Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Data publikacji: 2017-03-28 10:00:00

W kilku krokach podpowiadamy, jak rozpocząć sezon w naszych ogrodach, aby móc cieszyć się ich pięknem w nadchodzących miesiącach.

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Krok 1
Na początek wiosennego liftingu wielkie sprzątanie: czyszczenie otoczenia ze śmieci i ewentualnych resztek po zeszłorocznym sezonie, mycie i konserwacja mebli ogrodowych, zmywanie chodników i tarasów, mycie, oczyszczanie i wymiana wody w oczkach wodnych, a także wycinanie zeschniętych liści bylin nadwodnych z naturalnych stawów.

Krok 2
Pod koniec marca, gdy stopnieje śnieg, a temperatura ustabilizuje się powyżej 0 st. C, pora na staranne porządkowanie trawników i rabat. Delikatnie grabiąc, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, stare liście, patyki i suchą trawę. Wyczesanie trawnika napowietrzy darń i pobudzi źdźbła do wzrostu, możemy w tym celu również przyciąć trawę, aż przy samej ziemi. Po inauguracyjnym koszeniu przeprowadzamy pierwsze w sezonie nawożenie trawnika, pamiętając o jego obfitym podlaniu po tym zabiegu.

Przeczytaj również: Wiosenna regeneracja trawnika w 7 krokach. Kliknij!

Krok 3
W pochmurne dni, w celu uniknięcia gwałtownych skoków temperatury, stopniowo zdejmujemy osłony z drzew, krzewów ozdobnych i owocowych oraz iglaków. Rozpoczynamy cięcie żywopłotów posadzonych w latach poprzednich oraz drzew i krzewów kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Te kwitnące wiosną, tniemy dopiero po zakończeniu kwitnienia. Tnąc drzewa liściaste, usuwamy stare, chore, uschnięte i uszkodzone gałęzie oraz te krzywo lub zbyt gęsto rosnące, co nie tylko poprawi kształt korony drzewa, ale i pobudzi je do wytwarzania młodych i zdrowych pędów. Tak samo prześwietlamy krzewy, dodatkowo usuwając pędy rosnące do środka koron. Tym zabiegiem dostarczymy więcej światła do wnętrza rośliny, dzięki czemu będą obficiej kwitły i się zagęszczą.

Dużo nowych, młodych pędów wypuszczą krzewy kwitnące na pędach jednorocznych, jeśli je skrócimy o 3/4 długości. Na wiosnę warto prześwietlić między innymi: derenie, pigwowce, jaśminowce, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, porzeczki ozdobne. Poza wyżej wymienionym cięciem sanitarnym i prześwietlającym przeprowadzamy, także cięcie formujące, pozwalające otrzymać planowany kształt danej rośliny. Następnie drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem, a pod roślinami iglastymi, można rozrzucić korę, co ograniczy rozwój chwastów.

Przeczytaj również: Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne? Kliknij!

Przeczytaj również: Formowanie iglaków. Zdradzamy tajemnice ich przycinania

Krok 4
Jeśli mróz już nam nie grozi, stopniowo odsłaniamy rośliny na rabatach, pozostawiając na nich po rozgarnięciu torf i korę jako ściółkę. Słomę, liście oraz gałęzie drzew iglastych użyte do okrycia roślin zimą, warto przenieść na kompost. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, a byliny czyścimy z zaschniętych liści, uważając przy tym, by nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów i pączków. Gdy pogoda jest sprzyjająca i gleba już rozmarzła, można przygotować miejsce pod nowe rośliny: pozbywamy się chwastów, nawozimy i przekopujemy grządki, a następnie wyrównujemy podłoże. Po kilku dniach, gdy pogoda sprzyja, możemy przejść do następnego kroku, czyli przesadzania, sadzenia i siania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Krok 5
Marzec
W tym miesiącu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych i owocowych. Z drzew liściastych sadzimy głównie: buki, brzozy, dęby, graby, robinie. Sadzimy drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie oraz wrażliwsze na mrozy iglaki. Z krzewów sadzimy między innymi: piwonie, magnolie, wawrzynki oraz krzewy owocowe: maliny i jeżyny. W sprzyjającej pogodzie można nawet sadzić krzewy róż, jednak przycinamy je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu. Przygotowujemy miejsca pod nowe nasadzenia, możemy wysadzić do gruntu czosnek, cebulę dymkę oraz byliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pod koniec tego miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody np. nagietek, chaber, ślazówka lub mak polny. Z warzyw i ziół siejemy te odporne na niższą temperaturę jak groch, bób, rzodkiewka, pietruszka, pasternak, marchew czy szpinak. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, by chronić wchody przed zimnem i przymrozkami.

Pora także przeflancować siewki kwiatów dwuletnich jak np. stokrotki, niezapominajki, bratki. Można także, wysiać do pojemników i inspektów np. nasturcję, tytoń ozdobny, żeniszek, szałwię, cynię, letnie astry oraz, jeśli chcemy się cieszyć własną rozsadą, nasiona warzyw ciepłolubnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kwiecień
Jeśli poprzedni miesiąc był mroźny lub śnieżny, teraz pilnie porządkujemy ogród po zimie. Następnie usuwamy okrycia zimowe, które nie zostały usunięte w związku z niesprzyjającą pogodą lub te, które pozostawiliśmy na bardziej wrażliwych na niską temperaturę krzewach, trawach i bylinach. Jeśli pogoda w marcu na to nie pozwoliła, teraz należy zająć się trawnikiem: wyczesujemy oraz w zależności od jego stanu przeprowadzamy konieczne zabiegi: aerację, wertykulację. Dosiewamy trawę, usuwamy chwasty, nawozimy, podlewamy i przez cały miesiąc kosimy raz w tygodniu. Przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające pozostałych drzew i krzewów, tniemy pędy roślin kwitnących wczesną wiosną. Gdy mamy w swoim ogrodzie róże, usuwamy z nich kopce, okopujemy, a następnie tniemy, pozbywając się jednocześnie chorych i uszkodzonych pędów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kontynuujemy sadzenie bylin. Kwiecień to też odpowiedni czas na dzielenie i sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią. Przez cały miesiąc możemy sadzić krzewy róż, a drzewa i krzewy owocowe sadzimy najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. W drugiej połowie miesiąca sadzimy do gruntu większość roślin jednorocznych np. cynię wytworną, słonecznik zwyczajny, lwią paszczę, aster chiński, kocankę ogrodową. Należy jednak pamiętać o przykrywaniu roślin na noc, jeśli będą występować częste w tym okresie przymrozki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Maj
W tym miesiącu kontynuujemy prace porządkowe w ogrodzie, usuwamy też zwiędłe kwiaty hiacyntów, narcyzów, tulipanów oraz krokusów. Maj to najlepszy czas na sadzenie iglaków, azali oraz rododendronów, można też jeszcze sadzić drzewa, krzewy i byliny.

Od połowy miesiąca, w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki, więc po tym terminie można swobodnie wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłód oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe jak surfinie, petunie i pelargonie oraz bulwy i cebulki kwiatów letnich takich jak mieczyki, pacioreczniki i dalie.

Jest to również dobra pora na wzbogacenie naszego ogrodu warzywnego, bezpośrednio do gruntu można wysiać już nasiona niektórych warzyw na przykład: groszku, fasoli, dyni, cukinii czy kabaczków. Przeprowadzamy również kolejne nawożenie trawnika i regularnie go nawadniamy, będzie estetycznie wyglądał, gdy brzegi przytniemy nożyczkami do trawy.

Wykonanie tych kilku kroków wczesną wiosną pozwoli nam cieszyć pięknem naszych ogrodów w nowym sezonie.


Mgr inż. arch kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Mgr inż. Monika Stankiewicz

Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt


Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy