Porady ogrodnicze

To najczęstsze błędy w uprawie róż. Sprawdź, jak ich uniknąć

Róża to królowa wszystkich kwiatów, jednak często popełniamy błędy w jej uprawie. Podpowiadamy, jak ich uniknąć i właściwie pielęgnować te delikatne rośliny.

Często nieświadomie popełniamy błędy w uprawie róż. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w uprawie róż, które niestety negatywnie wpływają na ich stan i wygląd. Jeśli chcesz, by twoje róże obficie kwitły i pięknie prezentowały się w ogrodzie, koniecznie ich unikaj!

1. Złe miejsce

Jeśli posadzimy róże przy południowej lub północnej ścianie budynku, na skarpie czy pod gęstymi koronami drzew, nie będziemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem. Róże w takich miejscach bardzo szybko przekwitają i są dużo częściej atakowane przez szkodniki, np. przędziorki.

Pod koronami drzew będzie im zbyt ciemno, chłodno i wilgotno, posadzone przy narożnikach domów będą narażone na przeciągi. Róże lubią ciepłe i zaciszne stanowiska, z dobrym dostępem do światła słonecznego.

Nie należy również sadzić róż w miejscu, gdzie wcześniej rosły inne róże. Nowo posadzone krzewy mogą być przez to narażone na ataki szkodników i chorób.

Przeczytaj również: Róże - sadzenie i wymagania

2. Nieodpowiednia pora na sadzenie

O ile róże zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, to rośliny z nagimi korzeniami powinniśmy wysadzać jesienią (zanim przyjdą pierwsze mrozy) lub wczesną wiosną (zanim rozwiną się pierwsze pączki).

Najlepszym terminem, szczególnie dla róż o odkrytych korzeniach, zawiniętych w wilgotnym torfem, jest wrzesień, październik i kwiecień. Róże posadzone jesienią łatwiej się ukorzeniają, wcześniej rozpoczną wegetację i łatwiej będzie nam je przycinać. Wiosna natomiast, to idealna pora do sadzenia róży piennych.

Jeśli nie dostosujemy pory sadzenia do wymagań rośliny, niestety musimy liczyć się z tym, że sadzonki się nie przyjmą.

Zobacz więcej zdjęć

3. Złe podlewanie

Róże to bardzo delikatne rośliny, które nie mając odpowiedniej ilości wody, gorzej kwitną i szybciej więdną. Róże ogrodowe podlewamy głównie latem, ale tylko wtedy, gdy długo nie pada deszcz. Róże hodowane w doniczkach podlewamy 2 razy w tygodniu, a latem zawsze wtedy, gdy mają sucho.

W obydwu przypadkach rośliny najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli zrobimy to w upalny dzień i krople wody spadną na delikatne płatki róż, może dojść do poparzenia słonecznego.

4. Nieodpowiednie nawożenie

Różom szkodzi zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozów. Pierwszymi objawami nieumiejętnego nawożenia jest żółknięcie albo brązowienie liści na krawędziach. Innym objawem jest wybujały wzrost, gdzie pędy są jasnozielone i słabe lub zupełne zahamowanie wzrostu rośliny.

Kolejnym z objawów złego nawożenie jest zbyt szybkie więdnięcie rośliny na słońcu. Róże powinniśmy nawozić w marcu i potem powtórzyć czynność w lipcu. Do tego celu stosujmy nawozy zakupione w sklepach ogrodniczych. Naturalnym nawozem może być również rozcieńczony wyciąg z pokrzywy.

Jeśli przesadziliśmy z ilością nawozu, roślinę warto przesadzić do nowego podłoża i koniecznie obficie podlać, by odżyła.

Zobacz więcej zdjęć

5. Złe podlewanie

Róże to bardzo delikatne rośliny, które nie mając odpowiedniej ilości wody gorzej kwitną i szybciej więdną. Róże ogrodowe podlewamy głównie latem, ale tylko wtedy, gdy długo nie pada deszcz. Róże hodowane w doniczkach podlewamy 2 razy w tygodniu, a latem zawsze wtedy, gdy mają sucho.

W obydwu przypadkach rośliny najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli zrobimy to w upalny dzień i krople wody spadną na delikatne płatki róż, może dojść do poparzenia słonecznego.

6. Złe podłoże

Nie powinno się sadzić róż do podłoża gliniastego lub piaszczystego, ponieważ może to zahamować ich wzrost. Posadzone w glinie sadzonki róż z czasem zaczynają chorować, ich liście opadają, a kwiaty kwitną krótko i niezbyt obficie.

Jeżeli nie chcemy do tego dopuścić, to zadbajmy o to, by posadzić róże w ziemi przepuszczalnej i żyznej.

7. Nieprawidłowe przycinanie

Podstawowym błędem związanym z przycinaniem róż jest wykonanie tego zabiegu w nieodpowiednim czasie. Najlepsza pora na wykonanie cięcia to wiosna. Nie powinno się natomiast przycinać róż jesienią.

Kolejnym błędem jest pomijanie cięcia sanitarnego, czyli usunięcia wszystkich suchych i chorych gałązek oraz cięcia standardowego, które ma na celu utrzymanie prawidłowego pokroju krzewów i pobudzenie kwitnienia.

Na koniec poważnym błędem jest również przycinanie róż tępymi i zanieczyszczonymi narzędziami, które mogą narobić więcej szkód i niż pożytku m.in. zmiażdżyć pędy i wywołać choroby.

Przeczytaj również: Złote zasady wiosennego cięcia róż. Sprawdź, jak zrobić to dobrze

Zobacz więcej zdjęć

8. Niezabezpieczenie róż przed zimą

Większość gatunków róż wymaga zabezpieczenia przed mrozem i okrycia ich na zimę. Jeśli tego nie zrobimy, krzewy przemarzną. Szczególnie wrażliwe na przymrozki są róże wielokwiatowe i bukietowe. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu zimowego wskazane jest okrycie ich kopczykami np. z gałązek świerkowych lub owinięcie agrowłókniną.

9. Wybór nieodpowiednich sadzonek

Kupując krzaki róż zwróćmy uwagę, czy mają zabezpieczone korzenie. Wybierajmy te okazy, których korzenie są obsypane wilgotnym torfem i zapakowane w jutowe czy foliowe woreczki.

Pędy powinny być woskowane lub okryte perforowaną folią - to sprawia, że mniej parują. Korzenie powinny być zdrowe i dobrze rozrośnięte, bez narośli. Podczas zakupów zwróćmy uwagę również na koronę rośliny. Powinna składać się z kilku zielonych pędów i dobrze wykształconych pąków - to oznacza, że krzew jest silny.

Nie kupujmy kilkuletnich róż, które mają grube gałęzie i ciemną korę. Robiąc zakupy wczesną wiosną pamiętajmy, by wybierać te okazy, które nie mają jeszcze liści. Po przyniesieniu róży do domu koniecznie umieśćmy ją w wodzie, albo od razu wysadźmy do ogrodu.

Przeczytaj: 

Kiedy sadzić lawendę do gruntu?

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "To najczęstsze błędy w uprawie róż. Sprawdź, jak ich uniknąć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.