Rośliny domowe

Bananowiec doniczkowy. Uprawa i pielęgnacja

Bananowiec jest egzotyczną rośliną, którą możesz bez problemu uprawiać w doniczce w domu oraz ogrodzie. Co ważne, nie jest bardzo wymagający. To wdzięczna roślina doniczkowa, która wzrasta bardzo szybko. Powinieneś jednak przestrzegać kilku zasad uprawy bananowca. Pielęgnacja jest niezwykle ważna, aby cieszyć się zdrową rośliną.

Fot. bananowiec w doniczce / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak wygląda bananowiec?

Bananowiec jest byliną o pojedynczych liściach. Jego wysokość może sięgać nawet kilkunastu metrów. Choć przypomina palmę, nie jest nią – jego „pień” budują przylegające do siebie pochwy liściowe tworzące kształt łodygi.

Wierzchołek bananowca robi wrażenie. Bylina zakończona jest rozwiniętymi, kilkumetrowymi liśćmi. Nie każda odmiana jest równie wielka, jednak roślina ta zawsze potrzebuje sporo miejsca.

Skąd pochodzi bananowiec? Pierwotnym domem bananowców była Azja oraz Australia. Z czasem pojawił się też na terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Znany jest przede wszystkim ze swoich owoców. Bananami z własnej uprawy możesz się cieszyć także po kilku latach hodowania bananowca w domu.

Może zainteresuje cię także artykuł: Duże rośliny doniczkowe do domu

Czy bananowiec może być uprawiany w Polsce?

Bananowiec (roślina, która lubi ciepło) może być sadzony w Polsce jako roślina ogrodowa tylko w przypadku nielicznych odmian mrozoodpornych. Dla innych klimat jest zbyt zimny. Możesz jednak zdecydować się na bananowca w doniczce.

Uprawa bananowca w domu jest nietrudna. Jeśli chcesz posiadać tę roślinę, możesz zakupić bananowca karłowatego. Osiąga on wysokość do 2 m. Nawet w warunkach domowych jest w stanie wydać owoce. Potrzebuje jednak do tego kilku lat od momentu wykiełkowania nasionka.

Ciekawe odmiany bananowców

Prawdopodobnie trafisz w sklepach na kilka najpopularniejszych odmian bananowców. Wszystkie wprowadzą do twojego domu lub ogrodu nieco tropikalnego klimatu.

Bananowiec Ensete ventricosum to gatunek, który potrzebuje żyznego oraz mokrego podłoża. Ma zielone liście, na których widać czerwony nerw główny. Jej odmianą jest Ensete ventricosum „Maurelii”. Również wymaga zasobnej gleby, która będzie stale wilgotna. Roślina ta ma liście koloru purpurowo-zielonego. Rośnie bardzo szybko.

Odmiana bananowca Musa ornata „Pink” cechuje się bardzo szybkim wzrostem. Ma liście w soczystym, zielonym kolorze. To bardzo łatwy w uprawie bananowiec. Kwiat tej rośliny jest różowy. Dzięki niemu zyskasz niezwykłą dekorację w swoim salonie.

Kolejną ciekawą odmianą jest Musa acuminata „Dwarf Cavendish”, która ma jadalne nie tylko owoce, ale również młode liście. Jakie są wymagania tego bananowca? Roślina doniczkowa zawsze potrzebuje zasilenia, a bananowce wymagają go w dwójnasób! Pamiętaj o nawożeniu i zapewnieniu im wilgoci. Wtedy będą rozwijać się prawidłowo.

Musa sikkimensis to jeden z największych gatunków uprawianych w Polsce. Dzięki jej odporności na zimno możesz posadzić tego bananowca w ogrodzie. Dorasta on nawet do 4 m wysokości. Po kilku latach od rozpoczęcia uprawy możesz cieszyć się kwitnieniem rośliny oraz jej owocami.

Ostatnim bananowcem, o którym warto wspomnieć, jest odmiana Musa sikkimensis: „Red Tiger”. Ma duże, zielone liście, na których zauważysz czerwone pasy. Odmiana ta kwitnie po kilku latach. Kwiatki bananowca są żółte. Wypuszcza purpurowe owoce, które nie są jadalne. Jest to jednak bardzo dekoracyjny bananowiec. W doniczce czuje się najlepiej, gdyż nie ma tak pokaźnych rozmiarów.

Przeczytaj również: Top 7 najpiękniejszych roślin doniczkowych

REKLAMA
REKLAMA

Jakie stanowisko jest odpowiednie dla bananowca?

Bananowiec jest rośliną, która potrzebuje dużej ilości słońca do życia. Wtedy jej liście będą pięknie wybarwione. Powinieneś zatem zdecydować się na postawienie bananowca w doniczce przy oknie. Najlepiej, aby było ono południowe, aby zapewnić roślinie najwięcej światła.

Bananowiec powinien rosnąć w temperaturze ok. 20°C. Możesz w sezonie letnim przenosić stopniowo na zewnątrz doniczkę z bananowcem. Roślina powinna przyzwyczajać się do promieni słonecznych, więc regularnie wydłużaj jej czas wystawienia.

Bananowiec w doniczce. Jak dbać o roślinę?

Pamiętaj, aby zapewnić bananowcowi w doniczce odpowiednią glebę. Powinieneś wykorzystać podłoże żyzne i przepuszczalne. Dobrze, aby ziemia miała odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Pamiętaj o nawożeniu rośliny, apetyt bananowca na składniki odżywcze zwykle jest spory.

W uprawie bananowca jest bardzo ważne, aby zachować stale wilgotne podłoże. Nie możesz przelać rośliny, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na jej korzenie. Kontroluj więc, czy w podstawce nie gromadzi się woda. Jeśli tak, wylewaj ją.

Latem musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Zima to natomiast okres ograniczenia nawadniania ziemi w doniczce.

Kiedy pojawi się kwiat bananowca?

Dbaj dobrze o swojego bananowca. Pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle ważna. Dzięki temu odwdzięczy się ona pięknym kwiatem i owocami. Kiedy możesz się tego spodziewać?

Wiele zależy od odmiany bananowca karłowatego. Zwykle roślina ta potrzebuje kilku lat. Posiadacz bananowca kwiat zobaczy najpewniej po około 4 lub 5 latach. Czy jest to długi okres? Wydaje się, że tak. Weź jednak pod uwagę, że roślina ta rośnie bardzo szybko i wprowadza niepowtarzalny klimat tropiku już od pierwszego sezonu. Jej liście mają soczysty kolor i zdobią mieszkanie nawet bez pomocy kwiatów.

Polecamy też artykuł: Jak dbać o rośliny doniczkowe - podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Czy bananowiec w doniczce choruje?

Bananowiec to roślina, która jest odporna na choroby. Możesz jednak dostrzec efekty nieodpowiedniej uprawy w zmianach jego wyglądu.

Żółknięcie liści bananowca

Jeśli liście Twojego bananowca w doniczce zaczynają żółknąć, to prawdopodobnie brakuje roślinie odpowiednich składników odżywczych. Używaj preparatów wieloskładnikowych, aby uzupełnić braki w podłożu.

Brązowienie liści bananowca

Liście bananowca, które brązowieją na brzegach, wskazują, że roślina ma zaburzone podlewanie. Sprawdź, czy podłoże nie jest zbyt suche. Możliwe również, że podlewasz swojego bananowca zbyt często.

Plamy na liściach oznaczać mogą również, że wybrane przez Ciebie stanowisko dla bananowca jest nieodpowiednie. Prawdopodobnie musisz przenieść roślinę w miejsce cieplejsze oraz z większą ilością światła.

Szkodniki bananowca

Na bananowcu lubią niestety pojawiać się przędziorki, które szkodzą Twojej roślinie. Możesz jednak uchronić się przed tymi szkodnikami. W pomieszczeniu, w którym umieściłeś bananowca w doniczce, powietrze nie może być zbyt suche. Unikaj też przeciągów, które sprzyjają pojawianiu się przędziorków.

Jak rozmnażać bananowca?

Jeśli chcesz przez długie lata cieszyć oko pięknie rosnącym bananowcem w doniczce lub w ogrodzie, to powinieneś wiedzieć, jak rozmnażać tę roślinę.

Jedna roślina wystarczy Ci na kilka lat. Gdy kwiat bananowca przekwitnie, bylina obumiera. Nic jednak straconego, jeżeli pozwolisz rosnąć kolejnym, usuwając główną roślinę. Bądź pewien, że korzeń zacznie wypuszczać odrosty. Każdy z nich to nowy, młody bananowiec. Zdziwisz się, jak szybko będą rosnąć.

Fot. rozmnażanie babanowca przez korzeń / 123RF/PICSEL

Spróbuj również uprawiać bananowca z nasion. Można je kupić, jednak pamiętaj, że są bardzo twarde i wolno kiełkują. Dlatego przed umieszczeniem nasionka w podłożu powinieneś moczyć je w letniej wodzie przez około 72 godz.

Choć roślina rodząca banany wydaje się egzotyczna i nieosiągalna, wcale taka nie jest. Uprawa bananowca w doniczce lub nawet w ogrodzie pokaże ci, że łatwo sprowadzić nieco tropików w swoje okolice. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bananowiec doniczkowy. Uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.