Porady ogrodnicze

Przytnij te krzewy w maju, ale pamiętaj o sześciu ważnych zasadach

Wiosna to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Oprócz sadzenia młodych roślin i usuwania chwastów niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest majowe cięcie drzew i krzewów. Dlaczego ma tak duże znaczenie? Kiedy i w jaki sposób powinno się je przeprowadzić? Przedstawiamy najlepsze sposoby na majowe cięcie drzew i krzewów owocowych, kwitnących oraz iglastych.

Przytnij te krzewy w maju, ale pamiętaj o sześciu ważnych zasadach
Przycinanie wpływa na kształt i prawidłowy wzrost drzew i krzewów Fot. 123RF/PICSEL

W tym artykule przeczytasz o: 

Wiosenne przycinanie roślin ogrodowych ma wpływ nie tylko na ich wygląd, ale również dalszy prawidłowy wzrost, obfitość kwitnienia oraz przynoszone przez nie plony.

Majowe cięcie drzew i krzewów — kiedy, jak i po co się je przeprowadza?

Konieczność przycinania drzew i krzewów po zimie dotyczy większości gatunków występujących w naszych ogrodach. Umiejętne usuwanie gałęzi i skracanie pędów sprawi, że odzyskają one zdrowy, efektowny kształt i będą równomiernie rosły. Po odpowiednim przycięciu promienie słoneczne będą docierały do wszystkich gałęzi w jednakowym stopniu,  dzięki czemu kwiaty oraz owoce staną się bardziej dorodne.

Dodatkowo majowe cięcie drzew i krzewów pozwala na usunięcie suchych oraz krzyżujących się gałęzi i ewentualne zauważenie oraz wyeliminowanie rozwijających się na roślinie chorób.

Przycinanie drzew i krzewów jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, należy jednak pamiętać, by przeprowadzać je w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy kilka  wskazówek:

  • Przycinanie pędów powinno się odbywać w ciepłe, najlepiej słoneczne dni. Warto wcześniej sprawdzić, czy nie są prognozowane przymrozki, co zdarza się szczególnie w czasie „zimnych ogrodników”, czyli w połowie maja.
  • Pędy i gałęzie należy przycinać prostopadle do pnia lub pod lekkim skosem.
  • Większe rany po usuwaniu gałęzi najlepiej zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym (ma to szczególne znaczenie w przypadku drzew i krzewów owocowych).
  • W przypadku drzew i krzewów owocowych przycinanie gałęzi powinno się przeprowadzać najpóźniej w okresie kwitnienia. Oczywiście podcina się tylko niektóre gałęzie, co pozwala na regulację wzrostu całego drzewka. Część straconych w ten sposób kwiatów zostanie szybko zrekompensowana wielkością i okazałością pozostałych.
  • Każdego roku wiosną należy usuwać suche lub chore gałęzie.
  • Do cięcia drzew i krzewów należy używać odpowiednich narzędzi – polecany jest sekator ogrodowy o właściwej ostrości, który nie miażdży tkanek roślinnych.

Majowe cięcie krzewów kwitnących – cięcie po przekwitnięciu

Wczesną wiosną w naszych ogrodach kwitną liczne krzewy. Do najpopularniejszych z nich należą: forsycje, tawuły, jaśminowce, wrzośce, krzewuszki, złotliny, pigwowce czy tamaryszki. Są to rośliny wieloletnie, które cieszą oko barwnymi kwiatami już w marcu. Aby były równie okazałe w kolejnych latach, konieczne jest majowe cięcie krzewów tuż po ich przekwitnięciu.

Najskuteczniejszym sposobem jest skrócenie najstarszych pędów o połowę. Przyjmuje się, że krzewy kwitnące wiosną przycina się co roku, natomiast te zakwitające wiosną raz na 2-3 lata.

Amatorzy bzu również powinni pamiętać, by usuwać część gałęzi zaraz po przekwitnięciu. Dzięki temu kolejną wiosną zakwitną jeszcze bardziej obficie.

Forsycje przycina się tylko po przekwitnięciu Fot. 123RF/PICSEL

Majowe cięcie drzew i krzewów owocowych

Niezwykłe znacznie ma także wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten ma na celu nie tylko usunięcie obumarłych w czasie zimy gałęzi i sprawdzenie ogólnego stanu drzewka, ale również tzw. układanie korony. Symetryczne przycięcie pędów sprawi, że będzie ono właściwie doświetlone, co przełoży się na ilość oraz dorodność owoców. Regularne przycinanie gałęzi pozytywnie wpływa na wzrost drzewa. Powinno się je przeprowadzać wczesną wiosną – maj i okres kwitnienia to najpóźniejszy dozwolony termin.

Przycinanie krzewów iglastych

Również krzewy oraz karłowate drzewka iglaste mogą wymagać majowego cięcia. Jest to przede wszystkim zabieg dekoracyjny, który sprawi, że będą bardziej symetryczne i efektowne. Podatne na tego typu formowanie są m.in. tuje, cyprysiki, cisy, jałowce, kosodrzewina i żywotniki. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich rosną powoli, co sprawia, że nie wymagają podcinana co roku. Za pomocą sekatora należy usuwać również suche, obumarłe oraz plączące się gałęzie.

Maj to również doskonały moment na przycięcie i wyrównanie żywopłotu.

Przeczytaj:

Lilak pospolity (bez): Co trzeba o nim wiedzieć?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.