Spis treści:
Co szkodzi warzywom latem?
Dla wielu z nas lato jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. Jednak czasem daje się we znaki nie tylko ludziom, ale również roślinom. Rzadkie opady deszczu czy temperatury sięgające powyżej 30 st. C negatywnie wpływają na wzrost warzyw, a w konsekwencji przyczyniają się do zmniejszenia plonów. Choć większość gatunków uprawianych w ogrodach wymaga miejsc ciepłych i słonecznych, zbyt mocne, palące słońce może poparzyć ich liście i owoce. Oprócz tego szybko wysusza ziemię, w wyniku czego rośliny mogą zacząć marnieć i więdnąć, a nawet zasychać.
W przypadku pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw, konieczne jest regularne podlewanie, aby nie dopuścić do wysuszenia podłoża. Istotne jest jednak, by robić to umiejętnie. Niedopuszczalne jest podlewanie warzyw w ciągu dnia, gdyż możemy im zaszkodzić, a nie pomóc. Pozostałe na liściach krople wody działają jak soczewki, przyciągając promienie słoneczne, w efekcie czego może dojść do poparzenia roślin. Dlatego w upalne dni podlewanie należy przeprowadzać rano lub wieczorem, unikając moczenia części nadziemnych.
Warto też pamiętać, że latem ogród mogą zaatakować różne choroby i szkodniki, dlatego warto pamiętać o ochronie warzyw przed potencjalnymi zagrożeniami. Negatywnie wpływają one na kondycję roślin, przyczyniają się do obniżenia plonów, a nawet mogą doprowadzić do obumarcia całych roślin. Rozprzestrzeniają się one w bardzo szybkim tempie, w związku z czym należy też zadbać o profilaktykę. Warzywa mogą paść ofiarą zarówno chorób grzybowych, jak i wirusowych. Jeśli chodzi o szkodniki, zagrożenie mogą stanowić m.in. mszyce, przędziorki, wciornastki, ślimaki czy gąsienice.
Lato potrafi być uciążliwe dla warzyw, ponieważ mocne słońce może doprowadzić do poparzeń liści i owoców. Fot.bearok/123RF.com
Mikstura ratująca warzywa – przepis i zastosowanie
Jeśli twoje warzywa usychają i więdną, przygotuj ratującą miksturę. Przywróci ona wszystkie rośliny do życia, a jej przygotowanie jest niezwykle proste. To prawdziwy zastrzyk energii m.in. dla pomidorów, ogórków czy papryki. Do 200 ml ciepłej wody należy dodać łyżkę suchych drożdży, startą skórkę z cytryny oraz liść laurowy. Po przemieszaniu składników odstawiamy mieszankę na 2 godziny. Następnie przelewamy ją do konewki, po czym dolewamy 10 litrów wody. Taką miksturą podlewamy warzywa raz na 15 dni, najlepiej rano lub wieczorem. Ponadto można przelać płyn do spryskiwacza i stosować w formie oprysku.
Własnoręcznie przygotowana mikstura ratująca warzywa dostarczy niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu marniejące rośliny odzyskają dawny wygląd oraz będą rosnąć i plonować jak szalone. Ponadto będą miały zdrowe korzenie, co sprawi, że będą lepiej pobierać wodę i substancje pokarmowe z gleby. Pomoże to uzyskać obfite plony pysznych, jędrnych owoców. Taka odżywka doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku pomidorów, ogórków czy papryki, podziękują za nią też dynie, fasolka szparagowa, a także róże, pelargonie czy sukulenty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Korzeń selera pęka, a liście brązowieją? Podlewaj selera regularnie tą miksturą, unikniesz problemów
Zbierz i zrób odwar na szkodniki w ogrodzie. Zlikwiduje mączlika, przędziorki i mszyce