Porady ogrodnicze

Rozmnażanie i przycinanie porzeczki. Dlaczego najlepiej robić te zabiegi jesienią?

Porzeczki są bardzo popularnymi krzewami, które uprawiane są w ogrodach i na działkach. Są nie tylko smaczne, ale i mają wiele składników mineralnych oraz są świetnym źródłem witaminy C. Chcąc cieszyć się dużą ilością tych zdrowych owoców, musimy wiedzieć, jak dobrze pielęgnować nasze krzewy. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać rozmnażanie, przycinanie oraz nawożenie porzeczki.

Rozmnażanie i przycinanie porzeczki. Dlaczego najlepiej robić te zabiegi jesienią?
Rozmnażanie porzeczki warto wykonywać jesienią. Fot.123RF.com

Spis treści:

Porzeczka – charakterystyka

Porzeczka jest krzewem liściastym, który dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jej pędy mocno się rozgałęziają i są bardzo silne. Liście porzeczki mają dłoniasty kształt i ciemnozielony kolor.

Porzeczka zakwita w okresie od kwietnia do maja, kiedy na jej krzewie pojawiają się kwiatostany, przybierające barwy czerwone, różowe lub biało-żółte. Owoce na krzewach pojawiają się pod koniec czerwca. W przypadku większości gatunków są one jadalne i można je spożywać na surowo.

Są to owoce o zbawiennym wpływie na organizm, ponieważ są źródłem błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych – wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, miedzi, a także witamin,  w tym przede wszystkim witaminy C.

Porzeczka – gatunki

Wśród przydomowych upraw porzeczka cieszy się dużą popularnością. Do wyboru mamy następujące gatunki:

  • porzeczka czarna (Ribes nigrum) – ma intensywnie pachnące liście i owoce o kolorze czarnym oraz zawiera bardzo dużo witaminy C. Najchętniej sadzone odmiany tej porzeczki to: Ceres, Titania i Ojebyn;

  • porzeczka czerwona (Ribes rubrum) – jest bardziej mrozoodporna i mniej podatna na choroby niż porzeczka czarna. Jej owoce mają kolor czerwony, a najpopularniejsze odmiany to: Detvan, Tatran i Rosseta;

  • porzeczka biała (Ribes niveum) – jest najmniej popularnym gatunkiem, a jej owoce przybierają barwę białą. Do odmian, które najczęściej pojawiają się w uprawie, należą: Blanka oraz Biała z Juteborg.

Porzeczka – uprawa

Porzeczka jest rośliną, która nie ma szczególnych wymagań, gdy chodzi o podłoże. Te krzewy dobrze się rozwijają i rosną w zasadzie na każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej będą się czuły na ziemi, która jest żyzna i lekka oraz posiada pH 6-7. Gleba pod uprawę porzeczek powinna być dokładnie odchwaszczona.

Stanowisko, które warto wybrać dla porzeczek, powinno być miejscem słonecznym albo półcienistym. Krzewów nie należy umieszczać na terenach, które mają zastoiska wodne lub mrozowe.

Porzeczka powinna być podlewana systematycznie, a więcej wody należy jej dostarczyć podczas suszy oraz w czasie owocowania, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

Przeczytaj również: Posadź czarną porzeczkę w swoim ogrodzie. Jej owoce to prawdziwa bomba witaminowa

Rozmnażanie porzeczki – sposoby

Rozmnażanie porzeczki, niezależnie od gatunku, nie jest skomplikowane. Jednak należy wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, za pomocą których można to zrobić. Zabiegi zaleca się przeprowadzać w okresie bezlistnym – jesienią lub wiosną.

Jedną z metod jest rozmnażanie porzeczki przez odkłady poziome. W okresie wiosennym przygina się do ziemi pędy, które najbardziej się pokładają. Umieszcza się je w rowkach, wykopanych na głębokość około 10 centymetrów i przysypuje się je ziemią. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ich podnoszenia się i tym samym niszczenia odkładów. Dopiero jesienią, odcinamy dobrze ukorzenione sadzonki od krzewu i przesadzamy je w nowe miejsce.

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie porzeczki przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe. Podczas tego zabiegu musimy pozyskać zdrowe, jednoroczne pędy. Powinny mieć długość około 20 centymetrów i posiadać 5 pąków. Następnie umieszcza się je pod skosem w podłożu i regularnie podlewa. Po upływie kilku miesięcy możemy przenieść sadzonki na ich docelowe miejsce. Z jednego pędu możemy otrzymać 2–3 sadzonki.

przycinanie porzeczki Przycinanie porzeczki to ważny zabieg pielęgnacyjny. Fot.123RF.com

Rozmnażanie porzeczki jesienią

Jesień to dobry czas na rozmnażanie porzeczki, ponieważ pąki rośliny są wtedy w stanie spoczynku. Najlepiej zrobić to w październiku. Dzięki temu porzeczki dobrze się ukorzeniają się i zdrowo rosną. Rozmnażanie porzeczki jesienią należy rozpocząć od zebrania zdrewniałych pędów. Powinno się je odciąć na długość 20 cm. Następnie trzymać w wodzie około tygodnia, pamiętając o tym, aby wymieniać ją co kilka dni. Temperatura w pomieszczeniu, w którym je przechowujemy, musi wynosić około 20 stopni Celsjusza. Sadzonki namoczone w ten sposób dobrze się zakorzeniają.

Przeprowadzając dalsze rozmnażanie porzeczki, możemy wybrać dwa sposoby na wykonanie tego zabiegu: sadzenie rośliny do pojemników lub umieszczenie jej na otwartej przestrzeni.

Decydując się na metodę przesadzania do pojemników, musimy wybrać odpowiednie narzędzia. Sadzonki porzeczki najlepiej umieścić w przezroczystych szklankach lub w 1,5 litrowych butelkach. Pojemniki przenosi się na parapet i pielęgnuje aż do wiosny.

Drugi sposób wymaga od nas przygotowania odpowiedniego podłoża dla sadzonek, czyli żyznej i luźnej gleby, do której dodaje się kompostu lub obornika. Zalecane jest sadzenie porzeczek po skosie i w jednej lub dwóch liniach w rzędach wzdłuż sznurka, zachowując do 40 cm między rzędami oraz 15 cm między samymi roślinami. Następnie obficie podlewamy sadzonki i ściółkujemy je.

Kiedy przycinać porzeczkę?

Chcąc cieszyć się obfitymi zbiorami, musimy wykonać zabieg, jakim jest przycinanie porzeczek. Można to zrobić podczas przedwiośnia lub jesienią, po letnich zbiorach. Jednak według wielu ogrodników, bardziej zaleca się przycinanie porzeczek jesienią, ponieważ wtedy ich pąki znajdują się w stanie spoczynku. W dodatku krzewy mają w tym okresie idealne warunki do szybkiego ukorzenienia się, co wywołuje pobudzenie rośliny i zwiększenie ilości nowych pędów.

Przycinanie porzeczek polega przede wszystkim na usuwaniu najstarszych pędów, aby stale pobudzać roślinę do wytwarzania młodych pędów. Dodatkowo, gdy krzewy zaczną owocować, każdego roku wycina się kilka najstarszych pędów przy samym gruncie i pozostawia się podobną ilość pędów jednorocznych. Należy również pamiętać, aby używać do tego dobrych, nietępych narzędzi, aby nie uszkodzić krzewu.

Nawożenie porzeczki

Kolejnym ważnym etapem pielęgnacji krzewów jest nawożenie porzeczki. W przypadku tych krzewów najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, które są podstawą tego zabiegu.  

Jeszcze przed posadzeniem porzeczki, warto przekopać ziemię i wymieszać ją z kompostem. Należy to zrobić na głębokości 40 cm, bo na niej znajduje się główna masa korzeni. Użyźnianie gleby wykonuje się jesienią, jeśli krzewy mają być sadzone wiosną lub około 5 tygodni przed sadzeniem jesiennym.

Nawożenie porzeczki zależne jest również od gatunku, który pielęgnujemy. Dla porzeczki czarnej zalecane jest nawożenie jej wiosną przy użyciu nawozów azotowych i potasowych w ilości 35 g na 1 m². Natomiast w przypadku porzeczki czerwonej oraz białej największe znaczenie będzie miało nawożenie potasem.

Porzeczki są wrażliwe na niedobory magnezu oraz żelaza, co może się objawiać zmianą kształtu oraz barwy liści. Należy wtedy dostarczyć roślinie potrzebnych składników odżywczych za pomocą nawozu. W tym przypadku, czyli przy objawach braku konkretnego składnika, najlepszym rozwiązaniem będzie nawożenie dolistne.

Przeczytaj również: Jesienny zbiór warzyw. Kiedy zbierać i jak przechowywać warzywa na zimę?

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.