Porady ogrodnicze

Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Dawniej trawy ozdobne stanowiły dalszy plan w naszych ogrodowych nasadzeniach. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są przez projektantów zieleni jako główne elementy kompozycyjne. Ich walorem jest długi okres dekoracyjności (również zimą) oraz bardzo małe wymagania klimatyczne i glebowe.
 Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Jak sadzimy?
Większość traw zdecydowanie woli stanowiska słoneczne. Odmiany o pstrych liściach należy sadzić w miejscach gdzie światło jest rozproszone. Rośliny, które umiejscowione są w cieniu, posiadają wydłużone, wiotkie i słabe pędy. W przypadku miskantów, mogą one nawet zamierać. Gatunki, które są narażone na przymrozki, należy planować na ciepłych stanowiskach osłoniętych od wiatru. Do tych gatunków należą: trawy pampasowe, miskanty, rozplenica japońska oraz hakonechloa.   

Trawy mają minimalne wymagania glebowe. Bardzo łatwo dostosowują się do środowiska, w którym żyją. Dobrze będą czuły się nawet w podłożu przeciętnym, średnio wilgotnym i przepuszczalnym. Niektóre gatunki traw dobrze znoszą suszę i piaszczystą ziemię na wydmach. Inne z kolei glebę wilgotną. Trawy pampasowe są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu, gdyż może to prowadzić do ich gnicia. Zalegająca w glebie woda, jest niebezpieczna dla wszystkich gatunków traw, zwłaszcza w okresie zimy.  

  
 
Przed sadzeniem traw, podłoże należy dokładnie przekopać i odchwaścić. Jest to bardzo ważne, ponieważ później trudno jest usunąć chwasty, które urosły w kępach. Do ziemi, w której chcemy posadzić trawę, należy dodać kompostu. Po posadzeniu roślin, ziemię wokół nich należy wyściółkować korą.

Trawy ozdobne są niezastąpionym elementem dekoracyjnym w aranżacji rabat


Jak pielęgnujemy?
Trawy, za wyjątkiem podlewania podczas okresu suszy, nie potrzebują dodatkowych zbiegów pielęgnacyjnych. Rzadko kiedy atakowane są przez choroby czy szkodniki. W okresie wiosennym możemy wokół kęp rozłożyć kompost, ewentualnie rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny. Zastosujmy dawkę przynajmniej o połowę mniejszą niż zaleca producent. Jeżeli rośliny rosną dobrze, to ich zasilanie nawozem jest zbędne. Trawy przenawożone są wybujałe, gorzej zimują, pokładają się - przez co tracą swój naturalny pokrój. 


W połowie marca, zanim jeszcze trawa rozpocznie swój wzrost, przycinamy zaschnięte liście. Możemy to również zrobić jesienią. Jednak liście pozostawione do wiosny sprawiają, że roślina lepiej zimuje. Gatunki, które są zimozielone, nie wymagają przycinania.

źródło: Youtube.com

Trawy możemy również w bardzo łatwy sposób rozmnażać. Dzielimy je wówczas na kępy. Zabiegu tego dokonuje się na wiosnę, kiedy tylko rozpocznie się wegetacja. Wykopujemy roślinę, przycinamy liście i dzielimy na niewielkie fragmenty. Sadzonki umieszczamy w żyznej glebie i obficie podlewamy. 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.