Spis treści:
- Kiedy siać lawendę?
- Jak siać lawendę?
- Najlepsze odmiany lawendy do jesiennego siewu
- Pielęgnacja lawendy po siewie
Kiedy siać lawendę?
Lawendę z powodzeniem możemy sieć wiosną, tj. od marca, kiedy temperatura gleby osiągnie ok. 10-15°C aż do czerwca. Doskonałym terminem na wysiew lawendy będzie też jesień, a dokładniej początek października. Warto zaznaczyć, że w tym czasie roślina naturalnie się rozsiewa. Jesienią można siać lawendę bezpośrednio do gruntu lub na rozsady w inspekcie.
Lawenda to jedna z tych roślin, której nasiona przed wysiewem muszą zostać poddane zabiegowi stratyfikacji chłodnej, czyli przechłodzeniu w temperaturze ok. 5°C. Jeżeli siejemy lawendę jesienią, nasiona będą poddane niskiej temperaturze podczas zimy. Natomiast przed siewem wiosennym powinniśmy umieścić nasiona lawendy w lodówce na ok. trzy tygodnie. Sadzonki uzyskane z obu terminów należy posadzić do gruntu od lipca do sierpnia.
Lawenda najlepiej czuje się w słonecznych i przewiewnych miejscach. Fot. peeravit18/ph2212/CanvaPro
Jak siać lawendę?
Lawenda jest dosyć łatwa w uprawie. Jednak aby jesienny wysiew się udał, musimy zaspokoić jej podstawowe potrzeby.
- Stanowisko
Wybór odpowiedniego stanowiska to podstawa – lawenda powinna rosnąć w słonecznych i przewiewnych miejscach. W przeciwnym razie jej pędy będą się nadmiernie wyciągać w poszukiwaniu większej ilości światła. Lawenda też słabiej zakwitnie w zacienionym miejscu.
- Gleba
Na wybranym stanowisku ziemia powinna być pozbawiona chwastów, lekka i dobrze przepuszczalna o pH 6,5-7,5. Lawenda źle znosi zastoje wody w glebie i jej kwaśny odczyn. Przed wysiewem możemy poprawić drenaż poprzez wymieszanie tamtejszej ziemi z piaskiem. Natomiast jeżeli odczyn gleby jest za niski, warto wzbogacić ją kredą lub dolomitem.
- Rozstaw nasion
Lawendę możemy wysiać poprzez tzw. siew rzutowy, czyli luźne rozrzucenie nasion na wybranej powierzchni lub tradycyjnie w rzędach. Nasiona lawendy powinny być sadzone w rozstawie 40 x 40 cm, na głębokość 0,5-1 cm i delikatnie przykryte cienką warstwą ziemi.
Przeczytaj również: Dlaczego lawenda nie kwitnie, pokłada się? Zastosuj metodę 1/3, szybko odbije
Najlepsze odmiany lawendy do jesiennego siewu
Do jesiennego siewu najlepiej sprawdzą się odmiany lawendy wąskolistnej, pochodzącej z regionu Morza Śródziemnego. Wszystkie odmiany osiągają zbliżoną wysokość.
- Havana
Lawenda wąskolistna o ciemnofioletowych kwiatach i długim kłosie. Osiąga wysokość 50-60 cm. Odmiana ta rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie czerwca i trwa do pierwszych przymrozków.
- Rosea
Odmiana lawendy wąskolistnej o jasnoróżowym kolorze kwiatów. Krzewy charakteryzują się silną mrozoodpornością. Rosea osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do października.
- Cuba
Lawenda wąskolistna o białym kolorze kwiatów i smukłym pokroju krzewu. Cuba osiąga od 55 do 60 cm wysokości i charakteryzuje się długim kłosem. Ta odmiana kwitnie od drugiej połowy czerwca do pierwszych przymrozków.
- Folgate
Odmiana lawendy wąskolistnej o jasnofioletowym kolorze kwiatów. Kwitnie od drugiej połowy czerwca do pierwszych przymrozków. Folgate ma długie łodygi, sięgające do 60 cm wysokości.
Należy pamiętać, że lawendę podlewamy bezpośrednio do gruntu. fot. photohamster/CanvaPro
Pielęgnacja lawendy po siewie
Lawenda bardzo dobrze radzi sobie w suchych glebach, jednak w pierwszym roku po siewie wymaga regularnego podlewania średnio raz na dwa tygodnie (zaprzestajemy późną jesienią oraz na zimę). Lawendę podlewamy bezpośrednio do gruntu, unikając kontaktu jej pędów z wodą. Niewskazane jest również zraszanie rośliny.
W czasie intensywnego wzrostu lawendy na wiosnę możemy ją wspomóc nawozem dedykowanym dla tych roślin, bogatym w potas i fosfor. Lawendę nawozimy od kwietnia do sierpnia, raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy, że lawenda nie kwitnie w pierwszym roku po wysiewie. Wszystko za sprawą intensywnego rozwoju systemu korzeniowego w tym czasie. Lawenda wypuszcza kwiaty dopiero na drugi rok po siewie.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nazywają go meksykańską hortensją. Jak uprawiać szczęślin Bungego w ogrodzie?
Od pełnego lata do pierwszych przymrozków. Ciekawy odmiany i pielęgnacja marcinków
Uprawa pięknotki w ogrodzie. Kiedy i gdzie sadzić, jak dbać o kalikarpę?