Porady ogrodnicze

Sadzenie drzew w ogrodzie. Najważniejsze zasady i terminy

W przydomowym ogrodzie nie może zabraknąć okazałych drzew. Sadzimy je na długie lata, dlatego wybór gatunków i rozmieszczenie poszczególnych okazów powinno być dobrze przemyślane. Musimy również wiedzieć, kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie, aby na pewno się przyjęły i zdrowo rosły. Te i inne niezbędne informacje znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Sadzenie drzew w ogrodzie. Najważniejsze zasady i terminy
Drzewa sadzimy w ogrodzie na długie lata, dlatego warto to dobrze zaplanować. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie?

Planując nasadzenia na naszej posesji, musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jakie gatunki drzew będą najlepiej prezentowały na działce, ale również nad odpowiednim terminem umieszczenia ich w gruncie. Prawidłowo dobrany moment posadzenia tych roślin decyduje o ich przyjęciu się i dalszym zdrowym wzroście. Kiedy najlepiej sadzić drzewa w ogrodzie? Właściwy moment jest uzależniony od rodzaju sadzonki, jaką dysponujemy. W przypadku roślin z gołym korzeniem oraz tych, które sprzedawane są z bryłą ziemi, odpowiednie są dwa terminy: wiosenny oraz jesienny. Najważniejsze jest, aby sadzone rośliny były w stanie spoczynku.

Dostępne w centrach ogrodniczych drzewa z odkrytymi korzeniami umieszczamy w glebie zaraz po zakupie. Możemy posadzić je na działce zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Dla sadzonek z okrytą bryłą korzeniową (balotowanych) znajdujemy stałe miejsce w ogrodzie w podobnym terminie. Pamiętajmy jednak, aby drzewa iglaste z bryłą ziemi sadzić od kwietnia do maja lub od sierpnia do połowy października. W przypadku balotowanych sadzonek drzew liściastych korzystny jest ten sam termin wiosenny, natomiast jesienią zabieg możemy wykonać aż do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków.

Drzewa możemy sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią. Drzewa najlepiej sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią. Fot. CanvaPro


W sprzedaży dostępne są także sadzonki drzew w pojemnikach. Te możemy sadzić w ogrodzie przez cały okres wegetacyjny roślin. Jedynym wyjątkiem jest czas mrozów, gdy gleba jest zamarznięta. Sadzenie drzew w donicach warto zaplanować na dzień, w którym będą panowały sprzyjające warunki pogodowe. Najkorzystniej będzie, jeśli temperatura powietrza będzie umiarkowana, a gleba wilgotna, lecz nie nadmiernie mokra.

Przeczytaj również: Czy warto mieć brzozę w ogrodzie? Najpiękniejsze odmiany, wady i zalety sadzenia brzozy

Planowanie rozstawu i przygotowanie gleby pod drzewa

Planując sadzenie drzew na działce, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest odpowiednia rozstaw sadzonych egzemplarzy. Pamiętajmy, że rośliny te nie tylko szybko rosną w górę, ale również wszerz, rozbudowując rozłożystą koronę. Zanim posadzimy drzewo, dobrze sprawdźmy, jakie ostatecznie osiągnie rozmiary. W przypadku szybko rosnących drzew liściastych warto pomiędzy poszczególnymi okazami zachować odstępy co najmniej 3-5 m, gatunki liściaste wzrastające wolniej możemy sadzić co 1-3 m. Drzew iglastych również nie umieszczajmy zbyt gęsto. Posadźmy je co 3-5 m.

Równie ważne co zachowanie odstępów między poszczególnymi drzewami, jest utrzymanie właściwej odległości od przewodów elektrycznych, rur, ogrodzeń, murów oraz budynków. Nie zapominajmy, że drzewa z czasem mocno rozbudują system korzeniowy, który może zniszczyć fundament budynku. Zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i budynków stwarzają także złamane gałęzie. Bezpiecznie jest zachować minimum 6 m odstępu od płotu czy muru. Ze względu na sąsiadów nie sadźmy drzew tuż przy granicy działki.

Sadzenie drzew należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem wybranego stanowiska. Prace rozpocznijmy od usunięcia chwastów z wybranego miejsca, a następnie przekopania gruntu. Podłoże, w którym posadzimy zakupione okazy, należy zasilić w składniki pokarmowe. Aby to zrobić, połączmy przekopaną glebę z dojrzałym kompostem w proporcji 1:1. Możemy również zastosować obornik w dawce od 5 do 10 l na mkw. podłoża. Tak przygotowana gleba o odczynie obojętnym nadaje się do większości drzew liściastych. W przypadku tych, które lubią podłoża zasadowe (leszczyna czy kasztanowiec), ziemię poddajmy wapnowaniu. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na drzewo preferujące lekko kwaśne podłoża (iglaki), do nawożenia wykorzystajmy nieodkwaszony torf w stosunku 1:3.

Dół, w którym posadzimy drzewo, musi być co najmniej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa rośliny. Dół, w którym posadzimy drzewo, musi być co najmniej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa rośliny. Fot. CanvaPro

Jak sadzić drzewa? Instrukcja krok po kroku

Po wyznaczeniu odpowiedniego stanowiska i przygotowaniu gleby możemy przystąpić do sadzenia drzewa w ogrodzie. Poniżej przedstawiamy ogólną instrukcję, jak to zrobić w kilku prostych krokach:

  • W wybranym miejscu wykop dół na głębokość odpowiadającą wysokości gołego korzenia lub bryły korzeniowej sadzonki. Szerokość dołka powinna być dwa razy większa niż średnica korzeni drzewa.

  • Na dno dołu możesz wsypać dodatkową porcję kompostu lub obornika.

  • Do wgłębienia w ziemi włóż sadzonkę, swobodnie rozłóż jej korzenie i zasyp ją podłożem. Górna część korzeni drzewa powinna znajdować się na poziomie gleby.

  • Delikatnie ugnieć ziemię i sprawdź, czy roślina jest ustawiona pionowo i nie przechyla się w żadną stronę.

  • Obficie podlej sadzonkę wokół jej pnia.

Sadząc drzewa balotowane, nie usuwamy z nich zabezpieczającego bryłę korzeniową materiału, tylko ostrożnie rozluźniamy miejsce związania. W przypadku okazów w pojemniku delikatnie rozplątujemy gęstą siatkę korzeni.

Pielęgnacja drzew po sadzeniu

Młode drzewa liściaste powinniśmy przyciąć po posadzeniu. Zabieg ten zadziała stymulująco na wzrost tych roślin, dlatego nie warto go pomijać. Jeżeli zdecydowaliśmy się na sadzenie drzew wiosną, przytnijmy je od razu po umieszczeniu ich na stałym stanowisku w ogrodzie. Jeśli natomiast rośliny posadziliśmy jesienią, wstrzymajmy się z zabiegiem aż do wczesnej wiosny. Przycinanie drzew po sadzeniu powinno polegać na skróceniu pędów do 1/3 ich długości.

Pamiętajmy również o odpowiednich podporach dla roślin. Palikowanie drzew po posadzeniu jest niezbędne, ponieważ na nowym stanowisku nie są wystarczająco stabilne. Do tego zabiegu wykorzystajmy 2-3 głęboko wbite w podłoże paliki, do których przywiążemy młody pień.

Drzewa tuż po posadzeniu wymagają szczególnej troski. Ze stanowiska, na którym rosną, należy systematycznie usuwać chwasty. W pierwszym roku od momentu posadzenia regularnie podlewajmy młode drzewa, wykorzystując obfite ilości wody. Nie zapominajmy również o ściółkowaniu podłoża wokół pnia, aby uniknąć nadmiernego parowania wody z gleby i utrudnić wzrost chwastom. Ściółkę organiczną uzupełniajmy w trakcie sezonu. Pamiętajmy, że jej warstwa powinna mieć grubość co najmniej 5 cm. W pierwszych latach uprawy wskazane jest także stosowanie nawozów. W tym celu wykorzystajmy kompost lub nawóz mineralny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy sadzić drzewa owocowe? Sprawdź, który termin jest najkorzystniejszy

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

"Na zdrowie": Jabłko - symbol urodzaju, płodności i długowieczności na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.