Spis treści:
- Czym jest rzeżucha?
- Jakie są wartości zdrowotne rzeżuchy?
- Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc?
- Jak uprawiać rzeżuchę krok po kroku?
Czym jest rzeżucha?
Rzeżucha należy do rodziny kapustowatych. To roślina, która cechuje się wyrazistym, lekko pikantnym smakiem oraz zapachem. Najczęściej dorasta do wysokości 3-6 cm. Uprawia się ją jako warzywo, a spożywa, kiedy jej liście są w stanie pełnego rozwoju. Nadaje się nie tylko jako dodatek do kanapek, ale także jako przyprawa do zup, sosów, surówek oraz sałatek.
Obecnie stosuje się ją głównie w kuchni, natomiast w starożytności uchodziła nawet za afrodyzjak. W medycynie ludowej była używana do zwalczania pasożytów jelit, owrzodzeń skóry oraz dezynfekcji jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Obecnie również należy ją docenić za jej prozdrowotne właściwości.
Jakie są wartości zdrowotne rzeżuchy?
Rzeżucha zawiera wiele cennych składników odżywczych. Ceni się ją jako źródło witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego, beta-karotenu oraz minerałów takich, jak siarka, potas, magnez, wapń, żelazo, chrom, jod.
Bogactwo wartościowych pierwiastków sprawia, że rzeżucha ma właściwości antyoksydacyjne – jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. To oznacza, że pomaga chronić skórę przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem.
Rzeżucha ma także właściwości odkażające i detoksykacyjne. Wspiera odchudzanie przez to, że wyrównuje pracę jelit i reguluje skoki cukru we krwi.
Rzeżucha ma działanie przeczyszczające oraz moczopędne, dlatego polecana jest osobom, które mają problem z zaparciami i nerkami.
Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc?
Aby mieć pewność, że rzeżucha będzie w odpowiednim stopniu rozwoju na Wielkanoc warto posiać ją tydzień przed świątecznym śniadaniem. Zależnie od warunków rzeżucha może rosnąć wolniej lub szybciej. Odpowiedni stopień wzrostu rośliny do zjedzenia często można uzyskać nawet wcześniej.
W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia. To oznacza, że rzeżuchę warto posiać już 2 kwietnia, czyli w Niedzielę Palmową.
Aby mieć pewność, że rzeżucha będzie w odpowiednim stopniu rozwoju na Wielkanoc warto posiać ją tydzień przed świątecznym śniadaniem. Fot.123RF.com
Jeśli zapomnieliśmy o posianiu rzeżuchy w odpowiednim momencie, nic straconego. Można przyspieszyć jej rozwój w bardzo prosty sposób. Na początku warto jej nasiona namoczyć. Odstawia się je na kilka minut, aby zaczęły się kleić w podobny sposób jak siemię lniane. Następnie równą warstwą rozsmarowuje się je na wacie i przykrywa folią. Brak dostępu do powietrza sprawi, że prościej będzie utrzymać wilgotne środowisko, a nasiona zaczną szybciej kiełkować. Należy jednak pamiętać, że kiedy tylko zauważymy pierwsze zielone pędy, trzeba odkryć naczynie. Nowe pędy i korzenie rzeżuchy mogą zgnić, jeśli przetrzymamy je zbyt długo w środowisku bez dostępu do świeżego powietrza.
Jak uprawiać rzeżuchę krok po kroku?
Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Potrzeba do niej jedynie nasion rzeżuchy, naczynia z lekkim wgłębieniem oraz waty lub ligniny, która będzie służyła jako podłoże.
Zaczynamy siać rzeżuchę od namoczenia jej w szklance wody. Nasiona po kilku minutach powinny zacząć się kleić. W tym czasie wypełniamy naczynie watą lub ligniną i lekko zraszamy je wodą. Kiedy nasiona będą już w odpowiednim stanie, rozsmarowujemy je na podłożu równą, cienką warstwą. Nasiona powtórnie zraszamy. Uprawa powinna być przez cały czas wilgotna, ale woda nie powinna stać w naczyniu. Może się wtedy przyczynić do gnicia pędów i korzeni rośliny.
Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Fot.123RF.com
Rzeżucha będzie gotowa do spożycia po około 6-7 dniach. Można się cieszyć jej smakiem od momentu, kiedy zacznie wykształcać rozwinięte liście.
Przeczytaj również:
Jak uprawiać imbir w domu? Wybierz jedną z dwóch metod, a zdrowie wyrośnie w doniczce