przeczytaj również: Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne? Kliknij!

Przeczytaj również: Formowanie iglaków. Zdradzamy tajemnice ich przycinania

Przycinanie.

Krok 4

Jeśli mróz już nam nie grozi, stopniowo odsłaniamy rośliny na rabatach, pozostawiając na nich po rozgarnięciu torf i korę jako ściółkę. Słomę, liście oraz gałęzie drzew iglastych użyte do okrycia roślin zimą, warto przenieść na kompost. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, a byliny czyścimy z zaschniętych liści, uważając przy tym, by nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów i pączków. Gdy pogoda jest sprzyjająca i gleba już rozmarzła, można przygotować miejsce pod nowe rośliny: pozbywamy się chwastów, nawozimy i przekopujemy grządki, a następnie wyrównujemy podłoże. Po kilku dniach, gdy pogoda sprzyja, możemy przejść do następnego kroku, czyli przesadzania, sadzenia i siania.


Wiosenne prace w ogrodzie: Marzec

W tym miesiącu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych i owocowych. Z drzew liściastych sadzimy głównie: buki, brzozy, dęby, graby, robinie. Sadzimy drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie oraz wrażliwsze na mrozy iglaki. Z krzewów sadzimy między innymi: piwonie, magnolie, wawrzynki oraz krzewy owocowe: maliny i jeżyny. W sprzyjającej pogodzie można nawet sadzić krzewy róż, jednak przycinamy je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu. Przygotowujemy miejsca pod nowe nasadzenia, możemy wysadzić do gruntu czosnek, cebulę dymkę oraz byliny.

Pod koniec tego miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody np. nagietek, chaber, ślazówka lub mak polny. Z warzyw i ziół siejemy te odporne na niższą temperaturę jak groch, bób, rzodkiewka, pietruszka, pasternak, marchew czy szpinak. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, by chronić wchody przed zimnem i przymrozkami.

Pora także przeflancować siewki kwiatów dwuletnich jak np. stokrotki, niezapominajki, bratki. Można także, wysiać do pojemników i inspektów np. nasturcję, tytoń ozdobny, żeniszek, szałwię, cynię, letnie astry oraz, jeśli chcemy się cieszyć własną rozsadą, nasiona warzyw ciepłolubnych.

Wiosenne prace w ogrodzie: Kwiecień

Jeśli poprzedni miesiąc był mroźny lub śnieżny, teraz pilnie porządkujemy ogród po zimie. Następnie usuwamy okrycia zimowe, które nie zostały usunięte w związku z niesprzyjającą pogodą lub te, które pozostawiliśmy na bardziej wrażliwych na niską temperaturę krzewach, trawach i bylinach. Jeśli pogoda w marcu na to nie pozwoliła, teraz należy zająć się trawnikiem: wyczesujemy oraz w zależności od jego stanu przeprowadzamy konieczne zabiegi: aerację, wertykulację. Dosiewamy trawę, usuwamy chwasty, nawozimy, podlewamy i przez cały miesiąc kosimy raz w tygodniu. Przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające pozostałych drzew i krzewów, tniemy pędy roślin kwitnących wczesną wiosną. Gdy mamy w swoim ogrodzie róże, usuwamy z nich kopce, okopujemy, a następnie tniemy, pozbywając się jednocześnie chorych i uszkodzonych pędów.

Kontynuujemy sadzenie bylin. Kwiecień to też odpowiedni czas na dzielenie i sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią. Przez cały miesiąc możemy sadzić krzewy róż, a drzewa i krzewy owocowe sadzimy najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. W drugiej połowie miesiąca sadzimy do gruntu większość roślin jednorocznych np. cynię wytworną, słonecznik zwyczajny, lwią paszczę, aster chiński, kocankę ogrodową. Należy jednak pamiętać o przykrywaniu roślin na noc, jeśli będą występować częste w tym okresie przymrozki.

Wiosenne prace w ogrodzie: Maj

W tym miesiącu kontynuujemy prace porządkowe w ogrodzie, usuwamy też zwiędłe kwiaty hiacyntów, narcyzów, tulipanów oraz krokusów. Maj to najlepszy czas na sadzenie iglaków, azali oraz rododendronów, można też jeszcze sadzić drzewa, krzewy i byliny.

Od połowy miesiąca, w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki, więc po tym terminie można swobodnie wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłód oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe jak surfinie, petunie i pelargonie oraz bulwy i cebulki kwiatów letnich takich jak mieczyki, pacioreczniki i dalie.

Jest to również dobra pora na wzbogacenie naszego ogrodu warzywnego, bezpośrednio do gruntu można wysiać już nasiona niektórych warzyw na przykład: groszku, fasoli, dyni, cukinii czy kabaczków. Przeprowadzamy również kolejne nawożenie trawnika i regularnie go nawadniamy, będzie estetycznie wyglądał, gdy brzegi przytniemy nożyczkami do trawy.

Wykonanie tych kilku kroków wczesną wiosną pozwoli nam cieszyć pięknem naszych ogrodów w nowym sezonie.


Mgr inż. arch kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Mgr inż. Monika Stankiewicz

Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.