Lawenda wąskolistna: wygład rośliny
Lawenda wąskolistna to krzewinka o półkulistym, krzaczkowatym pokroju, dorastająca do około 50 centymetrów wysokości. Jej pędy są wzniesione i silnie rozgałęzione, gęsto pokryte wąskimi listkami. Łodygi lawendy wąskolistnej są czterokanciaste w przekroju i przeważnie zdrewniałe. Szarozielone blaszki liści z obu stron pokrywa gęsty kutner. Mają od 2 do 4 centymetrów długości, a ich brzegi są lekko podwinięte.
Kwiaty lawendy wąskolistnej są drobne i rurkowate, zebrane w kwiatostany w kształcie kłosów na długich łodygach. Mogą mieć barwę od różowej i fioletowej po niebieskawą, ale zdarzają się także odmiany o kwiatach białych. W płatkach kolory i kielichu występuje olejek eteryczny, który odpowiada za charakterystyczny zapach lawendy. To dzięki niemu roślina wabi liczne owady, takie jak motyle, pszczoły i trzmiele, a nocą również ćmy.
Uprawa lawendy wąskolistnej
Lawenda wąskolistna kwitnie obficie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i raczej suchych. Potrzebuje gleby lekkiej, żyznej i dobrze przepuszczalnej, najlepiej o obojętnym lub lekko alkalicznym odczynie. Miejsce, na którym ma rosnąć, warto najpierw zwapnować, by zapewnić jej najlepsze warunki, a raz w roku nawozić kompostem.
Lawenda jest odporna na suszę, ale źle znosi zalanie korzeni. Gleba zbyt mokra jej nie służy, więc uprawiając lawendę w pojemniku, należy zadbać o dobry drenaż i duże otwory w dnie donicy. Lawenda wąskolistna nie jest też całkiem odporna na mróz. Zimą należy zabezpieczyć krzewinki liśćmi bądź igliwiem. Wiosną należy przyciąć roślinę, usuwając przemarznięte pędy. Regularne cięcie pozwoli też zachować roślinie estetyczny, półokrągły pokrój.
Lawenda wąskolistna: zastosowanie
Lawenda to krzew doskonały do ogrodowych aranżacji w stylu śródziemnomorskim. Najpiękniej prezentuje się sadzona w większych grupach, po kilka czy kilkanaście sztuk. Może rosnąć na słonecznych skalnikach, ogrodach ziołowych, a także w rabatach bylinowych i mieszanych. Lawendę z powodzeniem uprawia się także w pojemnikach, jako ozdobę balkonów i tarasów.
Lawenda jest też surowcem lekarskim. W ziołolecznictwie używa się ją jako środek łagodzący bóle głowy, kojący nerwy i stres.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Półkulisty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -