Porady ogrodnicze

Jak zwalczać choroby trawnika?

Głównymi czynnikami, które obniżają estetyczny wygląd trawnika, są liczne choroby wywoływane przez grzyby. Problemy te związane są z typem trawnika oraz ze sposobem jego pielęgnacji.

Jak zwalczać choroby trawnika?

Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawiamy wygląd trawnika, ale jednocześnie zwiększamy ryzyko pojawienia się na nim chorób. Zwłaszcza jeżeli popełniamy błędy podczas pielęgnacji. Występowanie chorób jest sygnalizowane przez różnorakie objawy: plamy na darni, smugi, pierścienie, zahamowania wzrostu,  placowe wypadanie trawy, zmiana zabarwienia źdźbeł itp. Jeżeli rozpoznamy objawy, to dużo łatwiej będzie nam zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć. Oto kilka najczęściej pojawiających się chorób trawnika,  ich objawy oraz metody zwalczania.
                                
Czarcie kręgi



Objawy to pojawiające się na murawie ciemnozielone kręgi. W okresie letnim i jesiennym wyrastają na nich skupiska owocników grzybów.

Czarcie kręgi może powodować około 60 gatunków grzybów z klasy Basidiomycetes. Zazwyczaj powodem ich rozwoju są szczątki nie rozłożonej materii organicznej w glebie, np. resztki korzeni drzew, traw lub innych roślin oraz nagromadzone zamarłe części traw w darni (tzw. sfilcowana darń), które rozkła­dają grzyby. Symbioza traw z grzybami znana jest od dawna i na każdym trawniku mogą pojawiać się owocniki tych grzybów, nawet na tych, które były odpowiednio pie­lęgnowane. Anglicy wyróżniają 3 typy kręgów.

Chorobę tę zwalczamy poprzez zerwanie owocników i zakopanie ich. Regularnie wykonujemy również zabiegi uprawowe. Skupmy się głównie na systematycznym napowietrzaniu darni. Dobrze jest również podlewać trawnik roztworem zawierającym korbendazym lub triforynę oraz regularne nawożenie siarczanem amonowym.
                           
Czerwona nitkowatość traw


Choroba ta objawia się poprzez ogniska obumierającej trawy. Zazwyczaj mają one średnicę około 1 metra. Na ich powierzchni pojawiają się czerwone, różowe lub słomiaste owocniki grzybni. Występuje najczęściej w okresie jesiennym.
Zwalczanie: kiedy zauważymy pojawienie się pierwszych objawów choroby, należy podląc trawę roztworem zawierającym karbendazym, triforynę oraz dichlorofen. Ponadto należy również spulchnić i napowietrzyć glebę. Stosujemy również umiarkowane nawożenie z małą dawką azotu. W okresie wiosennym i jesiennym  murawę należy zasilać azotem  w postaci siarczanu amonowego. Nawozy, których skład opiera się głównie na bazie azotu, stosujemy jedynie w okresie wiosennym.

 
Pleśń śniegowa

Duże, nieregularne powierzchnie zwiędłej trawy, pokryte białym lub różowym nalotem grzybni to objaw pleśni śniegowej. Najlepiej widać to po ustąpieniu śniegu jak również podczas wilgotnej pogody. Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Ryzyko porażenia tym patogenem, zmniejszy późne oraz krótkie jesienne koszenie. Wiosną powinniśmy osuszyć, nawieść  i napowietrzyć nasz trawnik, przyda się również odpowiedni drenaż. Ponadto sposoby zwalczania są dokładnie takie same jak w przypadku czerwonej nitkowatości. Unikajmy również nadmiernego nawożenia azotem.

Porosty
Objawami są plechowate organizmy podobne do liści. Mają  zielonoszarą barwę podczas wilgotnej pogody i szarozielony lub brunatny podczas suszy. Rozrastają się wokół kępek trawy, przez co konkurują z nią o składniki pokarmowe znajdujące się w podłożu. W konsekwencji trawa obumiera. Przede wszystkim powinniśmy mechanicznie usunąć porosty, a miejsce ich występowania potraktować zawierającym dichydrofen oraz triforynę.

Pamiętajmy aby regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, w szczególności aerację, osuszanie oraz nawożenie.                                                                                                         

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.