Piękny trawnik

Jak powstają dziury na trawniku i w jaki sposób im zaradzić?

Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodu. Czasem jednak pojawiają się na nim nieestetyczne dziury, łyse placki. Dlaczego powstają i w jaki sposób można im zaradzić?

REKLAMA

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga wiele wysiłku i systematycznej pracy. Okres najcięższych robót przypada zwykle na wiosnę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji możemy mieć pewność, że w sezonie trawa będzie zielona i gęsta.

Problem, z którym często przychodzi się nam borykać, są puste, łyse placki widoczne na powierzchni murawy. Powodowane są one przez pleśń śniegową, chorobę grzybową, której oddziaływanie zauważamy dopiero wtedy, gdy śnieg całkiem ustąpi. Dostrzec wówczas możemy poszczególnych źdźbłach białe, lekko różowawe lub brązowawe ślady watowatej pleśni. Grzyb rozwija się pod grubą warstwą „białego puchu”, która w przedwiośniu powoli topnieje. Ma tam zapewnione doskonałe warunki do wzrostu: pożywkę w postaci martwej materii organicznej, podwyższoną temperaturę, wilgoć, brak wentylacji. Stopniowo wyniszcza trawę, sprawia, że brązowieje, w konsekwencji może doprowadzić nawet do jej całkowitego obumarcia.

Zobacz więcej zdjęć

Najlepszym sposobem na tę chorobę jest właściwa profilaktyka, a więc odpowiednia pielęgnacja trawnika, który regularnie trzeba kosić, grabić, nawozić oraz podlewać. Gdy pleśń śniegowa sieje spustoszenie na naszej murawie, konieczne będzie usunięcie fragmentów porażonej trawy wraz z paru centymetrową warstwą ziemi, którą porastała. O zwalczaniu pleśni śniegowej przeczytasz w tym artykule.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak powstają dziury na trawniku i w jaki sposób im zaradzić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.