Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić tulipany do gruntu? W jakich odstępach i jak głęboko sadzić, czy wykopywać co roku?

Tulipany to z pewnością jedne z najpopularniejszych kwiatów wiosennych, które zdobią przydomowe ogrody. Zachwycają swoimi kolorami i zjawiskowym kwitnieniem, a przy tym są łatwe w uprawie. Aby wiosną móc podziwiać urocze kwiaty, trzeba odpowiednio posadzić cebulki. Podpowiadamy, kiedy i jak głęboko sadzić tulipany do gruntu.

Kiedy sadzić tulipany do gruntu? W jakich odstępach i jak głęboko sadzić, czy wykopywać co roku?
Sprawdź, kiedy i jak sadzić cebule tulipanów, aby podziwiać ich kwitnienie wiosną. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie cebulki tulipanów kupić?

Tulipany kojarzą się większości z nas z Holandią, która słynie z ich uprawy. Okazuje się jednak, że nie pochodzą z tego kraju. Kwiaty te sprowadzono do Europy z Turcji. Dziś tulipany zdobią wiele ogrodów w Polsce. Aby ich piękne kwiaty pojawiły się wiosną, powinny być odpowiednio posadzone. Jakie cebulki tulipanów kupić? W pierwszej kolejności warto kierować się swoimi preferencjami. Istnieje mnóstwo odmian tulipanów, które występują w wielu ciekawych kolorach i kształtach. To sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią odmianę do swojego ogrodu.           

Na co zwrócić uwagę, kupując cebule tulipanów? Przede wszystkim na ich stan. Należy wybierać te, które są zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych, co będzie gwarancją dorodnych tulipanów. Warto z kolei unikać cebul miękkich, spleśniałych, przebarwionych, z plamami czy ze śladami szkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby. Co więcej, nie powinny też mieć wyrośniętych liści lub małych korzeni (w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że przemarzną zimą). Warto zaznaczyć, że cebule tulipanów najlepiej sadzić do gruntu bezpośrednio po zakupie (najpóźniej do tygodnia). Zbyt długie przechowywanie może bowiem doprowadzić do ich przesuszenia.    

Przeczytaj również: Przycinanie róż latem i wczesną jesienią. Jak wykonać cięcie regeneracyjne róż?

Gdzie sadzić cebule tulipanów?

Tulipany nie mają dużych wymagań co do warunków uprawy. Aby te wiosenne kwiaty pięknie kwitły, warto im zapewnić właściwe stanowisko. Cebule tulipanów najlepiej jest zasadzić w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Warto też wybrać takie stanowisko, by rośliny były chronione przed silnym wiatrem.  

Przed sadzeniem tulipanów należy również zadbać o podłoże. Rośliny te najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej, o odczynie obojętnym. Z kolei nie służy im ziemia ciężka, gliniasta i podmokła, gdyż utrudnia prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Przed posadzeniem cebul dobrze jest wzbogacić glebę o domieszkę kompostu lub torfu odkwaszonego, dzięki czemu dostarczymy roślinom niezbędnych składników odżywczych.    

jak sadzić cebule tulipanów Kupując cebule tulipanów, należy zwrócić uwagę na ich stan. Fot.123RF.com

Jak sadzić cebule tulipanów?

Aby tulipany zachwycały nas swoim pięknym kwitnieniem wiosną, należy je posadzić jesienią. Najbardziej optymalnym terminem jest okres od połowy września do końca października. Dzięki temu cebulki zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że tulipany można sadzić do gruntu również w listopadzie, pod warunkiem, że pogoda na to pozwala. Nie należy przekładać sadzenia cebulek na wiosnę, ponieważ okres chłodu jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia.    

Tulipany sadzi się do gruntu na głębokość równą 10-15 cm. Wszystko zależy od tego, w jakiej glebie chcemy je posadzić. Przyjmuje się, że na glebach lekkich cebule tulipanów sadzi się na ich trzykrotną wysokość, z kolei na glebach ciężkich – dołek powinien mieć dwukrotną wysokość cebuli.

Cebulki tulipanów należy sadzić spiczastą końcówką do góry, w odstępach około 10-15 cm od siebie. Posadzone zbyt blisko nie będą miały miejsca, by w pełni się rozwinąć. Polecane jest też sadzenie tulipanów w specjalnych ażurowych koszyczkach. Takie pojemniki umieszczamy w dole na odpowiedniej głębokości i przysypujemy ziemią. Sadzenie w ażurowych koszyczkach umożliwia odpływ nadmiaru wody, chroni cebule przed gryzoniami, a także ułatwia ich wykopywanie.  

Co zrobić, żeby tulipany zakwitły na wiosnę?

Po posadzeniu tulipanów warto je delikatnie podlać. Z kolei w okresie występowania opadów deszczu i śniegu nie jest to konieczne. Na zimę cebule należy zabezpieczyć, przykrywając je ściółką, która ochroni młode rośliny przed zbyt niskimi temperaturami. W tym celu doskonale się sprawdzą suche liście, kora, słoma czy warstwa kompostu. Wykonanie tej czynności sprawi, że tulipany będą zachwycały nas swoim urokiem przez całą wiosnę.   

Aby zminimalizować ryzyko problemów, cebulki tulipanów warto wykopać w okresie od czerwca do lipca. Niektórzy ogrodnicy robią to raz na 2-3 lata. Po wykopaniu oczyszczone cebulki przechowuje się do jesieni w suchym i ciemnym miejscu o temperaturze 15-20 st. C.     

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Kwiaty jesienne do ogrodu. Co i kiedy posadzić?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.