Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda jałowiec kuriwao gold
- Jakie są inne odmiany jałowca chińskiego
- Jakie jest najlepsze stanowisko dla jałowca kuriwao gold
- Jak sadzić i nawozić kuriwao gold
- Jak przycinać jałowca kuriwao gold
Skąd pochodzi jałowiec kuriwao gold?
Jałowiec kuriwao gold jest odmianą jałowca chińskiego (łac. Juniperus chinensis) z rodziny cyprysowatych. Jałowiec chiński naturalnie rośnie głównie w Azji i jako roślina ozdobna nie jest popularny w innych częściach świata – w przeciwieństwie do swoich odmian. Ten rodzaj iglaka rośnie na terenach górskich, nawet do wysokości 2300 m n.p.m.
Odmiana kuriwao gold została stworzona w 1975 r. w Nowej Zelandii i od tego czasu jest niezwykle często stosowana na całym świecie. Zaskarbiła sobie zwolenników przede wszystkim dzięki łatwej uprawie. Roślina bardzo dobrze znosi różne warunki, w tym mróz, dlatego nadaje się do uprawy we wszystkich częściach Polski.
Przeczytaj: Radzą sobie z mrozem, suszą i zanieczyszczonym powietrzem. Nadają się do każdego ogrodu
Jak wygląda jałowiec kuriwao gold?
Jałowiec kuriwao gold rośnie szybko, ale wyrasta do niewielkich rozmiarów. Osiąga do 2-3 m wysokości i 1,5-2 m szerokości. Jest za to bardzo rozłożysty i ma ładny pokrój – okrągły bądź jajowaty. Najbardziej dekoracyjne są jednak igły jałowca. Im starsze pędy, tym ciemniejsze. Świeże igły są więc jasnozielone w żywym odcieni, a te mające już kilka miesięcy/lat stają się ciemnozielone lub lekko brązowe. To powoduje, że roślina mieni się kilkoma kolorami. Jest też zimozielona, więc dobrze wygląda cały rok.
Jałowiec kuriwao gold jest wykorzystywany w ogrodach przydomowych, parkach, skwerach miejskich, a także na balkonach i tarasach. Świetnie sprawdza się zarówno jako soliter, jak i składnik żywopłotu lub ogródka skalnego czy rabaty. Dobrze wygląda też w doniczce lub pojemniku pojedynczo bądź w grupie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Inne odmiany jałowca chińskiego
Oprócz jałowca kuriwao gold często uprawiane są inne odmiany jałowca chińskiego. Jeśli zastanawiasz się nad krzewem do ogrodu, możesz wybrać też rodzaje:
- Stricta Variegata – osiąga do ok. 2,5 m wysokości, pokrój jest bardziej stożkowaty zamiast okrągłego, a największa ozdoba to porozsiewane wśród ciemnozielonych igieł te o odcieniu kremowym,
- Spartan – jedna z wyższych odmian, która może mieć nawet 5 m i jest kolumnowa, najbardziej dekoracyjne są niebieskawe szyszkojagody,
- Blue Alps – rośnie do ok. 3 m, ma kłujące igły w srebrzysto-niebieskim kolorze.
Do często spotykanych odmian jałowca chińskiego należą również Repanda, Monarch, Old Gold, Obelisk, Blaauw czy Plumosa. Wybór jest więc ogromny, a każda odmiana ma trochę inne cechy charakterystyczne. Wiele osób wykorzystuje różne rodzaje jałowca chińskiego, by stworzyć niepowtarzalną kompozycję o różnych barwach i rodzajach igieł.
Wybierz najlepsze stanowisko dla jałowca kuriwao gold
Jałowiec kuriwao gold wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Uważaj jedynie w bardzo słoneczne dni – silne słońce może poparzyć młode pędy. Roślina jest jednak tolerancyjna i dobrze odnajduje się w wielu różnych warunkach. Jeśli rośnie z innymi roślinami, pamiętaj, by posadzić je w odpowiedniej odległości od siebie. W przeciwnym razie nie będą miały odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych.
Warto również osłonić krzew od nadmiernego wiatru – szczególnie gdy roślina jest ustawiona na balkonie lub tarasie i nie jest chroniona przez inne okazy posadzone w pobliżu.
Roślina dobrze znosi mróz, dlatego okazów w doniczce nie musisz chować zimą do pomieszczeń. Jeśli chcesz zadbać o jałowce w miesiącach zimowych, możesz położyć wokół pnia na glebie agrowłókninę, korę, słomę czy siano. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą narażone na przemarznięcie. Takie ściółkowanie dobrze sprawdza się także latem, ponieważ zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Sadzenie jałowca kuriwao gold – ziemia i nawożenie
Ziemia do uprawy jałowca kuriwao gold powinna być żyzna, ale lekka i przepuszczalna. Krzew nie toleruje gleby gliniastej i bagiennej. Najlepiej zastosować specjalną mieszankę do iglaków lub połączyć ziemię uniwersalną z piaskiem albo perlitem. Co ważne – podłoże powinno mieć kwaśny, lekko kwaśny lub ewentualnie obojętny odczyn.
Jeśli uprawiasz roślinę w doniczce lub pojemniku, na dnie warto wysypać warstwę drenażu, np. perlitu czy drobnych kamyczków. Dzięki temu woda będzie miała ujście, a ryzyko gnicia korzeni znacznie się zmniejszy. Roślinę warto regularnie nawozić 2-3 razy w sezonie. Warto zrobić to na początku wiosny (w marcu-kwietniu), później w lecie (czerwiec-lipiec) i ostatni raz jesienią (wrzesień-październik). Dzięki temu zadbasz o najlepsze odżywienie zarówno w okresie wzrostu, jak i bezpośrednio przed zimą.
Najlepiej zastosować specjalny preparat do roślin iglastych, który odpowie na potrzeby tego typu gatunków. Powinien być bogaty przede wszystkim w fosfor, potas, magnez i azot. Ten ostatni składnik nie może być jednak używany w trakcie nawożenia jesiennego.
Jałowiec kuriwao gold podlewanie – jak robić to dobrze?
Jałowiec kuriwao dobrze znosi przesuszenie, dlatego to świetna roślina dla osób zapominalskich. Swoje okazy – zarówno te w ogrodzie, jak i doniczkowe – możesz podlewać co jakiś czas, ale jedynie w trakcie cieplejszych miesięcy. Wystarczy jednak robić to, co ok. 10 dni, by podłoże nie było zbyt wilgotne. Zdecydowanie lepiej roślinę przesuszyć, niż przelać. Podlewając roślinę, rób to bezpośrednio na glebę. Najlepiej sprawdzi się nawadnianie rzadko, ale intensywnie. Dzięki temu woda przeniknie głębiej i dotrze do korzeni, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Choroby i szkodniki jałowca kuriwao gold
Odmiana kuriwao gold jest odporna na choroby i szkodniki. Narażone na zachorowanie są przede wszystkim te okazy, które zostały zainfekowane już w sklepie czy szkółce. Kupując młodą sadzonkę, obejrzyj więc dokładnie całą roślinę w kierunku objawów chorobowych i szkodników. Zaniepokoić powinny cię przede wszystkim żółknące igły, przesuszenie pędów i słaby rozwój krzewu.
Do chorób, które mogą zaatakować krzew, należą osutka jałowca, zamieranie pędów, szara pleśń i fytoftoroza. Szkodnikami żerującymi na tej odmianie są natomiast konkretne rodzaje mszyc, które lubią jałowce, m.in. miodownice jałowcowe.
Wyświetl ten post na Instagramie
Pielęgnacja jałowca kuriwao gold – przycinanie
Jałowiec kuriwao gold bardzo dobrze znosi cięcie i stosunkowo łatwo uformować z niego pożądany kształt. Dobrze sprawdza się więc jako część żywopłotu, który wymaga regularnego strzyżenia. Może być wykorzystywany także do formowania fantazyjnych figur. Warto ponadto regularnie przycinać wszystkie pędy, które mają oznaki choroby lub przesuszenia.
Jeśli chcesz przesadzić swojego jałowca, zrób to delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. Przesadzaj z bryłą ziemi, chyba że roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową i z tego powodu chcesz zmienić miejsce i zdezynfekować glebę. Jałowiec kuriwao gold to jeden z bardziej lubianych krzewów iglastych. Nic dziwnego – jest bardzo łatwy w uprawie, odporny, a przy tym pięknie się prezentuje. Jeśli szukasz iglaka do ogrodu lub na balkon, wybierz tę odmianę jałowca!
Przeczytaj:
Trawa pampasowa: Jak i kiedy sadzić ją w ogrodzie?
Geranium: właściwości i zastosowanie