Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie czosnku zimowego. Co wrzucić do dołka, żeby główki urosły duże i zdrowe?

Bez czosnku trudno sobie wyobrazić potrawy kuchni polskiej. Roślinę tę cenimy nie tylko za jej wyjątkowy smak, ale również prozdrowotne właściwości, dlatego chętnie sadzimy ją na przydomowych grządkach. Zadanie to możemy zrealizować wiosną lub jesienią. Odmiany, które zimują na zagonach, są wcześniej gotowe do zbioru oraz tworzą większych rozmiarów główki. W artykule podpowiadamy, jak i kiedy przeprowadzić sadzenie czosnku zimowego, aby zagwarantować sobie największe zbiory. Zdradzamy także, czym najlepiej zastąpić nawóz mineralny pod czosnek ozimy.

Sadzenie czosnku zimowego. Co wrzucić do dołka, żeby główki urosły duże i zdrowe?
W trakcie sadzenia czosnku ozimego do każdego dołka dodajmy popiół drzewny. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy sadzimy czosnek zimowy do gruntu?

Sadzenie czosnku możemy przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. W przypadku odmian wiosennych (jarych) rośliny nie wytwarzają pędów kwiatostanowych. Natomiast te, które sadzimy jesienią, mają kwitnące pędy o wysokości 100-120 cm i tworzą spore w porównaniu z roślinami jarymi główki. Wśród odmian ozimych wymieniamy rodzaje czosnku jak Orlik, Orkan, Ceves, Mega, Husar, Pola czy Harnaś. Dobrze znoszą one niską temperaturę, co sprawia, że mogą zimować w gruncie. Dorodne główki czosnku zimowego dojrzewają wcześniej niż odmian wiosennych, a także są bardziej odporne na choroby.

Kiedy sadzimy czosnek zimowy do gruntu? Termin musi być na tyle wczesny, aby roślina dobrze ukorzeniła się w podłożu przed nadejściem pierwszych przymrozków. Ważne jest również, aby czosnek nie zdążył jeszcze wytworzyć liści. Optymalny czas sadzenia czosnku ozimego do gruntu to zazwyczaj druga połowa października. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na panujące w danym roku warunki atmosferyczne i pod ich kątem dopasować najlepszy termin.

Przeczytaj również: Co uprawiać po ogórkach i pomidorach? Ważne zasady, których nie wolno łamać

Sadzenie czosnku zimowego – co dodajemy do dołka?

Podczas sadzenia czosnku zimowego zadbajmy o to, aby podłoże było pozbawione chwastów i odpowiednio spulchnione. Gleba powinna być bogata w składniki pokarmowe, przepuszczalna oraz lekko wilgotna. Warto ją zasilić kompostem czy mączką bazaltową, ale to niejedyne ekologiczne nawozy, które możemy zastosować. Aby wzbogacić podłoże w niezbędne dla czosnku substancje, w trakcie sadzenia do każdego dołka dodajmy popiół drzewny. Stanowi on doskonały nawóz, który zawiera fosfor, potas, wapń, siarkę i inne cenne pierwiastki. To świetna alternatywa dla nawozów mineralnych. Warto nadmienić, że dodatek popiołu drzewnego do dołka nie tylko zasili czosnek w ważne składniki, ale również wzmocni jego korzenie i odkwasi glebę.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawożenie pomidorów popiołem. Jak to robić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić krzakom pomidorów

Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Jak dobrze wyparzyć słoiki? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.