Porady ogrodnicze

Uprawa malwy. Czy malwy się przycina, kiedy zbierać nasiona i co zrobić z kwiatów malwy

Malwy to kwiaty o długich i imponujących łodygach. Często kojarzące się z wiejską sielanką. Pięknie komponują się z drewnianym płotem i innymi barwnymi kwiatami. Uprawa malwy jest prosta, a dzięki niej możemy się przez cały sezon cieszyć widokiem rośliny. Po przekwitnięciu natomiast wykorzystamy ją w kuchni.

Uprawa malwy. Czy malwy się przycina, kiedy zbierać nasiona i co zrobić z kwiatów malwy
Malwa kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków w październiku. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Malwa - charakterystyka

Malwa to bylina należąca do rodziny ślazowatych. Zazwyczaj uprawiana jako roślina dwuletnia. Większość jej odmian pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, ale są również te wywodzące się z Turcji. Kwiaty rosną też w Europie i Azji.

Malwa urasta zwykle do 3 m wysokości, jednak niektóre mogą osiągnąć nawet 7 m. Łodygi są proste i nierozgałęzione. Na nich ustawione są skrętolegle długoogonkowe liście. Mają kolor ciemnozielony i rosną aż do 25 cm średnicy.

Malwa kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków w październiku. Kwiaty wyrastają w kątach liści u góry łodyg. Mogą być one pojedyncze, pełne lub półpełne. W zależności od odmiany będą przybierać różne kolory: od białych przez żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, aż po czarne.

Malwa - odmiany

Malwa ma ponad 80 znanych gatunków. Sprawia to, że decydując się na rozpoczęcie uprawy rośliny, mamy ogromny wybór kombinacji kolorystycznych i nie tylko. Oto najciekawsze odmiany malwy.

  • Double Purple

Odmiana malwy double purple urasta jedynie do 2 metrów wysokości. Jej kwiaty są w kolorze purpury i rosną w kłosowatych kwiatostanach. Ta odmiana kwitnie od lipca do września.

  • Blackberry Ripple

Blackberry ripple jest dwuletnią odmianą malwy. Może osiągnąć wysokość 200 cm. Jej kwiaty mają kolor ciemnofioletowy i biały. Blackberry ripple kwitnie od lipca do września.

Przeczytaj również: Dlaczego lilie nie chcą kwitnąć, mają żółte liście i usychają. Pielęgnacja lilii w ogrodzie

  • Double Apricot

Double apricot to odmiana malwy, której kwiaty mają wyjątkowy brzoskwiniowy kolor. Rośnie zazwyczaj do 2 metrów wysokości. Kwitnie od lipca do września.

  • Chater’s Chestnut

Odmiana malwy chater’s chestnut kwitnie półpełnymi kwiatami o czekoladowej barwie. Można je podziwiać od czerwca do września. Urasta do 180 cm wysokości.

Uprawa malwy

Uprawa malwy jest nietrudnym zadaniem, a robi niesamowite wrażenie. Kwiaty najlepiej prezentują się, gdy posadzimy je w większej ilości blisko siebie. Mogą rosnąć obok innych kwiatów ogrodowych, jednak należy uważać, aby nie zasłaniały im dostępu do światła.

  • Ziemia

Ziemia dla malwy powinna być żyzna, próchniczna i dobrze przepuszczalna. Najlepszy będzie dla niej odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Odczyn pH powinien się wahać między 6 a 7.

  • Stanowisko

Stanowisko malwy powinno być słoneczne, gdyż tam będzie najlepiej kwitnąć. Może także być posadzona w półcieniu, jednak trzeba się liczyć wówczas z mniejszą ilością kwiatów. Miejsce dla rośliny musi być osłonięte od silnych wiatrów. Takie czynniki atmosferyczne mogłyby spowodować połamanie łodyg malw.

  • Podlewanie

Malwę podlewamy regularnie, jeśli mamy do czynienia z młodymi roślinami. Starsze sadzonki należy nawadniać dopiero, jeśli ziemia będzie sucha. Kwiaty źle znoszą przelanie, dlatego należy zadbać o to, aby gleba była wilgotna, a nie zalana wodą.

Czytaj także: Jak i kiedy przyciąć Supertunię Vista? Zyska piękny pokrój i będzie kwitła dłużej

Podczas podlewania malwy zachowujemy szczególną ostrożność. Nie wolno moczyć jej liści ani kwiatów. Może wtedy dojść do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego podlewamy ją przy samym podłożu.

  • Nawożenie

Malwę nawozimy stosunkowo rzadko. Zabieg wykonujemy jedynie od 2 do 3 razy w ciągu sezonu. Kwiaty nie mają specjalnych wymagań co do odżywiania, więc wystarczy użyć wieloskładnikowego uniwersalnego nawozu mineralnego.

Malwę można nawieźć jeszcze przed jej wsadzeniem. Wystarczy, że wcześniej ziemię wymieszamy z kompostem. Kwiaty te lubią nawozy organiczne i dzięki takiemu działaniu będą się lepiej rozwijać.

  • Rozmnażanie

Malwę rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Robi się to do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Zabieg przeprowadzamy od końca maja do lipca. Po czasie, gdy siewki będą mieć już po około 3 liście można je pikować i rozsadzać. Najlepiej, żeby były w odległości 25 cm od siebie. We wrześniu rozsadzamy malwy na stałe miejsca co 50 cm.

Nasiona malwy do rozmnażania zbieramy dopiero w drugim roku po wsadzeniu. Wcześniej mogą być one jeszcze zbyt słabe.

  • Kwitnienie

Malwa kwitnie od czerwca nawet aż do października. Po tym, jak przekwitnie, roślinę można zostawić w ziemi. Będzie ona kwitnąć również w przyszłych sezonach, jednak z roku na rok będzie to coraz słabsze. Powinniśmy pozostawiać je w cyklu dwuletnim, ponieważ w drugim roku od wsadzenia kwitną najbardziej.

  • Zimowanie

Malwa może zimować w gruncie. Roślina nawet nie wymaga okrywania. Jednakże młode sadzonki mogą być wrażliwsze na niskie temperatury. Można je więc okryć agrowłókniną lub suchymi liśćmi.

Choroby i szkodniki malwy

Jedną z najczęściej atakujących chorób jest rdza malwy. Wywoływana jest ona przez grzyby. Objawia się małymi, żółtymi plamkami, które pojawiają się na liściach i ich ogonkach, a także łodygach. Z czasem plamy zaczynają się powiększać i brunatnieć. Następnie całe liście malwy zamierają.

Ta choroba malwy jest trudna do zwalczenia, jednak nie jest niemożliwe zwalczenie jej. Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu choroby, jest usunięcie zainfekowanych liści. Następnie cały kwiat należy spryskać grzybobójczym preparatem. Zabieg powtarzamy co około dwa tygodnie.

Uprawiając omawiane kwiaty, musimy się również liczyć z atakiem pchełki ślazowej. To szkodnik malwy, którego poznać można po wygryzionych otworach w liściach. Do ich zwalczania przyda się mączka bazaltowa, którą należy opylać roślinę. Można również użyć agrowłókniny lub siatki.

Czy malwy się przycina?

Malwy przycina się, dlatego że łatwo się rozsiewają. Z tego powodu należy je przyciąć od razu po przekwitnięciu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie rozsieją po ogrodzie.

Jak wykorzystać kwiaty malwy?

Kwiaty malwy czarnej mają liczne właściwości lecznicze. Z tego powodu można je wykorzystać do przygotowania herbaty. Wystarczy, że kwiaty zalejemy szklanką wrzątku. Teraz powinny się one parzyć przez około 20 minut.

Następnie napar przelewamy do garnka i zagotowujemy go. Gdy herbata z kwiatów malwy przestygnie, można ją przecedzić i wypić. Między innymi wspomoże ona leczenie infekcji dróg oddechowych.

Kwiaty malwy mają właściwości przeciwzapalne. Pozytywnie wpłyną również na wszelkie opuchlizny. Można więc je wykorzystać do przygotowywania okładów.

Wystarczy, że kompres zostanie zamoczony w naparze z kwiatów malwy czarnej. Można go używać do przemywania skóry, opuchniętych stóp czy twarzy.

Zobacz również:

Kwiat z ogrodu naszych babć. Co zrobić, by malwa obficie kwitła?

Świetnie sprawdzi się w rustykalnym ogrodzie. Jak sadzić i dbać o malwę?

Wzmacnia korzeń i przyspiesza kwitnienie. Pelargonie mają tyle kwiatów, że nie widać doniczki

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.