Spis treści:
Siew selera na rozsadę
Seler jest warzywem bardzo smacznym i zdrowym, a jego regularne spożywanie wspomaga pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego tak wiele osób decyduje się na jego uprawę w swoim ogrodzie. W naszym klimacie seler uprawiany jest wyłącznie z rozsady, ponieważ długo wschodzi i rośnie, a przy tym jest wrażliwy na niskie temperatury. Produkcja rozsady trwa od 8 do 12 tygodni, więc trzeba rozpocząć ją wcześnie. Niektórzy sieją nasiona już w styczniu (warto jednak pamiętać, że wysiane w tym terminie mogą cierpieć z powodu niedoboru światła). Produkcję rozsady najlepiej rozpocząć od połowy lutego do początku marca.
O sukcesie uprawy selera decyduje m.in. głębokość siewu nasion. Wysiewa się je na powierzchni podłoża, lekko wklepując w glebę. Aby uniknąć potrzeby pikowania, warto wysiać nasiona do wielodoniczek pojedynczo. Do wykiełkowania potrzebują dość wysokiej temperatury (21-24 st. C), a ich wschody mogą trwać nawet 3 tygodnie. Nasiona muszą mieć dostęp do światła, dlatego pojemniki stawiamy w miejscu jasnym (np. na parapecie okna od strony południowej). Po wykiełkowaniu temperaturę można obniżyć do 17-18 st. C. Sadzonki powinny mieć stale wilgotne podłoże, dlatego należy je regularnie podlewać (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej).
Produkcja rozsady selera trwa dość długo. Fot.Martin Hambieton/CanvaPro
Uprawa selera na twarde i zdrowe bulwy
Rozsadę selera sadzi się do gruntu od połowy maja do połowy czerwca (po ustąpieniu wiosennych przymrozków). Można też pokusić się o posadzenie roślin w połowie kwietnia. Zanim sadzonki trafią do gruntu, należy je zahartować, zmniejszając temperaturę i częstotliwość podlewania. Ogromne znaczenie w uprawie selera ma podłoże. Powinno ono być żyzne, próchnicze, o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,5). Przed posadzeniem rozsady glebę warto wzbogacić kompostem lub obornikiem, aby poprawić jej strukturę i dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Rozstaw w rzędzie powinien wynosić około 25 cm, z kolei między rzędami 30-40 cm. Selera nie powinno się uprawiać bezpośrednio po sobie oraz na stanowiskach po takich warzywach, jak cebula, marchewka, koper, pietruszka czy por. Bardzo dobrym sąsiedztwem będą brokuły, kalafior, kapusta, górki, pomidory, kapusta pekińska, rzepa i szpinak. Selerom nie służy natomiast towarzystwo sałaty czy ziemniaków.
Podczas sadzenia warzyw należy uważać, aby nie zasypać rozwidlenia, z którego wyrastają liście. Ponadto należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu (z ilością wody nie można przesadzać, gdyż może to powodować gnicie bulw). Ważne jest też, aby nie dopuścić do zakwitnięcia i wydania nasion przez seler, inaczej jego bulwy będą małe. Należy również obrywać liście, które żółkną i kładą się na ziemi – to gwarancja dużych i twardych warzyw. W miarę wzrostu należy odgarniać ziemię wokół bulw. Choć seler nie potrzebuje intensywnego nawożenia, raz na jakiś czas warto zastosować biohumus. Dzięki powyższym wskazówkom warzywa urosną duże i zdrowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Papryka słodka i ostra. Najlepsze odmiany i nowości
Kiedy siać pomidory na rozsadę na parapecie? Uprawa pomidorów z nasion
Polecane przez ogrodnika odmiany ogórków gruntowych. Najlepsze, bez F1