Spis treści:
- Jak ułożyć żółtą kompozycję na tarasie lub balkonie?
- Jak dobrać żółte kwiaty na balkon?
- Jakie żółte kwiaty wybrać?
- Wyszukane odmiany żółtych kwiatów
Jak ułożyć żółtą kompozycję na tarasie lub balkonie?
Żółty to kolor słońca – nic dziwnego, że kojarzy się z niesamowitą energią. W jaki sposób ułożyć kompozycję na tarasie lub balkonie, by była ciekawa? Wybierz przykładowo rośliny o różnych:
- odcieniach żółtego – dzięki temu zadbasz o to, by kwiaty wyglądały niebanalnie. Ustawiając obok siebie takie odcienie jak kanarkowy, słoneczny, słomkowy, bananowy czy cytrynowy, uzyskasz ciekawe połączenie;
- kształtach i wielkościach kwiatów – połącz drobne kwiatuszki ze sporymi kiściami lub koszyczki z baldachami;
- wysokościach i kształtach roślin – dobrze wyglądają połączone rośliny pnące z gatunkami o poziomym pokroju oraz inne kompozycje, które można stworzyć, bawiąc się różnorodnością kwiatów.
To tylko niektóre z możliwych propozycji – każda kompozycja będzie jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Zadbaj ponadto o to, by kwiaty były umieszczone w różnych miejscach. Świetnie w takim przypadku wyglądają ogrody wertykalne, czyli pionowe. Doniczki możesz powiesić bezpośrednio na ścianie lub wstawić do specjalnego stojaka.
Jeśli chcesz, by żółte kwiaty były tylko elementem kompozycji, dobierz inne barwy. Do żółtego pasują przede wszystkim biel, czerwień i pomarańczowy. Kolor dobrze komponuje się ponadto z niebieskim lub różowym, a niektórzy lubią połączenie żółci z fioletem.
Jak dobrać żółte kwiaty na balkon?
Szukając idealnych gatunków na twój żółty balkon, nie zapomnij o kilku istotnych wskazówkach. Wygląd kwiatów jest ważny, jednak nawet najpiękniejsza roślina nie będzie rosła, jeśli nie zapewnisz jej odpowiednich warunków. Dobierz rośliny pod takie czynniki jak:
- stanowisko i poziom nasłonecznienia,
- ilość czasu możliwego do poświęcenia na każdy gatunek,
- częstotliwość wyjazdów – być może przyda się automatyczny system nawadniający,
- temperatura powietrza.
Przeczytaj również:Kwiaty na balkon, które nie śmiecą. Sprawdź, co posadzić, a jakich kwiatów lepiej unikać
Jakie żółte kwiaty wybrać?
Wiele roślin wydaje żółte kwiaty. Możesz wybierać z gatunków jednorocznych, dwuletnich i bylin, a często także krzewów. Jakie gatunki w tym kolorze znajdziesz w sklepie ogrodniczym? Poznaj 13 najciekawszych roślin.
Kompozycja żółtych kwiatów na balkon nie musi być nudna. Fot. 123RF.com
- Tulipan
Żółte tulipany to jedne z popularniejszych odmian tego gatunku. Na balkonie i tarasie najlepiej posadzić rodzaj karłowaty i zapewnić mu słoneczne, jasne stanowisko. Gleba powinna być żyzna, podłoże warto też nawozić. Zadbaj ponadto o regularne podlewanie kwiatów i doniczkę z drenażem. Tulipany kwitną zwykle w kwietniu i maju.
- Pierwiosnek
Jedne z pierwszych wiosennych kwiatów także mają swoją żółtą odmianę. Najlepszym stanowiskiem jest półcień. Podłoże powinno być stale wilgotne – w tym przypadku najlepiej jednak wlewać wodę do podstawki. Gdy pierwiosnki przekwitną, cebule możesz przechowywać w suchym i chłodnym miejscu do kolejnego sezonu.
- Żonkil (narcyz)
Wczesnowiosenną kompozycję tarasową doskonale uzupełnią żonkile. Roślina lubi słoneczne i jasne stanowisko, a także żyzną glebę. Dobrze poradzi sobie jednak w każdym miejscu. Kwiatów możesz spodziewać się w marcu, kwietniu i maju.
- Słonecznik
Na balkonie najlepiej sprawdzają się karłowate odmiany słonecznika, chociaż jeśli zapewnisz podpórkę (np. balustradę), dobrze wyrosną też kwiaty standardowej wysokości. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i nie ma specjalnych wymagań, ale zapewnij jej bardzo jasne i słoneczne stanowisko. Słonecznik kwitnie zwykle od lipca do października.
- Frezja
Frezję można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale też doniczce, chociaż jest to roślina bardzo wymagająca. Żółte odmiany przepięknie się prezentują i dodatkowo niesamowicie pachną. Frezja najlepiej kwitnie w słońcu, dlatego zapewnij jej jasne stanowisko. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, konieczne jest też regularne podlewanie. Frezja zdobi kwiatami balkon lub taras w czerwcu i lipcu.
- Bratek (fiołek)
Bratki to jedne z popularniejszych roślin. Żółta odmiana idealnie nadaje się do balkonowej czy tarasowej kompozycji. Kwiaty mogą kwitnąć już od marca aż do października. Bratek lubi słoneczne stanowiska i żyzną glebę, a nie znosi przelania i przesuszenia.
Wyszukane odmiany żółtych kwiatów
- Gerbera
Gerbera zachwyca sporymi pojedynczymi kwiatami. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu – jasne stanowisko pozwala jej obficie kwitnąć. Warto zapewnić jej też żyzną glebę i regularne nawożenie. Dodatkowo może wymagać podlewania w trakcie suchych dni – gleba nie może być przesuszona. Gerbera kwitnie najczęściej w czerwcu i lipcu.
- Azalia
Azalie, należące do różaneczników, pięknie kwitną na żółto w maju i czerwcu. To łatwe w uprawie rośliny, które rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu czy nawet cieniu. Dodatkowo wiele odmian jest mrozoodpornych i zimozielonych, dlatego nie musisz chować ich do pomieszczenia po sezonie. Pamiętaj jednak, by osłonić donicę z azalią od wiatru.
- Aksamitka
Aksamitki kwitną od maja do października, a ich kwiaty są drobne i kuliste, a także pierzaste. Najlepsze do ich wzrostu są stanowiska półcieniste i słoneczne – lubią, gdy jest jasno i ciepło. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne, a także regularnie nawadniane. By aksamitka bujnie i ładnie kwitła, możesz ją też nawozić.
- Nagietek
Nagietki są bardzo proste w uprawie i ładnie kwitną na żółto oraz pomarańczowo – w miesiącach czerwiec-wrzesień. Najlepiej czują się w słońcu, dlatego zapewnij im jasne stanowisko. Gleba może być tak naprawdę dowolna – rośliny te nie mają dużych wymagań. Istnieje sporo odmian nagietków w różnych odcieniach żółtego, dlatego już z samych tych kwiatów możesz zrobić ciekawą kompozycję na balkonie czy tarasie.
- Petunia
Chociaż petunia ogrodowa jest kojarzona przede wszystkim z różowymi kwiatami, znajdziesz także jej żółte odmiany. Piękne kielichowate kwiaty kwitną długo, bo już od maja aż do października. Petunia najlepiej rośnie w słońcu i żyznej próchniczej glebie. Lubi regularne nawożenie nawozem do roślin kwitnących i umiarkowane podlewanie.
- Begonia bulwiasta
Kwiaty begonii bulwiastej przypominają róże. Kwitną obficie od maja do października, a roślina najlepiej znosi półcień. Warto zapewnić jej torfową i przewiewną glebę, która uniemożliwi zalanie korzeni. Chociaż roślinę w ciepłych dniach trzeba podlewać, przelanie mogłoby doprowadzić do gnicia.
- Wilczomlecz złocisty
Kwiaty wilczomlecza złocistego układają się w kulę, dlatego ten gatunek świetnie wygląda przywieszony pod sufitem. Roślina lubi słoneczne stanowiska, ale jest łatwa w uprawie – nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi okresowe przesuszenie. Co ważne, wilczomlecze są też mrozoodporne i mogą zostać na balkonie nawet w zimie.
Chcesz zrobić na tarasie lub balkonie żółtą kompozycję z kwiatów? Znajdziesz naprawdę wiele różnych gatunków, które kwitną na słomkowo, kanarkowo, bananowo czy w innym odcieniu żółtego. Dzięki temu stworzysz niesamowite zestawienie, które będzie ładne i energetyczne.
Przeczytaj również:
Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?
PRL-owski kwiat przeżywa renesans. Jak uprawiać gipsówkę w ogrodzie i w doniczce
Róże nostalgiczne – kwiaty jak z Tajemniczego Ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować różę Nostalgię?
Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.