Spis treści:
Staśmione kwiaty pomidora – co to jest?
Ogrodnicy dość często mogą zauważyć, że na krzaku pomidora, zamiast pojedynczych, regularnych kwiatów, pojawiają się dziwne mutanty. Wyglądają one jak połączenie dwóch lub kilku drobnych kwiatów w jeden duży i zniekształcony. Niektórzy twierdzą, że przypominają one kwitnące mniszki lekarskie. Zdeformowane, zrośnięte kwiaty, które różnią się od pozostałych, fachowo nazywane są staśmionymi. Rozpoznanie ich nie jest trudne, ale w razie wątpliwości, czy właśnie z nimi mamy do czynienia, możemy policzyć liczbę słupków w kwiecie. Jeśli jest ich więcej niż jeden, doszło do staśmienia.
Badania naukowców wskazują, że przyczyną powstawania staśmionych kwiatów pomidora jest mutacja genów, do której dochodzi u niektórych odmian w chwili, gdy są narażone na działanie niskiej temperatury. Gen ten odpowiada właśnie za tworzenie kwiatów. Te, które są zdeformowane, powstają zazwyczaj wyłącznie na pierwszym gronie pomidorów. Wytwarzane są więc na wczesnym etapie uprawy, gdy niedawno posadzone krzaki nie mają jeszcze zagwarantowanych odpowiednich warunków temperaturowych. Później, jak zrobi się cieplej, staśmione kwiaty już praktycznie nie występują.
Staśmione kwiaty zamienią się w mocno zdeformowane owoce. Fot. emer1940/CanvaPro
Przeczytaj również: To najlepsze, co możesz podać pomidorom na początku lata. Nawożenie popiołem drzewnym
Czy trzeba obrywać zdeformowane kwiaty z pomidorów?
Zastanawiasz się, jak staśmione kwiaty wpływają na owocowanie pomidorów? Zjawisko to nie jest oznaką choroby i niekoniecznie zapowiada poważne problemy. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że jest szkodliwe dla rośliny. Ze staśmionego kwiatu wytworzy się owoc, ale będzie on zdeformowany i różny od pozostałych. Warto mieć świadomość, że wyżywienie takiego mutanta kosztuje pomidory dużo energii, którą mogłyby przekazać regularnym owocom.
Niektórzy decydują się na pozostawienie staśmionych kwiatów na roślinach, ponieważ uznają, że otrzymane później owoce o dość niekonwencjonalnym wyglądzie będą smakowały tak samo jak te normalne, więc nie ma sensu ich usuwać. Zachęcamy jednak, aby obrywać zdeformowane kwiaty, ponieważ uzyskane z nich pomidory będą łatwo pękały lub nawet się rozdwajały, a także będą gorzej się przechowywały. Pozbywając się ich, pozwolimy krzaczkom skupić wszystkie siły na produkcji kształtnych, atrakcyjnych wizualnie i dorodnych owoców.
Źródło: deccoria.pl, ncbi.nlm.nih.gov
Przeczytaj również:
Ile słońca potrzebują pomidory? Czy pomidory wolą poranne, czy popołudniowe słońce?
Warto to robić swoim pomidorom. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców
Cięcie pomidorów latem. Które liście przyciąć, usuwanie ogonków liściowych pomidora