Porady ogrodnicze

Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 11.01 - 17.01.

„Kiedy styczeń najostrzejszy tedy roczek najpłodniejszy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Zapowiada się, że będzie to mroźny tydzień. Dlatego najważniejszym zadaniem o tej porze jest sprawdzenie, czy w ogrodzie wszystkie wrażliwe rośliny są odpowiednio zabezpieczone. Czy kopczyki wokół róż się nie rozwiały, czy agrowłóknina jest dobrze przymocowana. Zabezpieczenia mogą wymagać też młode drzewa, krzewy i byliny, które np. posadziliśmy jesienią.

Jeżeli mamy na zewnątrz, na tarasach lub balkonach, rośliny w donicach, które mogłyby przemarznąć, np. choinki kupione z bryłą korzeniową, które planujemy przesadzić do gruntu, cyprysy i cyprysiki, gaulterie lub ciemierniki, też na czas największych chłodów warto przenieść w cieplejsze miejsce. Przetrwają one niewielkie przymrozki, ale temperatury poniżej – 8, - 10 stopni Celsjusza mogą już nie przeżyć. Tym bardziej, że często trafiają one do sklepów ogrodniczych z holenderskich szklarni i nie są zahartowane, ani przyzwyczajone do tak silnych mrozów. Będzie można je wystawić z powrotem, gdy zrobi się cieplej i temperatura znowu zacznie oscylować w okolicach zera, a najlepiej powyżej zera.

src: Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 11.01 - 17.01. Prace ogrodnicze w styczniu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

O tej porze wielu z nas likwiduje już bożonarodzeniowe dekoracje. Rozbieramy choinki i świąteczne stroiki. Jeżeli pozostały nam iglaste gałęzie, które nie zgubiły igieł warto wykorzystać je jako stroisz i zabezpieczyć nimi np. byliny lub rośliny cebulowe, które posadziliśmy jesienią w ogrodzie. Wiele odmian tulipanów i narcyzów jest wrażliwa na silne przymrozki, bo one również często pochodzą z holenderskich upraw.

Przeczytaj: Do kiedy trzymać choinkę? Co zrobić z drzewkiem po świętach?

Kontrolujemy trawnik. Nie chodzimy po nim, gdy jest zmrożony, a także gdy zalega na nim śnieg. Często trudno się powstrzymać, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy ulepić bałwana. Ale ograniczajmy przemieszczanie się po darni, żeby nie łamać zmrożonych źdźbeł i nie udeptywać śniegu. Pod lodową warstwę ubitego białego puchu nie będzie dostawać się powietrze. Jeżeli tak się stanie, trawnik w takich miejscach może obumierać lub wiosną możemy w nich zauważyć pleśń pośniegową.

W niektórych warzywnikach możemy co nieco jeszcze zbierać, nawet w środku zimy, a są to np. por, jarmuż i czasami szpinak. Mrozy im niestraszne, zwłaszcza gdy są przykryte śniegiem. Mogą przetrwać aż do wiosny. Warto o tych gatunkach pamiętać, planując kolejne wysiewy. O tej porze oczywiście pracy w warzywnikach nie ma, nic nie wysiewamy jeszcze do gruntu, ale możemy pędzić wybrane rośliny na świeżą zieleninę.

 fot. 123RF/PICSEL

Przypominamy zatem, że posadzić w donicach na kuchennym, okiennym parapecie możemy m.in. cebulę, pietruszkę, seler i buraki. Na bieżąco możemy uszczykiwać ich liście i dodawać do przygotowywanych potraw. W czasie największych mrozów pamiętajmy o ptakach. Gdy jest cieplej bez problemu same znajdą sobie pokarm, ale gdy ziemia i rośliny są skute lodem to dla nich czas najtrudniejszy. Wtedy warto im pomóc, mocując karmnik lub rozsypując w wybranym miejscu nieco ziarna. Na pewno odwdzięczą się nam wiosną, pomagając w walce ze szkodnikami. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Styczeń w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 11.01 - 17.01."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.