Porady ogrodnicze

Uprawa truskawek jak dawniej. Jak zapobiegać chorobom i mieć dorodny plony

Po zimie ryzyko zachorowania truskawek na choroby grzybowe mocno się zwiększa. Zanim zaczniemy nowy sezon, upewnijmy się, że wykonaliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić plony przed zniszczeniem. Poznaj najlepsze sposoby na zapobieganie rozwojowi chorób grzybowych w uprawie truskawek. Czy wiesz, jak przygotować skuteczne opryski?

Uprawa truskawek jak dawniej. Jak zapobiegać chorobom i mieć dorodny plony
Po zimie truskawki często łapią choroby grzybowe? Co zrobić, żeby mieć zdrowe plony? Fot.kzwwsko/123RF.com

Spis treści:

Na co chorują truskawki?

Po zimie truskawki potrzebują wzmocnienia. Przez obecność w ziemi patogenów są szczególnie narażone na rozwój chorób grzybowych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje patogenów atakujących truskawki – atakujące części nadziemne oraz atakujące system korzeniowy i koronę rośliny.  

Do najpopularniejszych chorób należą:

  • szara pleśń,
  • plamistość liści (czerwona lub biała)
  • antraknoza,
  • czerwona zgnilizna korzeni truskawki,
  • skórzasta zgnilizna owoców i zgnilizna korony truskawki,
  • mączniak prawdziwy truskawki.

Zwalczanie chorób grzybowych może być trudnym zadaniem. Patogeny potrafią z czasem wykształcić nowe rasy, które odporne są na stosowane do tej pory substancje aktywne w środkach ochrony roślin. Z tego powodu warto wybierać naturalne środki ochrony, które pozwolą zapobiec rozwojowi patogenów i ochronią nasze uprawy.

Przeczytaj również: Truskawki do gruntu i do donic. Jak sadzić truskawki, najlepsze odmiany

Uprawa truskawek jak dawniej. Wzmocnij je i ochroń przed chorobami

Ochronę truskawek po zimie warto rozpocząć od usunięcia starych liści oraz uschniętych pędów. Mogą na nich znajdować się patogeny chorobowe. Ich obecność zwiększa ryzyko zachorowania rośliny.

Kolejnym krokiem powinien być oprysk. W uprawie truskawek dobrze sprawdzi się oprysk z czosnku. Do jego przygotowania będziemy potrzebować 2-3 ząbki czosnku na litr wody. Wystarczy je zmielić, zalać ciepłą wodą i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Co jakiś czas warto przemieszać płyn. Następnego dnia oprysk jest gotowy do użycia. Wystarczy odcedzić płyn i przelać go do butelki z atomizerem. Nie należy go rozcieńczać. Dla najlepszych efektów oprysk warto stosować raz na dwa tygodnie.

Żeby truskawki obficie i zdrowo owocowały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, m.in. naturalnych oprysków. Fot. hatingar/123RF.com

Jeśli pobieramy sadzonki truskawek na flance, możemy zapewnić im dodatkową dawkę składników odżywczych ciekawym sposobem. Korzenie pobranej sadzonki możemy obtoczyć przed wsadzeniem do ziemi w mączce bazaltowej. Dzięki zapewnieniu dodatkowych wartości odżywczych wzmocnimy ją i jednocześnie sprawimy, że ryzyko zachorowania ulegnie zmniejszeniu.

Nowo posadzone sadzonki oraz truskawki posadzone w poprzednich latach warto nawozić wczesną wiosną, kiedy ich wegetacja już się rozpocznie. Nadaje się do tego biohumus oraz przekompostowany obornik. 

Przeczytaj również: Czym nawozić sadzonki truskawek? Poznaj proste domowe nawozy, owoców będzie bez liku

Jak zapobiegać chorobom truskawek? Naturalne sposoby na wzmocnienie roślin

Jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów walki z chorobami grzybowymi w ogrodzie jest użycie organizmów wrogich dla patogenów. Jednym z nich jest pożyteczny grzyb Pythium oligandrum. Nowe sadzonki można moczyć w preparacie, który wykorzystuje jego działanie. Wiosną możemy zapewnić ochronę roślinom przez podlewanie nim grządek oraz opryski. Głównym minusem tej metody jest temperatura – kiedy będzie zbyt niska, efektywność grzyba może spaść.

W walce z patogenami chorobowymi sprawdzają się najlepiej opryski. Plusem jest to, że można przygotować je z wielu różnych składników. Bardzo skuteczny jest oprysk wykonywany z drożdży. Aby go przygotować, należy rozpuścić kostkę świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Składniki dokładnie mieszamy do całkowitego połączenia — tak przygotowany płyn przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy truskawki.

Jako oprysk można zastosować gnojówki roślinne z koniczyny, skrzypu, pokrzywy czy kwiatów mniszka lekarskiego. Przygotowuje się je tak samo. Dodatkowym plusem jest to, że nie tylko działają ochronnie, ale także wzmacniają rośliny przez dostarczenie im dodatkowych substancji odżywczych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Przycinanie jeżyny. Najważniejszy zabieg na wiosnę

Obrzuć na wiosnę każdy krzak agrestu. Gałązki nie uniosą owoców

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.