Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić i jak uprawiać frezję w ogrodzie? Tych zasad się trzymaj

Frezja ogrodowa to jedna z bardziej lubianych roślin, która zachwyca nie tylko przepięknymi kwiatami, ale też oszałamiającym zapachem. Chociaż jej uprawa jest wymagająca, nie brakuje miłośników tego gatunku. Jak uprawiać frezję ogrodową, by ładnie kwitła? Sprawdź! 

Kiedy sadzić i jak uprawiać frezję w ogrodzie? Tych zasad się trzymaj
Frezja pięknie wygląda w ogrodzie, a do tego można ją wykorzystywać na kwiaty cięte do wazonu. Fot. 123RF/PICSEL/Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Frezja ogrodowa — charakterystyka

Frezje (łac. Freesia) pochodzą z Afryki, konkretnie z Przylądka Dobrej Nadziei, i to tam rosną dziko. W innych krajach, w tym Polsce, są jednak bardzo lubianymi roślinami. Nie tylko sadzi się je w ogrodach czy parkach, ale przede wszystkim wykorzystuje do bukietów i wazonów. Nazwa frezja pochodzi od nazwiska botanika Friedricha Freese. Frezje zostały przywiezione do Europy w XVIII wieku. 

Frezja ogrodowa (łac. Freesia hybrida) to mieszaniec, który jest przystosowany do uprawy w ogrodzie. Należy do rodziny kosaćcowatych. Roślina jest hodowana z cebul (bulw), które zimują w pomieszczeniu. Na zewnątrz roślina rośnie jedynie w ciepłych miesiącach, ponieważ nie jest w stanie przetrwać mroźnych zim. Frezja ogrodowa przepięknie wygląda na trawniku, rabacie, przy płocie czy domu. Jeśli posadzisz wiele okazów obok siebie, uzyskasz kwiecisty dywan, który będzie mienił się różnymi kolorami. 

Jak wygląda frezja ogrodowa? 

Frezja ogrodowa dorasta do ok. 45-50 cm wysokości. Ma cienką łodygę i spore liście – jasnozielone, cienkie i długie (do ok. 16 cm). Największą ozdobą frezji ogrodowej są jej kwiaty, które układają się na kształt kłosa lub grona. Rosną na górze łodygi w jedną stronę. Mają postać dzwonków lub lejków. 

Kwiaty frezji ogrodowej mają wiele różnych kolorów, przede wszystkim biały, różowy, czerwony, żółty, fioletowy, liliowy czy purpurowy. Przepięknie również pachną – aromat roznosi się w ogrodzie przez długi czas. 

Przeczytaj również: TOP 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną. Sprawdź, jak o nie zadbać

Odmiany frezji ogrodowej 

Frezje ogrodowe obejmują wiele różnych kolorów i odcieni. Znajdziesz ponadto różne odmiany, które mają swoje charakterystyczne cechy. Do najpopularniejszych rodzajów należą: 

  • frezja Double – o wielu różnych kolorach płatków i podwójnych kwiatach, 
  • frezja Blue – o kwiatach barwy niebieskiej i pojedynczych, osiąga nawet 60 cm wysokości, 
  • frezja Magic – o kwiatach białych, 
  • frezja Super Freesia – o kwiatach wielobarwnych, 
  • frezja Rapid Yellow – o kwiatach żółtych, bardziej tolerancyjna na warunki atmosferyczne.

Frezja ogrodowa — sadzenie

Bulwy frezji możesz kupić w sklepie ogrodniczym. Jeśli kwiaty rosły u ciebie w poprzednim sezonie, być może przechowujesz cebule w odpowiednich warunkach. Frezję ogrodową sadzi się zwykle w kwietniu lub maju – po ostatnich przymrozkach. To ważne, ponieważ roślina nie jest w stanie znieść ujemnej temperatury, przemrożona może nie zakwitnąć. 

Jeśli frezja została odpowiednio zasadzona, gdy ma poprawne warunki i nie było mrozu – po kilku miesiącach zakwita. Kwiaty pojawiają się zwykle w lecie, czyli w lipcu i sierpniu. Gdy kwitnienie i okres wegetacyjny się zakończą, bulwy trzeba wykopać. Najlepiej zrób to pod koniec września. 

Wystarczy wyjąć bulwy, lekko i delikatnie oczyścić je z ziemi i wysuszyć. Na początku przechowuj je w temperaturze 17-20°C. Gdy będą już suche, przenieś je w chłodniejsze miejsce. Musi być jednak przewiewne, by cebule nie zapleśniały. Tak przygotowane bulwy będą nadawały się do ponownego zasadzenia w ziemi kolejnej wiosny. 

Jak sadzić frezję ogrodową krok po kroku? 

Przygotuj odpowiednie podłoże pod twoje roślinki. Następnie wykop dołki o głębokości ok. 3-5 cm i tam umieść bulwy. Pamiętaj, aby zapewnić odstęp między poszczególnymi kwiatami ok. 10 cm. 

Warto również zaprawić bulwy, by były bardziej odporne na choroby. Najczęściej stosuje się zaprawianie na mokro, które polega na moczeniu w preparacie przeciw grzybom, wirusom i bakteriom. 

Zawsze przed posadzeniem bulwy pamiętaj także, aby obejrzeć ją dokładnie pod kątem ewentualnych oznak chorobowych (np. plamy, pleśń, gnicie) i szkodników. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że gleba będzie zanieczyszczona.  

Frezja ogrodowa rośnie szybko. Jeśli osiągnie kilkadziesiąt cm, warto ją podeprzeć palikiem. Dzięki temu nie przewróci się i nie ulegnie zniszczeniu. 

Przeczytaj również: Kiedy sadzić i jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Poznaj sprawdzone wskazówki

Frezję najlepiej wysadzać do gruntu po pierwszych przymrozkach. Fot. Getty Images

Frezja ogrodowa — stanowisko

Frezja ogrodowa jest dość wymagającą rośliną. Stanowisko powinno być słoneczne, by kwiaty mogły pięknie się rozwijać. Miejsce powinno być ponadto stosunkowo ciepłe. Zadbaj również o osłonięcie od silnych wiatrów. Dobrze sprawdzą się przydomowe rabaty lub trawniki, a także okolice płotu. Nasłonecznione, ale osłonięte stanowisko to najlepsze miejsce do rozkwitu. Nie sadź frezji ogrodowej w ciemnej i wilgotnej okolicy.

Frezja ogrodowa często sadzana jest też w doniczce. W ciepłych miesiącach może być wystawiana na balkon lub taras, ale nadaje się też do uprawy na jasnym parapecie. 

Frezja ogrodowa – ziemia

Gleba do frezji ogrodowej powinna być bardzo żyzna i bogata w składniki odżywcze. Najlepiej wybrać mieszankę gliniasto-piaszczystą, która zapewni odpowiednią przepuszczalność. Zadbaj ponadto o odczyn, który powinien być obojętny lub lekko zasadowy, nigdy kwaśny. 

Pielęgnacja ferezji ogrodowej — podlewanie i nawożenie

Frezja ogrodowa powinna mieć stale wilgotne podłoże. Wymaga więc regularnego podlewania – w ciepłych i suchych dniach nawet codziennie. Nawadniaj podłoże wokół rośliny delikatnie, by jej nie przelać. Stojąca woda sprzyja gniciu korzeni i pojawianiu się pleśni.  

W gorące dni warto też pryskać na kwiaty i liście wodą, by dodatkowo je zwilżyć. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w pełnym słońcu, które mogłoby spalić delikatne płatki. 

Frezja ogrodowa bardzo lubi być dokarmiana, dlatego nawożenie jest konieczne. Dzięki niemu na rabacie czy trawniku pojawi się więcej rozwiniętych kwiatów. Nawóz stosuj regularnie. Zacznij już w momencie, gdy zauważysz wzrost pierwszych zielonych liści. Przez kolejne 2 miesiące najlepiej używać nawozu wieloskładnikowego do kwiatów kwitnących.  

 

Frezja ogrodowa — choroby

Frezja ogrodowa może zachorować głównie na choroby o podłożu grzybowym, którym sprzyja zbyt mokre środowisko i wysoka temperatura. Najczęściej pojawia się zgorzel naczyniowa, która wywołuje gnicie bulw i korzeni, a także więdnięcie liści. Stopniowo cała roślina zaczyna zamierać. Inną infekcją jest wystąpienie szarej pleśni – wówczas na wszystkich częściach rośliny zauważysz szary puchaty nalot. 

Aby uchronić frezję ogrodową przed chorobami, dobrze nie tylko przeglądać bulwy i je zaprawiać. Innym często stosowanym sposobem jest sadzenie cebul w różnych miejscach – nie co roku w tym samym. Także regularne nawożenie pomaga chronić kwiaty przed atakiem szkodników i patogenów. 

Frezja ogrodowa – zimowanie i rozmnażanie 

Po wykopaniu cebul pamiętaj, by przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. Rozmnażanie jest z kolei możliwe z bulw, które wyrastają np. u podstawy bulwy głównej. Czasami korzysta się też z nasion. 

Frezje ogrodowe to przepiękne rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie. Chociaż ich uprawa nie jest łatwa, będą cieszyć oko ślicznymi i delikatnymi kwiatami! 

Przeczytaj:

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Reklama

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.