Porady ogrodnicze

Jedna z najpiękniejszych, ale rzadko spotykanych odmian hortensji

Hortensja bukietowa to roślina coraz częściej goszcząca w naszych ogrodach. Spośród wielu odmian na uwagę zasługuje hortensja Silver Dollar, charakteryzująca się kompaktowym pokrojem i atrakcyjnym wyglądem. Jakie warunki należy jej zapewnić, by jej śnieżnobiałe kwiaty były dekoracją ogrodu przez cały sezon?

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Charakterystyka i wymagania odmiany

Silver Dollar to dekoracyjny, obficie kwitnący krzew liściasty, będący odmianą hydrangea paniculata. Dorasta do 1,7 m wysokości i uzyskuje prawie 1,5 m średnicy.  Jej silne i proste pędy zakończone są wiechowatymi kwiatostanami. Osiągają one do 30 cm długości i złożone są wyłącznie z kwiatów płonnych o czterech płatkach. Kwitnie od lipca do października, a kwiaty pojawiają się na nowych pędach. W przeciwieństwie do innych odmian hortensji bukietowej nie zmienia barwy w czasie kwitnienia przez długi czas. Dopiero pod koniec sezonu kwiaty lekko różowieją. Kwiatostany mają kształt szerokiego, lekko zaokrąglonego stożka. Krzew ma pokrój kompaktowy i w czasie kwitnienia wygląda jak biała kula. Jej pędy w kolorze ciemnopurpurowym są sztywne i grube. Z łatwością utrzymują ciężar ogromnych kwiatów.

Hortensja Silver Dollar, jak każda hortensja bukietowa, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i lekko kwaśnych, ale udaje się także na większości gleb ogrodowych. Ziemia nie może być zbyt kwaśna.  Zalecane jest, by pH podłoża wynosiło od  5,6 do 7,5. Preferuje stanowisko słoneczne i półcieniste, lecz nienagrzewające się nadmiernie. Do obfitego kwitnienia potrzebuje stale wilgotnej ziemi, chociaż z powodzeniem przetrwa kilkudniowe podsuszenia. Korzystnie na roślinę działa ściółkowanie korą sosnową. Przed przesadzeniem sadzonki do gruntu należy zasilić go obornikiem lub kompostem. Od wiosny i przez cały okres kwitnienia hortensję Silver Dollar nawozi się nawozami mineralnymi dedykowanymi hortensjom lub wieloskładnikowymi bez dodatku wapnia. Krzewy odporne są na choroby i mróz. Nie wymagają okrywania na zimę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także te artykuły na temat hortensji.

Hortensja silver dolar kwiat fot. materiał partnera

Pielęgnacja krok po kroku

Ta odmiana hortensji bukietowej nie wymaga ogromu pracy. Wczesną wiosną przycinamy roślinę. Skracamy wszystkie pędy nad drugą lub trzecią parą pąków. Co kilka lat odmładzamy krzew, skracając wszystkie stare pędy na wysokość około 20 cm. Im krócej je przytniemy, tym roślina wytworzy większe kwiatostany, a jej łodygi będą sztywniejsze. Przycinanie tuż nad ziemią sprawi jednak, że kwitów będzie mniej, a roślina będzie niższa.  Hortensja Silver Dollar może być prowadzona w formie drzewa. Wtedy wczesną wiosną zostawiamy jeden najsilniejszy pęd, a pozostałe przycinamy tuż nad ziemią. Gdy osiągnie oczekiwaną wysokość, uszczykujemy jej wierzchołek. Dzięki temu rozkrzewi się i przybierze formę kulistego drzewa. Nie zapominamy, że roślina kwitnie na nowych pędach, dlatego w tej formie też należy ją prześwietlać i usuwać stare pędy nad trzecią parą pąków.

Hortensja bukietowa jest odporna na choroby i szkodniki, dlatego nie wymaga żadnych zabiegów w tym zakresie. W okresie upalnego lata zdarza się, że krzewy zostają zaatakowane przez przędziorki. Należy wtedy zastosować środek na te szkodniki. Hydrangea paniculata uprawiana w pojemniku musi być zabezpieczona przed przegrzewaniem i przesuszaniem podłoża. Sadzonki wysadzamy do donicy o głębokości większej niż 50 cm. Na zimę konieczne jest zabezpieczenie pojemnika przed przemarznięciem korzeni. Można przechowywać ją w chłodnej piwnicy lub dołować w ogrodzie, usypując nad donicą kopczyk ziemi. Przechowywana na tarasie lub balkonie roślina w donicy może być zabezpieczona styropianem, lub kartonem. Prowadzoną w formie drzewa w donicy najlepiej przechować w chłodnej piwnicy.

REKLAMA
REKLAMA

Porady praktyczne

Sadzonki Silver Dollar najlepiej kupować w sprawdzonych szkółkach i sklepach ogrodniczych.  Mamy wtedy pewność, że jest to dokładnie ta odmiana, a roślina jest zdrowa i silna. Krzewy powinny być w doniczkach. Cena sadzonki wynosi około 20 zł. Nie należy kierować się wyłącznie wielkością rośliny, lecz przede wszystkim wielkością doniczki. Im większa bryła korzeniowa, tym roślina będzie dorodniejsza. Jest to odmiana kwitnąca na nowych pędach, dlatego ubiegłoroczne mogą być przycięte. Cena hortensji Silver Dolar szczepionej na pniu jest wyższa, gdyż wynosi powyżej 80 zł. Jednak jest to niezwykle dekoracyjne drzewo. Niższa cena może budzić obawy, że jest to roślina prowadzona w formie drzewa, a nie szczepiona na podkładce.

hortensja silver dolar Fot. materiał pratnera 

Hortensja Silver Dollar ma małe wymagania i jest odporna na choroby i szkodniki. Dlatego może być uprawiana w każdym ogrodzie, nawet przez osoby niepasjonujące się ogrodnictwem. Ze względu na długie i obfite kwitnienie daje widowiskowe efekty zarówno posadzona w szpalerze, jak i pojedynczo. Osoby nieposiadające ogrodu mogą cieszyć się jej urodą nawet na balkonie czy tarasie. Do uzyskania dorodnych kwiatostanów wystarczy wiosenne cięcie i nawożenie. Brak składników mineralnych u hydrangea paniculata, objawia się chlorozą liści, brakiem wzrostu, a nawet schnięciem rośliny. Bardzo rzadko roślinę dotykają choroby grzybowe. Należy wtedy usuwać porażone pędy i wykonać oprysk grzybobójczy.

Hortensja Silver Dollar to bardzo atrakcyjna roślina, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jej cena nie jest wysoka, a uprawa łatwa. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, by móc cieszyć się białymi kwiatami, aż do późnej jesieni.

Sprawdź: Piękna i mało wymagająca odmiana hortensji

hortensja kwait Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jedna z najpiękniejszych, ale rzadko spotykanych odmian hortensji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.