Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żarłoczny szkodnik wyrządza szkody roślinom ogrodowym i domowym. Jak zwalczyć przędziorka?

Przędziorek jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych szkodników roślin użytkowych i ozdobnych. Może wystąpić zarówno na warzywach, jak i na roślinach dekoracyjnych. Dobra droga do jego całkowitego zwalczania to prewencja, czujność i kompleksowe działanie, które powinieneś zacząć od stosowania środków bezpiecznych dla środowiska.

Żarłoczny szkodnik wyrządza szkody roślinom ogrodowym i domowym. Jak zwalczyć przędziorka?
Przędziorek żeruje na roślinach domowych i ogrodowych. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka i warunki występowania przędziorka

Przędziorek należy do rodziny przędziorkowatych (łac. Tetranychidae). Jest niewielkim pajęczakiem, który dorasta maksymalnie do 1 mm wielkości. Ma przezroczyste ciało, które u samic zmienia się jesienią na ciemnoczerwone. Pierwsze jaja szkodnika pojawiają się w kwietniu, a największe zagrożenie dla roślin przypada na miesiące letnie. Rozwojowi szkodnika sprzyja wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Najczęściej realne zagrożenie dla roślin stanowi żerowanie przędziorka chmielowca i owocowca. Ten pierwszy za cel obiera sobie niemalże wszystkie rośliny, podczas gdy drugi bytuje przede wszystkim na śliwach, jabłoniach i gruszach.

Szkodliwość przędziorka

Przędziorek jest zmorą każdego ogrodnika. Wczesne wykrycie jego obecności jest właściwie jedyną szansą na całkowite i szybkie pozbycie się szkodnika. Obserwując liście, musisz zwrócić uwagę na pojawiające się na ich spodzie niewielkie, charakterystyczne pajęczyny. Drugi specyficzny sygnał jego obecności to niewielkie, żółte plamki na wierzchu liści. Kiedy całe liście zaczynają blednąć i usychać, może się okazać, że inwazja rozpoczęła się już jakiś czas temu. Za próg zagrożenia uważa się pojawienie się 5 osobników dorosłych na jednym liściu. Wtedy może być już za późno na zastosowanie domowych sposobów zwalczania. Pamiętaj więc, że chcąc działać ekologicznie, musisz zadziałać odpowiednio wcześnie.

Przędziorki to niewielkie pajączki, które żerują na roślinach. Fot. 123RF.com

Domowe sposoby na przędziorka

Jeśli chcesz, aby działania mające na celu zwalczanie przędziorka przyniosły oczekiwany rezultat, zacznij od pielęgnacji i zapewnienia roślinom warunków, które są nieprzyjazne dla szkodnika, a jednocześnie właściwe dla nich.

  • Odpowiednia wilgotność powietrza

W przypadku ochrony roślin domowych, doniczkowych, łatwiej jest kontrolować wilgotność powietrza. Zraszanie roślin czy też rozpylanie wody w pomieszczeniu podwyższy poziom wilgotności na tyle, aby przędziorek nie miał ochoty na bytowanie w danym pomieszczeniu. To samo tyczy się temperatury. Podobnie jest w szklarni. Przestrzeń zamknięta sprzyja możliwości regulowania wilgotności, dlatego w przypadku atakowania roślin szklarniowych i tunelowych zwalczanie przędziorka może być wyjątkowo skuteczne i stosunkowo krótkie. W tych miejscach największym zagrożeniem dla roślin jest przędziorek szklarniowiec.

Inaczej jest w przypadku roślin ogrodowych. Pamiętaj, że słoneczne lato zabiera ci możliwość podlewania roślin ogrodowych w ciągu dnia, ze względu na duże ryzyko wystąpienia poparzeń. Uważaj też na podlewanie popołudniowe i wieczorne, które sprzyja występowaniu ślimaków i grzybów. Najlepszą opcją jest podlewanie poranne lub zainstalowanie automatycznego podlewania i zraszania. Nawadnianie kierujące wodę bezpośrednio do gleby może być włączane w pierwszej części dnia, natomiast zraszanie tylko do momentu wschodu słońca.

  • Wrogowie naturalni

Skutecznym sposobem na pozbycie się intruza jest wpuszczenie do ogrodu jego wroga naturalnego. Dobroczynek kalifornijski to drapieżnik, który doskonale sobie z nim poradzi, jednocześnie nie niszcząc roślin w twoim ogrodzie. Jest o tyle skuteczny, że chętnie zjada przędziorka w każdym stadium jego rozwoju. To oznacza, że uwalniając go do swoich upraw, masz pewność, że zajmie się zarówno jajami i larwami szkodnika, jak i jego osobnikami dorosłymi. Aby zastosować ten sposób w swoim ogrodzie, kup saszetkę z pożytecznym stworzeniem i zawieś ją na zaatakowanej roślinie.

Wiele naturalnych produktów jest w stanie wyeliminować przędziorki. Fot. 123RF.com

Domowe preparaty biobójcze na przędziorka

Jeśli zauważysz na roślinie pierwsze objawy bytowania przędziorka, w miarę możliwości umyj ją przygotowanym w warunkach domowych, ekologicznym preparatem biobójczym lub zastosuj wybrany oprysk.

  • Doskonale nadaje się do tego szare mydło w połączeniu z wodą i denaturatem. Użyj 20 g mydła, 1 l wody i 10 ml denaturatu. Tak przygotowaną mieszanką myj liście rośliny kilkukrotnie, przez okres 4-5 dni.

  • Przędziorek nie lubi czosnku. Dobrze jest więc zalać 200 g nieobranych, rozgniecionych ząbków czosnku 10 l wody i zagotować mieszaninę. Po przestudzeniu i przecedzeniu otrzymujesz gotowy preparat, którym powinieneś opryskiwać roślinę około 5 razy, najlepiej codziennie lub co drugi dzień.

  • Łuski cebuli. To świetny surowiec służący do wystraszenia pajęczaka. Zalej łuski z 2-3 cebul 1 l wody i odstaw na około 3 doby. Po tym czasie przelej powstały wyciąg przez sito i wykonaj kilka oprysków w odstępach 2-3 dni każdy.

  • Piołun to kolejna roślina, za którą przędziorek nie będzie przepadał. Użyj około 200 g suszonego ziela na 10 l wody i zagotuj. Przecedź i ostudź płyn, a następnie zastosuj oprysk podobnie, jak zastosowałbyś wywar z czosnku. Tak samo zadziała wrotycz pospolity lub skrzyp.

Przeczytaj również: Piołun — uprawa i zastosowanie

  • Lawenda słynie z właściwości odstraszających komary, jednak równie dobrze radzie sobie z uciążliwymi przędziorkami. Do 1 l wody wlej około 25 kropli olejku lawendowego. Możesz dodać do płynu drugie tyle olejku cynamonowego, który wzmocni działanie preparatu. Opryskuj nim roślinę co około 2-3 dni. Czynność powtarzaj przez 2 tygodnie.

  • Pieprz to kolejny skuteczny środek, który nie pozwoli rozprzestrzeniać się szkodliwemu przędziorkowi. Pamiętaj, że środek ten możesz stosować jedynie na spodnią stronę liści, a wykonując czynność, niezwykle istotne jest, abyś chronił swoje oczy. Preparat przygotujesz, mieszając łyżeczkę pieprzu cayenne z 4 l wody i odrobiną płynu do mycia dla dzieci lub szarego mydła. Mieszaninę warto przygotować wieczorem, aby do rana osiągnęła odpowiednią moc. Pamiętaj o przelaniu jej przez drobne sito.

  • Ocet. To interesująca pułapka, która tym razem ma przędziorki przyciągnąć, a nie odstraszyć. Na dno szklanego naczynia nalej kilka centymetrów octu, na który wsyp kilka łyżeczek cukru. Postaw pułapkę blisko zaatakowanej rośliny i poczekaj, aż na jej zawartość skuszą się żarłoczne przędziorki.

Domowe sposoby na przędziorki sprawdzą się pod warunkiem, że będą regularnie powtarzane. Fot. 123RF.com

Pamiętaj, że wszystkie podjęcie przez ciebie działania muszą być konkretne i regularne. Jeden oprysk wywaru z rośliną nielubianą przez przędziorka nie wystarczy, aby się go pozbyć. Istotne jest również to, że przędziorek bardzo szybko uodparnia się na stosowane preparaty, dlatego staraj się stosować opryski naprzemiennie.

Kolejna ważna kwestia to okres przydatności do użycia domowego preparatu. Musisz sobie zdawać sprawę, że im dłużej przechowujesz dany preparat, tym słabiej będzie on działał. Przygotuj więc go mniej i wykorzystaj do końca, albo jego pozostałością podlej zaatakowaną roślinę. Lepiej w miarę potrzeb przygotuj kilka różnych preparatów niż jeden w większej ilości.

Jak widzisz, istnieje bardzo dużo sposobów, które pozwolą ci cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon. Nie masz wpływu na to, że przędziorek pojawi się właśnie w twoim ogrodzie, ale możesz się postarać go zwalczyć. Wystarczy odrobina uwagi, cierpliwości i wiedzy, którą ci przekazujemy.

Przeczytaj również: Skuteczny i tani środek na szkodniki. Wystarczy kilka kropel

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.