Porady ogrodnicze

Jak uprawiać liliowce w ogrodzie? Te wskazówki gwarantują sukces

Liliowce są w Polsce bardzo lubianymi roślinami. Nic dziwnego, to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Są naprawdę efektowne na rabatach. Przyciągają uwagę każdego, kto odwiedza ogród z liliowcami. Nie są przy tym trudne w hodowli. Jak wyglądają te rośliny? Jak należy je uprawiać, by optymalnie się rozwinęły? 

Jak uprawiać liliowce w ogrodzie? Te wskazówki gwarantują sukces
Liliowce czyli dzienne lilie. Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to są liliowce?  

Liliowce (Hemerocallis), czasami określane jako dzienne lilie, to zimozielone byliny tworzące kępy. Pierwotne miejsce ich pochodzenia to Azja Wschodnia.  

Osiągają 40-80 cm, a w przypadku niektórych odmian – nawet 1 m wysokości. Liście liliowca są łukowato wygięte i równowąskie, dorastają do długości 70 cm. Kłącza rośliny również są długie, sięgając 80 cm w głąb ziemi.  

Jednak to nie dla liści ani kłączy hoduje się liliowce. Chodzi oczywiście o ich piękne kwiaty o egzotycznym wyglądzie. Pojawiają się one w czerwcu, a przekwitają latem. Składają się z 3 płatków korony i 3 działek kielicha. Ich wygląd różni się w zależności od odmiany. Niektóre zwężają się tak, jak ma to miejsce u lilii, a inne są szeroko otwarte, przypominając gwiazdę. Współczesne odmiany uzyskane w wyniku krzyżowania mają z kolei kwiaty półpełne fryzowanymi płatkami lub pojedyncze. Codziennie na roślinie pojawiają się nowe kwiaty, ale też każdy z nich kwitnie zaledwie przez jeden dzień.  

Odmiany i gatunki liliowców 

Istnieje ponad 30 tysięcy odmian liliowców, a ogrodnicy wciąż pozyskują nowe w procesie krzyżowania. Można je podzielić według barwy, wysokości rośliny i terminu kwitnienia. Należy również wspomnieć o tym, że liliowce dzieli się nie tylko na odmiany, ale też gatunki. Wyróżnia się: 

 • liliowiec cytrynowy (Hemerocallis citrina),  
 • liliowiec żółty (Hemerocallis flava),  
 • liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva), 
 • liliowiec Dumotiera (Hemerocallis dumortieri),  
 • liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida). 

Ten ostatni jest wielogatunkowym mieszańcem i to właśnie jedną z jego odmian najczęściej wybiera się do ogrodu. 

Jeśli chodzi o odmiany, najłatwiej będzie je podzielić ze względu na ich wzrost. I tak spośród odmian niskich (tzw. liliowiec miniaturowy) najciekawsze są: 

 • ‘Stella d’Oro’ o lejkowatych, żółtych kwiatach, kwitnących w czerwcu i lipcu. Osiąga 30-40cm wysokości; 
 • ‘Little Missy’, której kwiaty są bordowo-różowe z białym obrzeżeniem. Osiąga 40 cm wysokości, a kwitnie od lipca do września; 
 • ‘Pixie Parasol’ o lejkowatych, morelowopomarańczowych kwiatach. Kwitnie od czerwca do lipca i osiąga około 40 cm wysokości; 
 • ‘Little Paul’ kwitnącą na ciemnożółto z czerwonym punkcikiem pośrodku. Ma karbowane płatki i osiąga 40–50 cm wysokości, kwitnąc w czerwcu i lipcu; 
 • ‘Bisty’ o żółtych, otwartych kwiatach o cytrynowym zapachu. Dorasta do 40 cm i kwitnie w czerwcu i w sierpniu. 

Wśród najpiękniejszych średnich odmian liliowca można wymienić: 

 • ‘El Desperado’ o dużych żółtych kwiatach z bordowym środkiem i karbowanymi płatkami. Osiąga mniej więcej 70 cm wysokości i kwitnie w lipcu; 
 • ‘Daring Dilemma’ o dużych różowawych kwiatach, ze śliwkowym środkiem i zielonkawą gardzielą i płatkami z falbanką. Osiąga 60–70 cm wysokości, a kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Cara Mia’, której kwiaty są jasnoróżowe z zielonkawą gardzielą. Osiąga 60–70 cm wysokości a kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Starling’ o dużych, ciemnobordowych kwiatach z żółtozieloną gardzielą, osiąga 80–90 cm wysokości, kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Summer Wine’ mająca duże, ciemnoróżowe kwiaty z jasną pręgą na płatkach i żółtozieloną gardzielą. Osiąga 50–60 cm wysokości, a kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Raspberry Candy’ której kwiaty są duże i kremowe, z bordowym środkiem żółtozieloną gardzielą, osiąga i 60–70 cm wysokości, kwitnie w lipcu; 
 • ‘Bandolero’ o pomarańczowych, pełnych kwiatach. Dorasta do 70 cm wysokości, a kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Border Music’ o kwiatach dużych, kremowych, z fioletowobordowym środkiem. Jej płatki mają falbankę i bordowe obrzeże. Osiąga 60 cm wysokości, a kwitnie w lipcu i sierpniu; 
 • ‘Strawberry Candy’ której kwiaty są różowe, z malinowym środkiem a płatki z falbanką i czerwonym obrzeżem. Dorasta do 60–70 cm wysokości, a kwitnie w lipcu; 
 • ‘America’s Most Wanted’ o kremowożółtych kwiatach z falbankami. Dorasta do 70 cm, a kwitnie w czerwcu i lipcu.

Najwyższe odmiany liliowców to między innymi: 

 • ‘Ada Sari’ o czerwonych kwiatach z jaśniejszymi pręgami, które dzielą płatki na pół. Dorasta do 90 cm, a kwitnie w czerwcu i lipcu. 
 • ‘Heavenly Angel Ice’ to liliowiec biały, o płatkach w ciekawy sposób pofałdowanych na brzegach. Osiąga 90 centymetrów, a kwitnie w lipcu i sierpniu. 
 • ‘Heavenly Mr. Twister’ jest wyjątkowa duża, zarówno jeśli chodzi o wydłużone czerwono-żółte kwiaty, jak i o wysokość, która dochodzi do 100 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. 
 • ‘Storm Damage’ która ma bardzo duże kwiaty o postrzępionych płatkach. Dorasta do 80 centymetrów. 

Liliowce w ogrodzie Liliowce nie mają dużych wymagań glebowych Fot. Pixabay.com

Uprawa liliowców – stanowisko i wymagania 

Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, jeśli chodzi liliowce. Uprawa tych kwiatów powiedzie się na każdej ziemi, ale najpiękniej będą się rozwijać na lekko kwaśnej, żyznej i próchniczej glebie o średniej przepuszczalności. Te kwiaty wyjątkowo dobrze radzą sobie także z podmokłym podłożem. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Zbyt mały dostęp do światła spowoduje słabe kwitnienie liliowca.  

Uprawa liliowców – sadzenie 

Liliowce w ogrodzie sadzi się wiosną. Aby uzyskać ładne kępy, należy robić to w rozstawie od 50 do 100 centymetrów. Zakupione sadzonki najlepiej umieścić w glebie od razu po zakupie. Robi się to tak, aby zakryć roślinę na około 3 cm powyżej korzenia. Ziemia, którą należy zasypać dołek, w którym sadzi się liliowca, powinna być lekko uklepana. 

Czytaj również: Czy warto instalować system automatycznego nawadniania? Jak to zrobić, ile kosztuje nawadnianie ogrodu

Uprawa liliowców – pielęgnacja 

Niewiele jest roślin tak pięknych, a zarazem mało wymagających w pielęgnacji jak liliowiec. Uprawa tego kwiatu to zadanie, z którym poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Podstawowym zabiegiem jest podlewanie, jednak liliowiec dobrze znosi okresowe susze. Mimo to najładniej zakwitnie, mając cały czas dostęp do wilgoci.  

Kolejnym, choć nie niezbędnym, zabiegiem polecanym dla liliowców jest ich nawożenie. Używa się nawozów bezchlorkowych o niewielkiej zawartości azotu. Nie poleca się zaś nawozów organicznych, gdyż mogą doprowadzić do przenawożenia.  

Co 3-4 lata warto liliowce odmłodzić poprzez podział ich kęp. Przy okazji uzyskuje się nowe sadzonki i można powiększyć ilość kwiatów w ogrodzie bądź podzielić się z sąsiadem. Robi się to wczesną wiosną lub późnym latem. 

Kwiat liliowca Liliowce pięknie wygladają na rabacie Fot. Pixabay.com

Zastosowanie liliowców 

Liliowce można posadzić praktycznie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Będą pięknie wyglądać zarówno przy oczku, jak i na rabacie. Niższe odmiany nadają się na obwódki, a wyższy będą dobrze prezentować się przy ogrodzeniu lub przy ścianie domu. Liliowce nie nadają się na kwiat cięty, ponieważ pozostają otwarte zaledwie przez jeden dzień. Na rabacie najczęściej zapewniona jest ciągłość kwitnienia, dzięki występowaniu na kępie wielu pędów kwiatostanowych. 

Liliowce to wyjątkowe, efektownie wyglądające kwiaty. Są przy tym mało wymagające i nie potrzebują wiele uwagi. Można wybierać spośród wielu odmian, których liczba dochodzi już do kilkudziesięciu tysięcy. Może i ty znajdziesz najpiękniejszego dla siebie? 

Warto zobaczyć:

Wyjeżdżasz na urlop? Sprawdź, jak dbać o rośliny balkonowe latem

Kosmos w ogrodzie. Kwitnie barwnie i obficie od lipca aż do pierwszych przymrozków

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która jest uboga i choruje na schizofrenię.wyslij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać liliowce w ogrodzie? Te wskazówki gwarantują sukces"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.