Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Potrafi zniszczyć roślinę w kilka dni. Czym jest biały nalot na iglakach jak go zwalczać?

Biały nalot na iglakach zdecydowanie zaburza estetykę Twojego żywopłotu bądź wygląd pojedynczego okazu i budzi spory niepokój. Warto zdiagnozować przyczynę nieatrakcyjnej naleciałości, aby móc podjąć skuteczne leczenie. Okazuje się bowiem, że podobne objawy mogą być spowodowane przez różne czynniki, a każdy z nich wymaga zupełnie innej reakcji.

Potrafi zniszczyć roślinę w kilka dni. Czym jest biały nalot na iglakach jak go zwalczać?
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak zapobiegać powstawaniu białego nalotu na drzewach i krzewach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Biały nalot na iglakach — jakie mogą być przyczyny?

Przyczyn pojawienia się białego nalotu na iglakach może być kilka. Przede wszystkim jest on sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego, na co powinieneś zwrócić uwagę. Za obecność nalotu mogą być odpowiedzialne na przykład inwazja różnego rodzaju szkodników lub choroba grzybowa, która powoli pozbawia roślinę życia i pogarsza znacząco jej prezencję. Poznaj przyczyny nieestetycznego wyglądu iglaków, aby móc je skutecznie wyeliminować.

Biały nalot na iglakach — obecność mszyc

Biały nalot na powierzchni igieł czy pędów może być oznaką inwazji mszyc z rodziny ochojnikowatych. Podczas żerowania samice tego gatunku pokrywają się białą wydzieliną, przez co w grupach wyglądają jak jednolity nalot na powierzchni rośliny. Mszyce praktycznie zawsze żerują w dużych gromadach.

W wyniku ich działania na igłach i pędach pojawia się nalot, który przypomina drobne kłębki waty. Są szczególnie widoczne na początku lata, w czerwcu. Kiedy na drzewach rozprzestrzeniają się mszyce, ich pędy obumierają, a na ich powierzchni powstają galasy. W ich wnętrzach rozwijają się młode larwy. Z zewnątrz narośle przypominają szyszki, dlatego łatwo je przeoczyć.

Najczęściej ten gatunek szkodników atakuje:

  • świerki pospolite,
  • modrzewie,
  • sosny,
  • jodły.

Zwalczanie mszyc jest niezwykle trudne i wymaga zastosowania środków chemicznych. Najlepiej walkę rozpocząć wiosną, gdy z larw nie wykształciły się jeszcze kolejne samice. Droga do ich pozbycia się jest długa i żmudna — może trwać nawet kilka sezonów. Całkowite wyeliminowanie szkodników jest niełatwe, a walka koncentruje się na ogół na ograniczaniu ich liczebności.

W przypadku ataku ochojnika na niewielkiej ilości niskich drzew zaleca się także ostrożne wycinanie galasów, które następnie należy spalić. Dzięki temu nie wyjdą z nich kolejne mszyce, które powodowałyby osłabienie i usychanie iglaków.

Przeczytaj również: W kilka dni potrafią zniszczyć roślinę. Jak walczyć z chorobami iglaków?

choroby iglaków Powodem zamierania iglaków mogą być choroby wywoływane przez grzyby, w tym najgroźniejsza – fytoftoroza. Fot. 123RF/PICSEL

Inwazja czerwców — wełnowce

Biały nalot na iglakach jest także charakterystycznym objawem inwazji czerwców, a konkretnie wełnowców. Szkodniki są wyjątkowo groźne, ponieważ wysysają soki z pędów i w ten sposób pozbawiają je życia. Dodatkowo bardzo szybko się rozmnażają, więc ich inwazja ma intensywny przebieg.

Wełnowce początkowo może być trudno dostrzec, ponieważ rozwijają się po wewnętrznej stronie rośliny. Jeśli tam nie zaglądasz, z pewnością przez długi czas nie będziesz miał świadomości, z czym się zmagasz. Larwy czerwców pokrywają się białą, woskowatą wydzieliną, przez co także przypominają kłębki waty — są jednak znacznie większe od mszyc, a wydzielina pełni w ich wypadku funkcję ochronną.

Jeśli wełnowców jest niewiele, możesz spróbować pozbyć się ich ręcznie. Jeśli jednak jest ich dużo, będzie to niemożliwe. Wówczas należy zastosować ekologiczne opryski chemiczne. Terapia powinna być powtarzana do skutku, ponieważ inwazja czerwców może w krótkim czasie doprowadzić do zamierania krzewów i rozprzestrzeniać się na okoliczne okazy.

Przeczytaj również: Jak zwalczyć wełnowce? Poznaj 3 sprawdzone domowe sposoby

Biały nalot na iglakach — inwazja przędziorków

Biały nalot na powierzchni iglaków może pojawiać się również w wyniku inwazji przędziorków. Są to pajęczaki, których obecność trudno dostrzec gołym okiem. Ich wielkość nie przekracza bowiem 2,5 mm. Pierwsze przędziorki, które pojawiają się po okresie zimowania, mają ceglasto czerwony kolor. Kolejne okazy są już żółto-zielone i można zauważyć charakterystyczne plamki na bokach ciała.

Przędziorki wypijają soki z igieł, a w wyniku działania ich śliny na powierzchni okazu pojawiają się drobne, żółte plamki — z czasem zmieniają kolor na brązowy. Z powodu żerowania przędziorków okazy tracą igły, co przekłada się na zmniejszenie walorów estetycznych oraz znaczną redukcję powierzchni asymilacyjnej rośliny.

Stosunkowo łatwo można rozróżnić inwazję przędziorków od innych insektów, ponieważ te wytwarzają charakterystyczną nić na iglakach. Najczęściej pojawiają się, gdy jest wyjątkowo gorąco, a wokół rośliny panuje suche powietrze.

Przeczytaj również: Zwalczanie przędziorka - kompletny poradnik

Rdza pęcherzykowa a biały nalot na iglakach

Biały nalot na iglakach nie zawsze jest efektem żerowania szkodników. Okazuje się, że może się pojawiać także w wyniku rozwoju choroby grzybowej, a konkretnie rdzy pęcherzykowej. Objawia się ona biało-różowymi naroślami na pędach, które wielu może na pierwszy rzut oka pomylić z czerwcami czy mszycami. Różnica jest jednak znacząca, a chorobę grzybową o wiele trudniej zwalczyć niż wspomniane wcześniej szkodniki.

Warto wiedzieć, że rdza pęcherzykowa jest chorobą dwudomową. To oznacza, że aby się mogła rozwijać, potrzebuje dwoje żywicieli. Żeby wyeliminować objawy grzybicy na iglakach, należy znaleźć w ich otoczeniu dodatkowe źródło infekcji. Usuwanie białego nalotu jedynie z iglaka nie przyniesie żadnego skutku, ponieważ pęcherzyki będą pojawiały się ponownie.

Najczęściej wystarczy usunięcie różnego rodzaju roślin, które znajdują się pod iglakiem. Stanowiska wokół krzewu warto obsypać ściółką, która uniemożliwi wzrost i rozwój kolejnych potencjalnych żywicieli. Zainfekowane pędy warto usunąć i spalić, a powierzchnię rośliny spryskać dedykowanym środkiem chemicznym.

Przeczytaj również: Choroby iglaków i ich diagnoza- przędziorki, galasy, miseczniki, ochojnik

Jak zapobiegać pojawianiu się białego nalotu na iglakach?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak zapobiegać powstawaniu białego nalotu na drzewach i krzewach. Bardzo często nie ma się wpływu na taki proces, ponieważ szkodniki czy choroby grzybowe pojawiają się z zewnątrz. Możesz jednak zrobić wszystko, aby roślina była w dobrej kondycji, gdy zaatakują ją wspomniane wcześniej insekty czy choroba grzybowa.

Regularne nawadnianie, nawożenie dostosowane do potrzeb danego gatunku i zapewnienie roślinie stanowiska, które odpowiada jej upodobaniom, znacznie wpływają na stan okazu. Dzięki temu, że będzie silnie odżywiony, lepiej zniesie potencjalną infekcję oraz konieczność zastosowania środków chemicznych.

Bardzo ważne jest także to, aby regularnie doglądać roślin. Nieważne, czy masz zaledwie kilka, czy kilkanaście iglaków w swoim ogrodzie. Kilka razy do roku powinieneś robić precyzyjny przegląd ich kondycji. W jego trakcie należy sprawdzić, w jakim stanie są zewnętrzne, jak i wewnętrzne pędy. Wybiórcze igły należy obejrzeć od góry oraz od spodu.

Wówczas zyskasz szansę na wczesne zdiagnozowanie problemu i uratowanie okazu. Pamiętaj, że im więcej czasu będą miały insekty, tym liczniejsze będą się stawały ich kolonie, a walka z nimi będzie trwała nawet przez kilka sezonów.

Biały nalot na iglakach budzi niepokój u ich właścicieli. I słusznie. Praktycznie zawsze jest objawem inwazji szkodników lub choroby grzybowej. Aby go zwalczyć, musisz jak najszybciej podjąć się walki. Pamiętaj jednak, by się nie zniechęcać, jeśli efekty nie pojawią się od razu. Niekiedy trzeba na nie trochę poczekać, ale zdrowe i silne iglaki są satysfakcjonującą nagrodą za trud włożony w ich leczenie.

Przeczytaj również: Pajęczyny na iglakach - co to jest i jak zwalczać? Jak poradzić sobie z problemem przędziorków w ogrodzie?

pajęczyna na iglakach W skrajnych przypadkach nieleczona inwazja owadów odpowiedzialnych za pojawienie się na drzewach pajęczyn może doprowadzić do obumierania gatunków. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.