Charakterystyka i wymagania odmiany
Silver Dollar to dekoracyjny, obficie kwitnący krzew liściasty, będący odmianą hydrangea paniculata. Dorasta do 1,7 m wysokości i uzyskuje prawie 1,5 m średnicy. Jej silne i proste pędy zakończone są wiechowatymi kwiatostanami. Osiągają one do 30 cm długości i złożone są wyłącznie z kwiatów płonnych o czterech płatkach. Kwitnie od lipca do października, a kwiaty pojawiają się na nowych pędach. W przeciwieństwie do innych odmian hortensji bukietowej nie zmienia barwy w czasie kwitnienia przez długi czas. Dopiero pod koniec sezonu kwiaty lekko różowieją. Kwiatostany mają kształt szerokiego, lekko zaokrąglonego stożka. Krzew ma pokrój kompaktowy i w czasie kwitnienia wygląda jak biała kula. Jej pędy w kolorze ciemnopurpurowym są sztywne i grube. Z łatwością utrzymują ciężar ogromnych kwiatów.
Hortensja Silver Dollar, jak każda hortensja bukietowa, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i lekko kwaśnych, ale udaje się także na większości gleb ogrodowych. Ziemia nie może być zbyt kwaśna. Zalecane jest, by pH podłoża wynosiło od 5,6 do 7,5. Preferuje stanowisko słoneczne i półcieniste, lecz nienagrzewające się nadmiernie. Do obfitego kwitnienia potrzebuje stale wilgotnej ziemi, chociaż z powodzeniem przetrwa kilkudniowe podsuszenia. Korzystnie na roślinę działa ściółkowanie korą sosnową. Przed przesadzeniem sadzonki do gruntu należy zasilić go obornikiem lub kompostem. Od wiosny i przez cały okres kwitnienia hortensję Silver Dollar nawozi się nawozami mineralnymi dedykowanymi hortensjom lub wieloskładnikowymi bez dodatku wapnia. Krzewy odporne są na choroby i mróz. Nie wymagają okrywania na zimę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także te artykuły na temat hortensji.
fot. materiał partnera
Pielęgnacja krok po kroku
Ta odmiana hortensji bukietowej nie wymaga ogromu pracy. Wczesną wiosną przycinamy roślinę. Skracamy wszystkie pędy nad drugą lub trzecią parą pąków. Co kilka lat odmładzamy krzew, skracając wszystkie stare pędy na wysokość około 20 cm. Im krócej je przytniemy, tym roślina wytworzy większe kwiatostany, a jej łodygi będą sztywniejsze. Przycinanie tuż nad ziemią sprawi jednak, że kwitów będzie mniej, a roślina będzie niższa. Hortensja Silver Dollar może być prowadzona w formie drzewa. Wtedy wczesną wiosną zostawiamy jeden najsilniejszy pęd, a pozostałe przycinamy tuż nad ziemią. Gdy osiągnie oczekiwaną wysokość, uszczykujemy jej wierzchołek. Dzięki temu rozkrzewi się i przybierze formę kulistego drzewa. Nie zapominamy, że roślina kwitnie na nowych pędach, dlatego w tej formie też należy ją prześwietlać i usuwać stare pędy nad trzecią parą pąków.
Hortensja bukietowa jest odporna na choroby i szkodniki, dlatego nie wymaga żadnych zabiegów w tym zakresie. W okresie upalnego lata zdarza się, że krzewy zostają zaatakowane przez przędziorki. Należy wtedy zastosować środek na te szkodniki. Hydrangea paniculata uprawiana w pojemniku musi być zabezpieczona przed przegrzewaniem i przesuszaniem podłoża. Sadzonki wysadzamy do donicy o głębokości większej niż 50 cm. Na zimę konieczne jest zabezpieczenie pojemnika przed przemarznięciem korzeni. Można przechowywać ją w chłodnej piwnicy lub dołować w ogrodzie, usypując nad donicą kopczyk ziemi. Przechowywana na tarasie lub balkonie roślina w donicy może być zabezpieczona styropianem, lub kartonem. Prowadzoną w formie drzewa w donicy najlepiej przechować w chłodnej piwnicy.