Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia i co zrobić, żeby nie były puste w środku? Unikaj tych błędów

Ogórki kiszone to polski przysmak i stały element jadłospisu. Gdy rozpoczyna się sezon, sporo osób przygotowuje własne kiszonki. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia? Co zrobić, żeby nie były puste w środku? Z pomocą przychodzą sprawdzone przepisy, które sprawią, że ogórki kiszone będą pyszne, jędrne i twarde.

Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia i co zrobić, żeby nie były puste w środku? Unikaj tych błędów
Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia? Co zrobić, żeby nie były puste w środku? Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia? Sprawdzone odmiany

Aby domowe ogórki kiszone smakowały jak najlepiej, nie wystarczy tylko odpowiednia receptura i sposób przygotowania. Wiele zależy od wyboru właściwej odmiany ogórków do kiszenia. Istotne jest również to, skąd pochodzą.

Do przetworów nie nadają się sałatkowe odmiany ogórków, które ze względu na dużą komorę nasienną po zakiszeniu mogą być miękkie i puste w środku. Najlepsze do kiszenia są ogórki grubobrodawkowe, które mają prosty i walcowaty kształt, ciemnozieloną skórkę i niewielką komorę nasienną. Ogórki tego typu bardzo dobrze znoszą proces fermentacji i długie przechowywanie.

Najlepsze odmiany ogórków do kiszenia to:

  • Soplica F1 – odmiana świetnie nadaje się do kiszenia, ponieważ ogórki poddane fermentacji zachowują ciemnozielony kolor i pozbawiony goryczki smak.
  • Octopus F1 – ogórki tej odmiany są jasnozielone, kształtne i smukłe. Ich miąższ jest chrupiący i taki pozostaje również po zakiszeniu.
  • Śremski F1 – odmiana bardzo wczesna i plenna. Ogórki są smaczne i pozbawione goryczki nawet po ukiszeniu.
  • Borus F1 – ogórki tej odmiany mają ciemnozieloną skórkę, wydłużony i smukły kształt, nie tworzą pustych przestrzeni nasiennych. Po zakiszeniu są jędrne i twarde.
  • Andrus F1 – odmiana przeznaczona głównie do kiszenia ze względu na to, że ogórki nawet po przetworzeniu pozostają jędrne, twarde i intensywnie zielone.

Jaką wodą zalewać ogórki do kiszenia? Ważna jest temperatura

Wątpliwości na temat tego, jaką wodą zalewać ogórki do kiszenia, są oczywiste. Niektórzy do ogórków kiszonych używają wyłącznie wrzątku. Inni nie wyobrażają sobie ogórków bez chłodnej wody. Istnieje również grupa zwolenników gotowanej, aczkolwiek wystudzonej wody. Czy istnieje jeden właściwy sposób na ogórki kiszone? Okazuje się, że tak.

Wrzątek to świetny sposób na pozbycie się bakterii i drobnoustrojów. Jednak zalewając ogórki oraz dodatki, takie jak czosnek i chrzan gorącą wodą, tym samym pozbawiamy je cennych wartości odżywczych. Z kolei zimna woda nie ustrzeże przed rozwojem grzybów i bakterii.

Do kiszenia ogórków warto więc użyć wody w temperaturze 20–25 stopni Celsjusza, która jest bezpieczna dla warzyw i pozwala zachować składniki wartościowe dla organizmu. W ciepłej wodzie szybko rozpuści się sól, a drobnoustroje zostaną częściowo zniszczone. Woda o takiej temperaturze przyspieszy też fermentację mlekową, która powoduje kiszenie się ogórków.

Kiszenie ogórków – poradnik krok po kroku

Kiszenie ogórków nie jest trudnym procesem, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podstawą jest dobrze przygotowana zalewa na ogórki kiszone. Do jej przygotowania niezbędna jest woda i sól. Jaka jest najlepsza proporcja? Na jeden litr wody trzeba dodać jedną pełną łyżkę soli kamiennej. Na dwa litry wody – dwie pełne łyżki soli kuchennej i tak dalej…

Następnie należy przygotować odpowiednie składniki, czyli przyprawy i ogórki, które znajdą się w słoikach. To:

  • kilogram średnich ogórków gruntowych,
  • 6–8 ząbków czosnku,
  • łodygi kopru,
  • korzeń chrzanu,
  • liście dębu lub wiśni,
  • ziele angielskie.

Sprawdzony przepis na domowe ogórki kiszone:

  • Dokładnie umyj ogórki i namocz je w chłodnej wodzie przez godzinę.
  • Słoiki wyparz. Na dno każdego z nich połóż łodygę kopru, dodaj 2–3 ząbki czosnku oraz liście dębu lub wiśni, a także kawałki chrzanu.
  • Następnie ułóż pionowo ogórki tak, by jeden dość ciasno przylegał do drugiego.
  • Ogórki zalej ciepłą wodą i szczelnie zakręć słoiki.

Na czas procesu kiszenia, który trwa kilka dni, trzymaj słoiki w temperaturze pokojowej. W tym czasie pojawi się piana, a słoiki same powinny szczelnie się zamknąć. Po kilku dniach przenieś je w chłodne i ciemne miejsce – najlepiej do piwnicy.

Najczęstsze błędy w kiszeniu ogórków. Unikaj ich jak ognia

Przed kiszeniem ogórki powinny być dokładnie umyte i odpowiednio przycięte. Jeśli ogórki są brudne lub mają uszkodzenia, może to wpływać na proces kiszenia. Ponadto należy wybierać ogórki o odpowiedniej twardości. Warto mieć sprawdzonego dostawcę lub samemu uprawiać je w ogródku. Kupując ogórki z niewiadomego źródła, ryzykujemy, że będą wypełnione nawozem.

Nie zapomnij o zamoczeniu ogórków w chłodnej wodzie przed ich kiszeniem. Proces ten powinien trwać około godziny. Dzięki temu zachowają one swoją jędrność i nie pochłoną zbyt dużo solanki. Co więcej, unikniesz sytuacji, gdy ogórki będą puste w środku. Ich miąższ zostanie zachowany.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas kiszenia ogórków? Zbyt duża ilość soli może prowadzić do przesolonych ogórków, które mogą będą nie do zjedzenia. Trzymaj się odpowiednich proporcji soli do wody, zgodnie z przepisem, który podaliśmy wyżej.

Ogórki powinny być przechowywane w szczelnych słonikach, aby zapobiec dostępowi powietrza i bakterii z zewnątrz. Brak odpowiedniej szczelności może prowadzić do pleśni lub zepsucia ogórków. Pamiętaj również, że podczas zakręcania zarówno góra słoika, jak i przykrywka powinny być suche.

Zobacz także:

Dlaczego ogórki są gorzkie? Lista najczęstszych przyczyn. Jak zapobiegać gorzknieniu ogórków?

Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Błyskawicznie uratujesz ogórki, które żółkną. Przepis na organiczny oprysk

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.