Spis treści:
- Po co nawozić truskawki na wiosnę?
- Wiosenne nawożenie truskawek – terminy i naturalne nawozy
- Nawożenie truskawek – warto wiedzieć
Po co nawozić truskawki na wiosnę?
Truskawka to bylina dorastająca do około 45 cm wysokości. Jest to mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych, a konkretnie poziomki wirginijskiej z chilijską. Truskawki można uprawiać zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w pojemnikach. Cieszą się przy tym olbrzymią popularnością, z uwagi na swój wyborny smak. Nawożenie truskawek wpływa zarówno na smak owoców, jak i na obfitość plonowania.
Odpowiednia pielęgnacja tych roślin wiosną ma duże znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu w nowym sezonie wegetacyjnym. Wiosną wykonuje się przy truskawkach szereg zabiegów, w tym usuwanie zimowej osłony, odchwaszczanie i właśnie nawożenie.
Wiosenne nawożenie truskawek – terminy i naturalne nawozy
Wiosenne nawożenie truskawek może się odbyć w marcu, kwietniu lub w maju. Jeśli ktoś zapomni o nawożeniu truskawek w marcu, może to zrobić w kwietniu. Jeśli ktoś przegapił zarówno termin marcowy, jak i kwietniowy, zostaje mu jeszcze nawożenie w maju. Kiedy dokładnie odżywiać truskawki i czego użyć?
- Marzec lub kwiecień:
Końcówka marca to pierwszy możliwy termin na przeprowadzanie wiosennego nawożenia. Trzeba wówczas usunąć zaschnięte liście, a także pozbyć się ewentualnych szkodników i grzybów. Konieczne jest także odchwaszczenie truskawek i zebranie tych liści, które zostały na ziemi jeszcze od jesieni. Zasilanie truskawek powinno zostać poprzedzone spulchnieniem ziemi między nimi. Użyjmy do tego motyki i nie kopmy głębiej niż 3-5 cm.
Nie musimy nawozić młodych roślin, które posadzono w ziemi zasilonej kompostem. Dopiero truskawki, które mają za sobą trzy lata owocowania lub są słabe, wymagają nawożenia. Najlepiej rozrzucić między nimi kompost i wymieszać go delikatnie z ziemią. Między krzewami owocowymi należy też rozłożyć ściółkę, wykorzystując do tego słomę.
- Kwiecień:
Kwiecień to już czas, gdy truskawki wypuszczają liście. Jeśli nie zasilaliśmy ich wcześniej kompostem, a widzimy, że krzewy są słabe, najlepiej odżywić je specjalnym nawozem do truskawek. Można też użyć innego nawozu organicznego lub mineralnego. Młodych roślin nie trzeba nawozić. Przy końcu miesiąca można jedynie uzupełnić ściółkę, o ile jest to konieczne.
- Maj:
Jeśli nie przeprowadziliśmy nawożenia w marcu lub w kwietniu, możemy w maju zasilić truskawki gnojówką z pokrzywy. Zabieg przeprowadzamy pod koniec miesiąca, podlewając rośliny raz lub dwa razy.
W pierwszej połowie maja warto z kolei odżywić truskawki gnojówką ze skrzypu, która uczyni rośliny odporniejszymi na szarą pleśń. Gnojówkę ze skrzypu można zastosować zarówno do podlewania roślin słabych i starszych, jak i młodych.
Truskawki powinno się nawozić nie tylko wiosną, ale i latem, już po zbiorze owoców. Fot.123RF.com
Nawożenie truskawek – warto wiedzieć
Nawożenie truskawek wiosną to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, którego nie wolno pominąć. Jest jeszcze kilka kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę:
- Truskawki preferują gleby lekkie i zasobne w próchnicę. Nawozy organiczne warto więc zastosować jeszcze przed ich posadzeniem.
- Truskawki powinno się nawozić nie tylko wiosną, ale i latem, już po zbiorze owoców.
- Truskawki powinniśmy zawsze nawozić w sposób umiarkowany. Nie można przesadzać z ilością nawozu – zwłaszcza jeśli wybieramy te sztuczne. Rośliny będą bujnie się rozwijać, jednak może się pogorszyć smak owoców, które staną się mniej słodkie. Zwiększy się też ryzyko porażenia roślin przez szarą pleśń.
- Najlepszy nawóz pod truskawki to kompost lub obornik. Doskonale sprawdzi się też mączka bazaltowa.
- Niezwykle istotne jest ściółkowanie truskawek. Ściółka między innymi wzbogaca glebę w próchnicę, zatrzymuje wodę, a nawet chroni przed rozwojem szarej pleśni.
Truskawki to rośliny kwasolubne. Nie należy więc przeprowadzać wapnowania gleby pod nimi, ponieważ podwyższy to odczyn gleby, co niekorzystnie wpłynie na rośliny. W glebie o odczynie zasadowym truskawki nie mogą swobodnie przyswajać składników odżywczych.
Przeczytaj również:
Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa
Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy
"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.