REKLAMA
Krzewy ozdobne przycina się głównie w celu nadania im ładnego kształtu i zapewnienia kwitnienia. Stosujemy w tym celu dwa rodzaje cięć: formujące i prześwietlające.
Cięcie formujące
Polega na skracaniu pędów, tak aby zagęściły się wybrane części krzewu. Wykonuje się je również w celu uzyskania większej liczby pąków kwiatowych. Jeżeli mamy do czynienia z młodymi roślinami, nie wycinamy pędów zbyt mocno ponieważ, w przyszłości będą one tworzyć szkielet krzewu.
Cięcie prześwietlające
Nie powinno być zabiegiem zbyt intensywnym. Prowadzi do przerzedzenia korony krzewu, tak aby promienie słoneczne docierały również do jej wnętrza.
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!
Zasada jest taka, że jednorazowo możemy wyciąć do 15% masy krzewu. Usuwamy przede wszystkim gałązki chore i suche. Robimy to w taki sposób, aby nie uszkodzić żywych tkanek. Najpierw odcinamy suchą gałąź kilka centymetrów od żywego konaru, a następnie wykonujemy cięcie na styku żywego - martwego drewna. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy pęd jest martwy, należy zdrapać lekko jego skórkę i sprawdzić kolor (żywy będzie w środku zielony, a martwy będzie miał kolor brązowy).
Krzewom, które już wcześniej miały uformowany pokrój i odpowiednie zagęszczenie, należy zafundować jedynie cięcie korygujące. W przypadku roślin starszych, przydaje się również cięcie odmładzające. Polega ono na stopniowym usuwaniu starych gałęzi. Zabieg ma na celu pobudzenie krzewu do wypuszczania młodych pędów.
Pędy, które rosną skośnie, należy ścinać prostopadle do wzrostu pąka. Staramy się, aby rana po cięciu była jak najmniejsza. Pędy, które rosną w sposób całkowicie pionowy, tniemy pod skosem. Zwiększa to rozmiar rany, jednak podczas opadów, woda będzie szybciej spływała. Ułatwi to zaschnięcie rany i wyeliminuje ewentualne ryzyko pojawienia się infekcji.
Pędów twardych nie przycinamy daleko od pąka. Prowadzi to do obumierania jego końców. Najlepiej zachować około półcentymetrową odległość od pąka. Jeżeli pęd miękki przytniemy za blisko pąka, wówczas będzie się on rozwijał w sposób nienaturalny.
Najlepiej zastosować odległość jednocentymetrową od pąka. W przypadku grubych gałęzi, najpierw odcinamy na głębokości około ¼ średnicy gałęzi, a następnie wykonujemy cięcie do momentu oderwania się nasady odcinanego pędu. Kolejnym cięciem usuwamy kikut po wyłamanej gałęzi.
Nie wolno szarpać gałęzi. Rany głębokie bardzo źle się goją, zwłaszcza w przypadku starych gałęzi.
Kiedy tniemy?
Najlepiej, jeżeli rozpoczniemy przycinanie w dzień słoneczny, kiedy jest sucho. Dzięki temu rany goją się szybciej. W lutym przycinamy krzewy, które będą kwitły latem na pędach jednorocznych lub są narażone na przemarzanie zimą. Zabieg ten dobrze jest powtarzać co roku. Krzewy, które wydają kwiaty na pędach wieloletnich, przycinamy raz na kilka lat. W ten sposób nie ograniczamy pojawiania się pąków kwiatowych.
W okresie późnej zimy przycinamy: hibiskusy, budleje, tawuły oraz pięciorniki (tawuły wczesne przycinamy w kwietniu).
Krzewy, które przycinamy w marcu (nie wymagające częstego przycinania): dereń jadalny, irga, karagana, berberys, perukowiec, lilak, złotokap, pigwowiec.
Na przełomie marca i kwietnia, możemy przycinać wszystkie krzewy o liściach zimozielonych m.in. berberysy, trzmieline fortunei oraz bukszpan.
Późną wiosną (pod koniec kwietnia) tniemy: jaśminowiec, forsycję, krzewuszkę, migdałka, porzeczki ozdobne, lilaka, żylistka, szczodrzeńca, wrzosiec krwisty i złotlina. Wmienione rośliny wytwarzają pąki kwiatowe w roku poprzednim. Zatem, gdybyśmy przycieli je przed kwietniem, nie miałyby szans zakwitnąć.
W przypadku krzewów iglastych, jeżeli oczywiście nie zamierzamy ich formować, lepiej nie przycinać. Podobnie jest w przypadku, złotokapu, oczaru, klona palmowego, świdośliwy, różanecznika, azali, magnolii, ketmii syberyjskich, perukowca podolskiego, sumaka octowca i wawrzynków. Rany powstałe na skutek cięcia bardzo źle się goją.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?