Spis treści:
Epifilum – charakterystyka
Epifilum (łac. Epiphyllum) wywodzi się z Meksyku i Ameryki Południowej. W naturze jest epifitem, co oznacza, że porasta kory drzew, a ponadto odnajduje się w różnego typu szczelinach skalnych. Nie jest jednak pasożytem, gdyż nie korzysta ze składników pokarmowych drzew, na których się osiedlają. Czym zatem się żywi? Na przykład butwiejącymi resztkami roślin. Ponadto korzystają z wody deszczowej i z wilgoci pobieranej z gleby.
Obecnie, w wyniku skrzyżowania, występuje w formie odmian hybrydowych, znajdując zastosowanie jako popularna roślina doniczkowa. Stanowi doskonałą dekorację domowych parapetów, balkonów, tarasów i ogrodów.
Roślina ta zyskuje na popularności z dwóch powodów. Po pierwsze, jest bardzo łatwa w uprawie. Po drugie, jest bardzo efektowna. Swoją urodę zawdzięcza charakterystycznym długim liściom, na których tworzą się efektowne kwiaty. Z kolei cienkie i spłaszczone części pędów przywodzą na myśl liście o ząbkowanych brzegach, zakończonych rzadkimi cierniami.
Ozdobne kwiaty – wyróżnik Epifilum
Trudno pisać o Epifilum bez odniesienia się do spektakularnych wielolistkowych kwiatów, jakie prezentuje ta roślina od maja do lipca. Mają około 20 centymetrów. W zależności od tego, na jaki egzemplarz trafisz, możesz spodziewać się następujących ich barw:
- biały,
- liliowy,
- szkarłatny,
- pomarańczowy
- łososiowy,
- różowy.
Kolory mogą pojawiać się w wersji mono lub występować w wariantach z dwoma, przenikającymi się wzajemnie odcieniami. Dodatkowym ich wyróżnikiem jest zniewalający aromat oraz fakt, że mogą z nich wykształcić się czerwone owoce.
Oryginalne ozdoby o niewielkich wymaganiach. Te kaktusy nie mają kolców
Jak dbać o Epifilum?
Kluczem do utrzymania pięknego kwiatostanu i kondycji opisywanej rośliny, jest zrozumienie charakterystyki okresów spoczynku i wzrostu. To od tego zależy bowiem harmonogram czynności pielęgnacyjnych.
Miej na uwadze, że Epifilum w okresie wiosenno-letnim będą znosić dużo wyższą temperaturę niż zimą. Podczas grudniowo-styczniowego spoczynku, wartości nie mogą przekraczać 10 stopni. Żeby roślina zakwitła, i to obficie, trzeba pamiętać o tych podstawowych zasadach. Poza tym, jeśli zdecydujesz się na stanowisko zewnętrzne podczas wyższych temperatur na zewnątrz, pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem i wiatrem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Oto przykładowy harmonogram pielęgnacji Epifilum:
- Od września do stycznia. Zminimalizuj podlewanie, a od listopada zadbaj o to, by roślina znajdowała się w chłodnym środowisku, na przykład na oknie w najchłodniejszej części domu.
- Od lutego do maja. To okres wzrostu rośliny, zatem będzie ona potrzebowała jaśniejszego miejsca uprawy. Możesz też wdrożyć bardziej intensywne, ale wciąż dość ostrożne, podlewanie. Gdy już pojawią się pierwsze pączki kwiatów, nie przestawiaj rośliny z danego stanowiska i częściej nawadniaj.
- Od lipca do sierpnia. Czas przekwitnięcia kaktusa, który w tym okresie potrzebuje stanowiska półcienistego. W połowie sierpnia możesz zdecydować się na przesadzenie – o ile zajdzie taka konieczność. W połowie wakacji dobrze będzie też wdrożyć nawożenie.
Po przekwitnięciu pamiętaj natomiast o tym, by odciąć stare, uszkodzone i mało estetyczne łodyżki.
Stanowisko dla Epifilum
Opisywana roślina będzie bardzo dobrze czuć się w chłodnych pomieszczeniach, chociaż od maja do września spokojnie poradzi sobie na tarasie lub na balkonie. Jednak pod warunkiem, że będzie to miejsce lekko zacienione. Idealne wartości temperaturowe to:
- od 20 do 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia latem,
- od 8 do 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia od listopada do lutego (okres spoczynku).
Weź jednak pod uwagę, że zimą, mimo preferowanej niższej temperatury, ten kolorowy kaktus będzie bardzo wrażliwy na mróz. Zatem miejsce musi być z jednej strony chłodne, ale z drugiej strony zabezpieczone przed przenikliwym zimowym powietrzem. Lepiej unikać więc nieszczelnych okien.
Epifilum, podobnie jak wiele innych kaktusów, bardzo lubi słońce, choć niekoniecznie dobrze będzie rosnąć w bezpośrednim nasłonecznieniu. Półcień sprawdzi się jednak doskonale.
Jeśli chodzi o glebę, to Epifilum dobrze czuje się na piaszczystym podłożu o niskiej wartości pH. Dla prawidłowego wzrostu wymaga zastosowania substratu złożonego z mieszanki w proporcjach: 1/4 ostrego piasku i 3/4 ziemi humusowej.
Podlewanie Epifilum
Epifilum to roślina sucholubna, która źle reaguje na zawartość wapnia w wodzie. Dlatego podlewając ją, zawsze trzeba stosować wodę odkamienioną, czyli tzw. miękką. Od wiosny do jesieni podlewaj obficiej, na przykład raz w tygodniu.
Po czasie intensywnej wegetacji, czyli zimą, możesz znacznie ograniczyć dostarczanie wody – zgodnie z zamieszczonym wyżej harmonogramem rocznym.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nawożenie Epifilum
Dokarmianie rośliny trzeba rozpocząć na wiosnę i zakończyć jesienią. Przez pewien czas po przekwitnięciu nawozi się dwa razy w tygodniu, potem – raz na miesiąc.
Jeśli chodzi o produkt, to najlepiej sprawdza się nawóz uniwersalny do kaktusów. Ważne, by specyfik zawierał fosfor.
Epifilum – prawidłowe rozmnażanie
Epifilum rozmnaża się późną wiosną lub latem, a więc po zakończeniu kwitnienia. Odbywa się to przez sadzonkowanie członów.
Z dojrzałych pędów pobiera się zdrowy liść, odcinając 3-5 cm powyżej zwężenia. Fragment 5-cio lub 10-cio centymetrowy posłuży za sadzonkę. Zanim jednak umieścisz sadzonkę w mieszance ziemi i piasku, to musisz ją najpierw odpowiednio przesuszyć przez jeden dzień. Po tym czasie zasadź fragment „starej” rośliny pionowo w lekko wilgotnym podłożu kompostowym z dodatkiem piasku. By przyspieszyć proces, możesz przykryć zasadzoną sadzonkę torebką foliową, dla uzyskania tzw. efektu szklarniowego.
Ukorzenianie trwa zwykle 4-6 tygodni. Potem młode sadzonki możesz przenieść do małych doniczek (np. takich o średnicy 8 cm).
Epifilum — przesadzanie
Przesadzanie jest wskazane, ale nie musi odbywać się co roku. Optymalnym czasem będzie albo wiosna, albo połowa lata.
Choroby i szkodniki charakterystyczne dla Epifilum
Niestety Epifilum bywa atakowane przez różnego rodzaju szkodniki i ulega chorobom typowym dla swojego gatunku. Zagrożenie stanowią na przykład:
- tarczniki,
- wełnowce,
- gnijące pędy.
Te pierwsze dwa usuwa się przy użyciu rozcieńczonego insektycydu. Natomiast jeśli chodzi o to drugie, to rozwiązaniem będzie usunięcie wszystkich zepsutych części rośliny.
Czy warto uprawiać Epifilum?
Wieloletni kwitnący kaktus Epifilum to jedna z tych roślin, które fantastycznie ożywią każde domowe pomieszczenie. Na pytanie „czy warto”, odpowiedź wydaje się oczywista: tak. Kupując ten gatunek, zyskujesz łatwą w uprawie roślinę na lata. Szczególnie że nie jest to wariant bardzo popularny i obecny w każdym polskim domu. W ten sposób otrzymujesz zatem oryginalną naturalną ozdobę.
Przeczytaj również:
Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?
Dlaczego kaktusy usychają, marszczą się i gniją? Unikaj tych błędów!
Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.