Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Które rośliny lubią kwaśną ziemię? 7 najlepszych i niewymagających gatunków

Masz kwaśną ziemię w swoim ogrodzie? Wciąż możesz uprawiać piękny ogród! Wystarczy wybrać gatunki kwasolubne. Będą pięknie rosły przy niskim pH, co pozwoli ci stworzyć efektowny teren wokół domu. Sprawdź, które rośliny lubią kwaśną ziemię i co zasadzić w przypadku takiego podłoża!

Które rośliny lubią kwaśną ziemię? 7 najlepszych i niewymagających gatunków
Niektóre rośliny najpiękniej rosną w kwaśnym podłożu. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest kwaśna gleba?

Każda gleba ma swoje pH – inaczej odczyn. pH jest proporcją stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH-. W przypadku pH poniżej 4,5 można mówić o glebie silnie kwaśnej. Podłoże kwaśne charakteryzuje się odczynem 4,5-5,5. Jeżeli gleba ma pH 5,6-6,5, jest natomiast lekko kwaśna.

Odczyn gleby ma wpływ na to, w jaki sposób rozpuszczane i wchłaniane są konkretne pierwiastki. W lekko kwaśnym podłożu najlepiej przyswajają się miedź i cynk, natomiast żelazo i mangan lubią bardzo kwaśną glebę. Inne pierwiastki mogą w takiej ziemi nie wchłaniać się dobrze, co powoduje niedobory.

Z tego względu niektóre rośliny nie dają rady w kwaśnym środowisku. Inne z kolei lepiej rosną właśnie w nim – wszystko zależy od ich wymagań. Istnieją też takie gatunki, które dobrze radzą sobie niemal bez względu na rodzaj podłoża.

Jak sprawdzić pH gleby?

Aby sprawdzić, czy gleba w twoim ogrodzie jest kwaśna, możesz zastosować kilka różnych sposobów. Najlepiej przeprowadzić taki pomiar jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia jakichkolwiek roślin. Co ważne, odczyn może się lekko zmieniać, dlatego warto kontrolować pH gleby co jakiś czas.

Nie sprawdzaj go jednak zaraz po zastosowaniu nawozu lub innych substancji, które zakwaszają lub odkwaszają (chyba że zależy ci na analizie skuteczności danego działania).

Jak sprawdzić pH gleby? Najlepiej na początku pobrać minimum 4 próbki ziemi z różnych miejsc w ogrodzie. Później wystarczy zastosować jedną z dostępnych metod:

 • papierek lakmusowy – takie papierki są dostępne w aptekach, sklepach chemicznych i ogrodniczych, a ich użycie polega na zalaniu naczynia z ziemią wodą destylowaną, włożeniu papierka i sprawdzenia koloru, który potem porównuje się ze skalą,
 • analogowy miernik ze wskaźnikiem – sondę miernika wystarczy włożyć do pojemnika z wilgotną ziemią i odczytać wynik,
 • elektroniczny miernik ze wskaźnikiem – działa jak miernik analogowy, ale jest dokładniejszy, a do tego wystarczy umieścić go bezpośrednio w ziemi (bez pobierania próbki)
 • kwasomierz glebowy z płynem Helliga – kwasomierz to mała rynienka, do której wkłada się próbkę ziemi, następnie zalewa płynem i sprawdza kolor do porównania ze skalą,
 • sposób domowy z octem i sodą – w tym przypadku wystarczy umieścić ziemię w dwóch pojemnikach i zalać wodą, a następnie do jednego wlać ocet, a do drugiego wsypać sodę – reakcja w pojemniku z octem świadczy o glebie zasadowej, a w pojemniku z sodą o podłożu kwaśnym.

Które rośliny lubią kwaśną glebę?

Masz kwaśną glebę i chcesz zasadzić takie gatunki, które będą najlepiej rosły? Znajdziesz sporo roślin kwasolubnych, dla których kwaśna lub nawet silnie kwaśna ziemia to żaden problem! Które rośliny lubią kwaśną glebę?

 • Wrzośce

Wrzośce wyrastają kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów i kwitną wczesną wiosną na różowo, fioletowo i biało. Sadzi się je na jesień, dobrze znoszą zimę w polskich warunkach. Stanowisko powinno być półcieniste. Roślina nie może być przelana, ale potrzebuje też stale wilgotnej gleby.

Najlepsze miejsce dla rośliny to trawnik lub skalniak z innymi gatunkami kwasolubnymi. Warto wrzośce nawozić i ściółkować korą drzew iglastych.

Zobacz więcej zdjęć
 • Wrzosy

Wrzosy pospolite dorastają do 40 cm wysokości i kwitną późnym latem oraz jesienią. Ich różowe, białe czy fioletowe kwiaty zdobią ogród – najlepiej sprawdzają się w formie wrzosowiska lub ozdoby skalniaka. Podobnie jak wrzośce lubią półcieniste stanowiska i wilgotne, ale nie przelane, podłoże.

 • Magnolie

Roślina w dobrych warunkach może wyrosnąć nawet do 8 m wysokości. Piękne kwiaty magnolii najczęściej są białe lub różowe i zdobią ogród zwykle od marca do maja, więc stosunkowo wcześnie. Stanowisko powinno być jasne i słoneczne, w cieniu magnolia często nie puszcza pąków. Dla rośliny warto wybrać też żyzną glebę.

Przeczytaj również: 6 najbardziej oryginalnych odmian magnolii do ogrodu. Ich kwiaty są zjawiskowe

 • Borówki

W kwaśnym środowisku świetnie rosną różne rodzaje borówek, m.in. brusznica, czernica czy amerykańska. Krzewy są różnej wielkości, jednak wszystkie wydają przepyszne owoce. Najlepsze stanowisko dla borówki to miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte przed wiatrem.

Żeby rośliny dobrze owocowały, warto regularnie je podlewać i stosować nawozy bogate w fosfor, magnez, azot i potas. Z roślin jadalnych na glebie kwaśnej świetnie radzi sobie też żurawina.

 • Różaneczniki

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian różaneczników. Zdobią ogród kwiatami w wielu różnych barwach, m.in. białej, czerwonej, różowej, żółtej, pomarańczowej czy nawet niebieskiej. Najlepsze stanowisko dla różanecznika to cień lub półcień. Dodatkowo warto zadbać o przepuszczalność podłoża (możesz wymieszać glebę z piaskiem) i regularne nawożenie.

 • Hortensje

Hortensje to jedne z ciekawszych i oryginalniejszych kwiatów, które tworzą kwiatostany baldachowate lub kuliste. Ich kolorowe kwiaty (w zależności od odmiany mogą być białe, herbaciane, różowe, żółte, fioletowe czy niebieskie) kwitną od lipca do września. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste.

Zobacz więcej zdjęć
 • Drzewa iglaste

Wiele drzew iglastych lubi kwaśne podłoże. Cyprysiki, jałowce, sosny czy świerki są kwasolubne. W przypadku podłoża o niskim pH warto więc zasadzić iglaki. Rośliny te szybko się rozrastają i łatwo formują.

Jak dbać o kwaśną glebę?

Kwaśna gleba wymaga specjalnego traktowania. Najczęściej nie można stosować na niej standardowych nawozów, ponieważ wiele pierwiastków i tak nie wchłania się w tym środowisku w odpowiedni sposób. Najlepiej unikać też substancji mocno wapniowych, w tym takich naturalnych nawozów jak te ze skorupek z jajek.

Pamiętaj ponadto, że rośliny rosnące na kwaśnych glebach nierzadko mają małe korzenie i konieczne może być częstsze ich podlewanie. Warto zadbać też o podłoże wymieszane np. z torfem czy piaskiem.

Przeczytaj również: Właściwe dokarmianie roślin saletrą amonową. Jak to zrobić?

Jak zakwasić glebę?

Podobają ci się rośliny, które lubią kwaśną glebę? Nawet jeśli w twoim ogrodzie ziemia jest zasadowa lub obojętna, wciąż masz szansę na posadzenie kwasolubnych gatunków. Jak to możliwe? Istnieje sporo sposobów, które pozwalają zakwasić podłoże – czyli zmienić jego pH.

Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby, które są bezpieczniejsze dla środowiska. Jak zakwasić glebę? Oto kilka najczęściej stosowanych metod:

 • stosowanie kwaśnego torfu pół na pół z ziemią uniwersalną,
 • podlewanie roślin wywarem z fusów kawy (1 część kawy, 10 l wody) lub mieszanie podłoża z fusami,
 • mieszanie górnej warstwy podłoża z kwaskiem cytrynowym lub octem (w przypadku tych substancji trzeba odczekać minimum 3 tygodnie do posadzenia roślin),
 • ściółkowanie roślin korą oraz igłami drzew iglastych, np. sosny.

Na kwaśnej ziemi można posadzić wiele przepięknych roślin – zarówno drzew, jak i krzewów czy gatunków jadalnych. Jeśli zależy ci np. na posadzeniu borówek, a gleba w twoim ogrodzie nie jest wystarczająco kwaśna – możesz zastosować też zakwaszanie.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.