Z artykułu dowiesz się:
- Czym wyróżnia się hortensja dębolistna
- Jakie są odmiany hortensji dębolistnej
- Jak dbać o hortensję dębolistną
- Kiedy sadzić hortensję dębolistną
- Jak przycinać hortensję dębolistną
Hortensja dębolistna — charakterystyka
Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) nazywana również hortensją dębową, to ozdobny krzew należący do rodziny hortensjowatych. Roślina pochodzi z południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Rośnie bardzo powoli i potrzebuje 2-3 lat do uzyskania docelowego wyglądu. Dorosłe okazy dorastają do około 1-1,5 metra wysokości.
Cechą charakterystyczną hortensji dębolistnej są duże i klapowate liście podobne do liści dębu, jednak są od nich znacznie większe. W przeciwieństwie do innych odmian, liście tej hortensji na jesień przebarwiają się na kolor brązowy i czerwono-fioletowy. Wygląda to bardzo efektownie w jesiennym ogrodzie.
Hortensja dębolistna zakwita w lipcu i sierpniu. Jej kwiatostany są duże, luźne i mają stożkowaty kształt, a pojedyncze kwiaty wyglądają jak połączenie gwiazdek i różyczek. Z daleka mogą przypominać kwitnący bez.
Przeczytaj również: Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę
Kwiatostany hortensji bukietowej mają stożkowaty kształt. Fot. Pixabay
Hortensja dębolistna — odmiany
Hortensja dębolistna posiada wiele pięknych odmian, które różnią się od siebie rozmiarem, kształem i kolorem kwiatostanów. Poznajcie najładniejsze i te najbardziej rozpowszechnione odmiany:
- 'Snow Queen' - nie bez powodu nazwana jest królową śniegu. Ma ogromne białe kwiatostany i okazałe liście. Dorasta nawet do 2 m wysokości.
- 'Snowflake' - ma imponujące kwiatostany o długości do 30 cm! Składają się one z drobnych gwiazdkowatych kwiatów, które przebarwiają się z czasem z koloru białego w różowy.
- 'Harmony' - ta odmiana również ma ogromne kwiatostany, które osiągają do 30 cm długości. Kwiaty przybierają kolor biało-limonkowy.
- 'Burgundy' - jak wskazuje nazwa, kwiaty tej hortensji mają ciemno bordowy odcień. Równie dekoracyjne są liście tej hortensji, które przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy.
- 'Amethyst' - kwiaty w tej odmianie przebarwiają się z białego na bordowy i mają wiechowaty kształt.
Przeczytaj również: Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?
Hortensja dębolistna — uprawa
Hortensja dębolistna to łatwy w uprawie krzew, który odporny jest na warunki pogodowe. Poniżej przedstawiamy jej podstawowe wymagania uprawowe:
- Stanowisko
Odmiana ta rośnie dobrze w stanowiskach półcienistych. Pełne słońce i całkowity cień nie będą dla niej wskazane. Najlepiej zapewnić roślinie również miejsce osłonięte od wiatru.
- Podłoże
Hortensja dębolistna preferuje żyzną i przepuszczalną ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Wiosną warto wykonać ściółkowanie ziemi pod krzewem, by uniknąć pojawiania się chwastów i ograniczyć wyparowywanie wody z gleby.
- Podlewanie
Podobnie jak inne odmiany, hortensja ta lubi wilgotną glebę. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Jest to ważne zwłaszcza w czasie upałów i suszy. Wtedy szczególnie warto zadbać o to, by nie przesuszyć krzewów.
- Nawożenie
Hortensję dębolistną warto zacząć nawozić już wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, aby pobudzić jej wzrost i kwitnienie. W okresie letnim należy powtarzać zasilanie rośliny co dwa tygodnie. Najlepiej posłużyć się nawozami przeznaczonymi specjalnie dla hortensji.
Liście hortensji bukietowej przypominają liście dębu. Fot. 123RF/PICSEL
Hortensja dębolistna — sadzenie
Krzewy hortensji dębolistnej należy sadzić najlepiej wiosną lub jesienią. Dołek, w którym chcemy posadzić nasz krzew, wypełnijmy żyzną ziemią, torfem i korą sosnową, a następnie zmoczmy wodą. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto zanurzyć ją w wodzie, następnie delikatnie ściągnąć osłonkę i rozluźnić korzenie. Krzew sadzimy, na takiej samej głębokości, w jakiej rósł w donicy. Po zasadzeniu warto obsypać wierzch ziemi korą, co zapobiegnie odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów.
Do przesadzania roślin rosnących już w ogrodach warto zabrać się wczesną wiosną, zanim jeszcze roślina wejdzie w etap wegetacji.
Hortensja dębolistna — przycinanie
Cięcie hortensji dębolistnej powinno się ograniczyć tylko do usuwania suchych i martwych gałązek. Jej kwiaty kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego nie należy skracać ich u podstawy. W innym wypadku nie zakwitną! Wczesną wiosną można za to usunąć stare zeszłoroczne kwiatostany tuż nad pierwszą parą pąków.