Porady ogrodnicze

Regeneracja trawnika po zimie. W sezonie murawa będzie piękna i gęsta

Kiedy stopnieje śnieg, należy przystąpić do pielęgnacji trawnika, który po zimie może nie być w najlepszej kondycji. Od czynności, które teraz wykonamy, zależy czy w pełnym sezonie trawa będzie zielona i gęsta. Na co zwrócić uwagę przy pierwszym koszeniu i wertykulacji podpowiadamy poniżej.

Regeneracja trawnika po zimie. W sezonie murawa będzie piękna i gęsta
Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Regeneracja trawnika po zimie

To, kiedy rozpoczniemy pracę w ogrodzie, zależy od pogody. Najlepiej zaczekać, aż przestaną nam zagrażać nocne przymrozki (do -5 st.C), gleba nie jest przemarznięta i nie spodziewamy się już opadów śniegu. Co czeka trawnik po zimie?

  • Uszkodzenia mrozowe

Woda gromadząca się pod murawą w zależności od temperatury zamarza i odtaje, co powoduje oderwanie się darni od podłoża i korzeni, przez co wiosną trawa w tych miejscach usycha.

  • Pleśń śniegowa

Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to długie utrzymywanie się grubej i zbitej pokrywy śnieżnej, źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Poznać ją można po dużych, nieregularnych obszarach zwiędłej trawy, pokrytej białym lub różowawym nalotem.

Przeczytaj również: Jakie nasiona trawy wybrać i jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady

trawnik przed domem Najlepsza mieszanka nasion na trawnik. Murawa będzie odporna na deptanie. Fot.123RF.com

Regeneracja trawnika krok po kroku

  • Grabienie

Połowa marca to doskonały czas na wykonanie pierwszego wygrabiania. Najlepiej użyć tzw. miotłograbii, czyli grabi wachlarzowych. Zabieg ten wykonuje się, aby jak najdokładniej usunąć z darni uszkodzone, przegniłe, a czasami nawet zainfekowane pleśnią źdźbła. Pamiętajmy, aby grabić w przeciwstawnych kierunkach.

  • Napowietrzanie

Kolejnymi zabiegami, które należy wykonać to aeracja i wertykulacja, mają one na celu:

  • usunięcie resztek starej trawy (tzw. usuwanie filcu),
  • napowietrzenie korzeni, poprawę struktury gleby.

Dzięki nim stwarzamy również najlepsze warunki do skutecznego wchłaniania się w głąb podłoża składników odżywczych pochodzących z nawozów. Powyższe działania wykonujemy za pomocą specjalnych narzędzi (aeratora i wertykulatora). Jeżeli takowymi nie dysponujemy, istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Wertykulację wykonuje się także przy użyciu wideł ogrodowych lub specjalnych butów z kolcami. Jeżeli linia trawnika nie ma specjalnych wykończeń np. z kostki czy obrzeża, warto odświeżyć ją z użyciem szpadla.

Zabieg wertykulacji można, a nawet należ przeprowadzać na starszych trawnikach, co najmniej dwuletnich. W przypadku młodych trawników np. jednorocznych, wystarczy aeracja, czyli napowietrzanie, polegające na nakłuwaniu darni. Wertykulacje polega na jej nacinaniu, jest więc nazywana także pionowym koszeniem.

Przeczytaj również: Wertykulacja trawnika i pierwsze nawożenie

  • Piaskowanie i niwelacja zapadlisk

W przypadku gleb ciężkich i zbitych, po aeracji, kiedy w trawniku pozostały ślady nakłuć, warto przeprowadzić piaskowanie, co rozluźni podłoże i ułatwi rozwój korzeni.

Po zimie na naszym trawniku często pojawiają się mało estetyczne zapadliska, dołki i wgłębienia. Aby się ich pozbyć, należy uzupełnić ubytki podłożem (najlepiej ziemią z innej części ogrodu wymieszanej z piaskiem). Jeżeli natomiast po okresie zimowym na murawie pojawiły się krecie kopczyki, zachęcamy do zapoznania się z metodami walki z kretami.

Przeczytaj również: Jak powstają dziury na trawniku i w jaki sposób im zaradzić?

  • Wałowanie

Mroźne zimy lub inne czynniki mechaniczne bardzo często powodują wypiętrzanie darni. Dlatego kolejnym krokiem w reanimacji trawnika po zimie jest wałowanie. Najlepiej posłużyć się zwykłym wałem do trawy, który również z łatwością wypożyczycie. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest koniec marca lub początek kwietnia.

ZYWOPŁOT Z TUI Caption

  • Nawożenie

Nasz trawnik po zimie jest mocno osłabiony, dlatego zaraz po tym, jak zakończy się jego okres spoczynku (w zależności od specyfiki roku może to być połowa marca, lub przełom marzec/ kwiecień) należy wykonać zabieg nawożenia. Do zasilania stosujemy popularne, wysoce zmineralizowane, wiosenne nawozy do trawników. Posiadają one w swoim składzie zwiększoną dawkę:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu.

Bardzo ważne jest równomierne rozprowadzenie nawozu na całej powierzchni murawy, inaczej w sezonie wegetacyjnym możemy spodziewać się nieładnych plam na trawniku. Jeżeli mamy dostęp do nawozów organicznych np. kompostu, również warto użyć go do zasilenia darni.

Kiedy nawozić trawnik na wiosnę? Pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Dzięki wybraniu właśnie tego terminu trawa będzie miała czas na zdrowy wzrost. Nietrudno wtedy również o idealne warunki do nawożenia. Najlepiej wybrać dzień, kiedy nie będzie ostrego, wysuszającego glebę słońca. Należy jednak pamiętać, że to właśnie gleba ma być wilgotna, a nie rosnąca trawa. Źdźbła powinny być suche, aby nie przywierało do nich zbyt wiele nawozu.

  • Nawożenie trawnika na wiosnę – jak zrobić to prawidłowo?

Najważniejsze jest równomierne rozprowadzenie nawozu w ilości podanej przez producenta. Precyzja oraz dawkowanie są ważne dla uzyskania gęstego, zielonego trawnika. Jeśli w dane miejsca trafi zbyt duża lub zbyt mała ilość nawozu, pędy będą chorować, wybarwią się lub wypalą. Aby ułatwić sobie pracę, możesz użyć siewnika.

  • Jaki nawóz do trawników na wiosnę?

Po trudach jesieni i zimy trawnik potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Najodpowiedniejszy będzie specjalistyczny, dedykowany mineralny nawóz do trawnika bogaty w azot. Dodatek fosforu zabezpieczy przed chorobami oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Możesz wybrać również specjalny nawóz do powierzchni, na których problemem jest rosnący między trawą mech. Wiosną sprawdzą się też preparaty długodziałające (studniowe lub osmocote), które stopniowo uwalniają składniki zawarte w nawozie.

  • Dosiewka

Jeżeli zauważyliśmy plackowate, wyłysiałe miejsca, wystarczy wysiać na nie nasiona trawy. Możemy to zrobić za pomocą siewnika, wówczas będziemy mieli pewność, że jest to zrobione równomiernie. Po wysiewce nasiona przyprószamy ziemią i wałujemy. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie, ubytki można uzupełnić za pomocą trawy z rolki, ale dopiero w połowie kwietnia.

  • Walka z pozimowymi chorobami

W sporadycznych przypadkach może okazać się, że nasz trawnik będzie potrzebował oprysku, zwłaszcza jeżeli zauważymy na nim biały, pajęczy nalot – choroba zwana pleśnią śniegową. Najlepiej w takim wypadku udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni preparat do oprysku.

Kiedy pierwsze koszenie?

Najczęściej pierwsze koszenie trawy po zimie przypada na przełomie marca i kwietnia. Jednak, jeżeli w tym czasie panują jeszcze ujemne temperatury, a trawa nie dorosła do wysokości przynajmniej 6 cm, warto jeszcze wstrzymać się z tą decyzją. Na pewno pierwsze koszenie nie powinno być zbyt krótkie. Jednak nigdy nie mamy pewności, czy nawet późniejszą wiosną nie wystąpią jakieś anomalia pogodowe. Dlatego zaleca się, aby koszenie trawy po zimie skróciło źdźbła maksymalnie do 2,5 cm wysokości. Niektórzy zalecają nawet, aby trzymać się zasady skrócenia trawnika o 2/3 wysokości.

Pierwsze koszenie zawsze powinno być zakończone zgrabieniem trawnika. Zanim jednak w ogóle przejdziemy do skracania trawy, trzeba sprawdzić stan techniczny kosiarek. Może się okazać, iż w urządzeniach wymagana jest wymiana ostrzy. Nie możemy doprowadzić do poszarpania źdźbeł trawy. Aby koszenie trawy po zimie przyniosło oczekiwany efekt, zaleca się systematyczne powtarzanie tego zabiegu od 3 do 4 razy w ciągu miesiąca.

Przeczytaj również: Kosiarka – jaką wybrać?

Wiosna w ogrodzie. Sprawdź się w quizie

Idzie wiosna – wracamy do ogródka. Czy jesteś gotowy na nowy sezon? Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą w naszym quizie.

Reklama

 


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.