Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Truskawki to owoce niezwykle popularne, kojarzone z latem. W naszych warunkach sezon na nie rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do października. Żeby cieszyć się obfitym zbiorem słodkich owoców, trzeba jednak odpowiednio zadbać o swoje uprawy. Czym nawozić truskawki i kiedy to zrobić? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać wiosenne nawożenie truskawek.

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?
Końcówka marca to pierwszy możliwy termin na przeprowadzanie wiosennego nawożenia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po co nawozić truskawki na wiosnę?

Truskawka to bylina dorastająca do około 45 cm wysokości. Jest to mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych, a konkretnie poziomki wirginijskiej z chilijską. Truskawki można uprawiać zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w pojemnikach. Cieszą się przy tym olbrzymią popularnością, z uwagi na swój wyborny smak. Nawożenie truskawek wpływa zarówno na smak owoców, jak i na obfitość plonowania.

Odpowiednia pielęgnacja tych roślin wiosną ma duże znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu w nowym sezonie wegetacyjnym. Wiosną wykonuje się przy truskawkach szereg zabiegów, w tym usuwanie zimowej osłony, odchwaszczanie i właśnie nawożenie.

Wiosenne nawożenie truskawek – terminy i naturalne nawozy

Wiosenne nawożenie truskawek może się odbyć w marcu, kwietniu lub w maju. Jeśli ktoś zapomni o nawożeniu truskawek w marcu, może to zrobić w kwietniu. Jeśli ktoś przegapił zarówno termin marcowy, jak i kwietniowy, zostaje mu jeszcze nawożenie w maju. Kiedy dokładnie odżywiać truskawki i czego użyć?

  • Marzec lub kwiecień:

Końcówka marca to pierwszy możliwy termin na przeprowadzanie wiosennego nawożenia. Trzeba wówczas usunąć zaschnięte liście, a także pozbyć się ewentualnych szkodników i grzybów. Konieczne jest także odchwaszczenie truskawek i zebranie tych liści, które zostały na ziemi jeszcze od jesieni. Zasilanie truskawek powinno zostać poprzedzone spulchnieniem ziemi między nimi. Użyjmy do tego motyki i nie kopmy głębiej niż 3-5 cm.

Nie musimy nawozić młodych roślin, które posadzono w ziemi zasilonej kompostem. Dopiero truskawki, które mają za sobą trzy lata owocowania lub są słabe, wymagają nawożenia. Najlepiej rozrzucić między nimi kompost i wymieszać go delikatnie z ziemią. Między krzewami owocowymi należy też rozłożyć ściółkę, wykorzystując do tego słomę.

  • Kwiecień:

Kwiecień to już czas, gdy truskawki wypuszczają liście. Jeśli nie zasilaliśmy ich wcześniej kompostem, a widzimy, że krzewy są słabe, najlepiej odżywić je specjalnym nawozem do truskawek. Można też użyć innego nawozu organicznego lub mineralnego. Młodych roślin nie trzeba nawozić. Przy końcu miesiąca można jedynie uzupełnić ściółkę, o ile jest to konieczne.

  • Maj:

Jeśli nie przeprowadziliśmy nawożenia w marcu lub w kwietniu, możemy w maju zasilić truskawki gnojówką z pokrzywy. Zabieg przeprowadzamy pod koniec miesiąca, podlewając rośliny raz lub dwa razy.

W pierwszej połowie maja warto z kolei odżywić truskawki gnojówką ze skrzypu, która uczyni rośliny odporniejszymi na szarą pleśń. Gnojówkę ze skrzypu można zastosować zarówno do podlewania roślin słabych i starszych, jak i młodych.

nawożenie truskawek Truskawki powinno się nawozić nie tylko wiosną, ale i latem, już po zbiorze owoców. Fot.123RF.com

Nawożenie truskawek – warto wiedzieć

Nawożenie truskawek wiosną to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, którego nie wolno pominąć. Jest jeszcze kilka kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę:

  • Truskawki preferują gleby lekkie i zasobne w próchnicę. Nawozy organiczne warto więc zastosować jeszcze przed ich posadzeniem.

  • Truskawki powinno się nawozić nie tylko wiosną, ale i latem, już po zbiorze owoców.

  • Truskawki powinniśmy zawsze nawozić w sposób umiarkowany. Nie można przesadzać z ilością nawozu – zwłaszcza jeśli wybieramy te sztuczne. Rośliny będą bujnie się rozwijać, jednak może się pogorszyć smak owoców, które staną się mniej słodkie. Zwiększy się też ryzyko porażenia roślin przez szarą pleśń.

  • Najlepszy nawóz pod truskawki to kompost lub obornik. Doskonale sprawdzi się też mączka bazaltowa.

  • Niezwykle istotne jest ściółkowanie truskawek. Ściółka między innymi wzbogaca glebę w próchnicę, zatrzymuje wodę, a nawet chroni przed rozwojem szarej pleśni.

Truskawki to rośliny kwasolubne. Nie należy więc przeprowadzać wapnowania gleby pod nimi, ponieważ podwyższy to odczyn gleby, co niekorzystnie wpłynie na rośliny. W glebie o odczynie zasadowym truskawki nie mogą swobodnie przyswajać składników odżywczych.

Przeczytaj również:

Jakie infekcje i pasożyty zagrażają truskawkom? Lista, niestety, jest długa

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.